Trudne coming outy. Jak powiedzieć rodzicom o swoim homoseksualizmie?

Jeśli już odkryliście i zaakceptowaliście swoją seksualność, mam dla Was dobrą wiadomość – najtrudniejsze już za Wami. Teraz pozostaje decyzja – czy powinnam/powinienem dokonać coming outu? Jak powiedzieć rodzicom o swoim homoseksualizmie?

PRZED ROZMOWĄ Z RODZICAMI

Zanim usiądziesz do rozmowy z rodzicami, daj sobie chwilę na refleksję i spróbuj rozważyć najgorszy możliwy scenariusz Waszego spotkania. Co może pójść nie tak? Z jaką najgorszą możliwą reakcją możesz się spotkać? Jakie mogą być negatywne konsekwencje Twojej decyzji? A może chcesz porozmawiać najpierw tylko z jednym z rodziców?

Gdy stwierdzisz, że już najwyższy czas na coming out, zanim zaproponujesz rodzicom rozmowę – zorganizuj sobie zewnętrzną sieć wsparcia. W tym trudnym czasie dobrze będzie mieć wokół siebie przyjaciół, którzy Cię wspierają i akceptują oraz którym możesz zaufać.

JAK POWIEDZIEĆ RODZICOM O SWOIM HOMOSEKSUALIZMIE?

 1. Wybierz odpowiednie miejsce i czas. Zadbaj o dogodne, intymne warunki do rozmowy. Zlikwiduj wszelkie rozpraszacze (np. włączony w tle telewizor), usiądźcie wygodnie w miejscu, w którym Wasza prywatność nie zostanie naruszona. Upewnij się, że w tym samym czasie w Waszym życiu nie mają miejsca jakieś inne stresujące sytuacje, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przebieg Waszego spotkania. Czasem warto poczekać na spokojniejszy czas, by móc wyciągnąć z tej rozmowy jak najwięcej.

 2. Rozpocznij rozmowę we właściwy sposób. Na początku rozmowy możesz powiedzieć rodzicom, że ich kochasz i szanujesz oraz pragniesz wyznać im coś, co jest dla Ciebie bardzo ważne. Jednocześnie możesz upewnić ich, że nie stało się nic złego, jesteś zdrowy i wszystko u Ciebie w porządku, by zmniejszyć pojawiający się u nich lęk.

 3. Daj rodzicom chwilę na „przetworzenie” tego, co właśnie usłyszeli. Nie oczekuj, ani nie staraj się wymusić natychmiastowej akceptacji ze strony rodziców. Pozwól wyrazić im swoje myśli i emocje, jednocześnie próbując zachować spokój.

4. Zaopatrz rodziców w stosowną wiedzę. Nietolerancja i niezrozumienie biorą się z braku wiedzy. Podrzuć rodzicom wartościowe materiały edukacyjne na temat homoseksualizmu – książki, badania, artykuły. Niech mają pewność, że wiedzą dokładnie, o czym mówisz i że nie jest to Twój wymysł – tylko Twoja tożsamość, po prostu to kim jesteś.

5. Daj sobie i rodzicom czas. Coming outy budzą ogromne emocje po obu stronach relacji dziecko-rodzic. Pozwól sobie i rodzicom na chwilę oddechu i refleksję nad tym, co zostało powiedziane.

6. Zadbaj o siebie. Pamiętaj, by w tej trudnej sytuacji zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Decyzja o coming outcie należy do niezwykle stresujących. Związane z nią obciążenie psychiczne może objawiać się na wiele sposobów. Jeśli poczujesz, że stres związany z zaistniałą sytuacją wpływa w dezorganizujący sposób na Twoje życie, utrudnia codzienne funkcjonowanie lub rzutuje na Twoje zdrowie fizyczne lub psychiczne – nie wahaj się poszukać pomocy np. u szkolnego pedagoga/psychologa.

ROZWAŻ ODŁOŻENIE TEJ ROZMOWY, GDY…

1. Twoi rodzice otwarcie wypowiadają się w negatywny (lub wręcz homofobiczny) sposób na temat homoseksualistów.

2. Zdarzyło Ci się usłyszeć ze strony rodziców potencjalne groźby pod swoim adresem w związku z Twoim ewentualnym coming outem.

3. Jesteś jeszcze fizycznie/finansowo/logistycznie zależny od rodziców, a Twoje wyznanie mogłoby wiązać się np. z wyrzuceniem z domu.

4. Poczułbyś się psychicznie zdruzgotany, gdyby reakcja Twoich rodziców nie wyglądała tak, jak to sobie wyobrażałeś.

5. Czujesz, że to jeszcze nie „ten” moment, niewłaściwy czas.

Na koniec najważniejsze – nie macie powodu, by wstydzić się swojej płciowej, czy seksualnej tożsamości. Nigdy nie udawajcie kogoś, kim nie jesteście.

 #LOVEISLOVE

(Visited 446 times, 30 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE