Jak zrobić coming out – jak powiedzieć rodzicom?

Jesteś homoseksualistą i jest Ci dobrze ze swoim partnerem. Czujesz się szczęśliwy, szczęśliwa, jednak jest coś, czego brakuje Ci do pełni szczęścia – to wiedza i akceptacja Twoich rodziców. Obawiasz się tego bowiem nie wiesz, jaka będzie ich reakcja, czy decyzja o ujawnieniu przed nimi swojej orientacji seksualnej nie pogorszy Waszych relacji, w końcu – czy decyzja o powiedzeniu bliskim okaże się tą właściwą. Jeśli jesteś już pewien, że chcesz to w końcu zrobić, podsuwamy kilka ważnych wskazówek, które z pewnością Ci w tym pomogą.

Coming out jest terminem wywodzącym się z języka angielskiego i będącym skrótem dłuższego wyrażenia „coming out of the closet”, które oznacza wyjście z szafy. To proces polegający na ujawnianiu swojej orientacji seksualnej, samodzielne poinformowanie o tym, że jest się lesbijką bądź gejem i odnosi się zarówno do poinformowaniu o tym rodziny, jak i znajomych czy współpracowników. Osoby, których sytuacja ta dotyczy bezpośrednio twierdzą, że im bliższa jest nam dana osoba, tym trudniej jest się przed nią przyznać. W większości przypadków są to rodzice. Jak w takim razie im o tym powiedzieć?

Przed rozmową z rodzicami

Zanim zdecydujemy się na coming out przed rodzicami, należy w pełni zaakceptować swoją seksualność i odmienność. Konieczne jest zdanie sobie sprawy z tego, że tacy jesteśmy i tylko tacy możemy czuć się w pełni szczęśliwi, zaś kochający nas rodzice powinni pogodzić się z naszą odmiennością. Postanowienie o coming oucie powinno być natomiast kwestią indywidualną i dobrze przemyślaną. Jak już wspomnieliśmy jest to proces, w którym z pewnością pomocna okaże się rozmowa ze specjalistą. Ujawnienie mniejszościowej orientacji seksualnej powinno być poprzedzone wizytą i psychologa. Dlaczego? Otóż bardzo pomoże to w zrozumieniu siebie samego oraz w podjęciu decyzji o przekazaniu informacji swoim rodzicom. Dodatkowo od psychologa otrzymamy zaświadczenie o transpłciowości, co będzie potwierdzeniem stanu rzeczy i wykluczy przypuszczenie, że nam się wydaje bądź że wymyślamy.

Zanim przystąpimy do rozmowy, warto rozważyć możliwe scenariusze tej sytuacji, uwzględniając zwłaszcza ten najgorszy z możliwych. Musisz pamiętać o tym, że reakcja na Twoją informację może być naprawdę różna i nie możesz się za nią winić, jak również nie możesz winić za to swoich rodziców.

Jak powiedzieć rodzicom o swoim homoseksualizmie?

Podjęłaś, podjąłeś decyzję i przechodzisz do działania. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie miejsce i czas. Jest to dość poważna sprawa, dlatego nic nie może was rozpraszać, miejsce powinno pozwalać na zachowanie intymności, dlatego lepiej, gdy do rozmowy usiądziemy w mieszkaniu. Należy upewnić się także, czy rodzice nie są przemęczeni, zestresowani bądź nie dręczą ich inne, życiowe sytuacje, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przebieg rozmowy. Mimo tego, że rodzice są jednymi z najważniejszych osób w naszym życiu, warto mieć ze sobą odpowiednie wsparcie. Nie jest dobrym pomysłem, by był to partner, natomiast przyjaciel bądź rodzeństwo z pewnością doda nam otuchy w tym trudnym do przebrnięcia momencie.

Staraj się być jak najbardziej naturalny i rozpocznij rozmowę we właściwy sposób, prowadząc ją bez zbędnych emocji. Na początku zapewnij rodziców o swojej miłości i zaznacz, że chcesz powiedzieć im coś, co jest dla Ciebie niezwykle ważne, jednocześnie uspokajając, że nie mają się czym martwić i że wszystko u Ciebie w porządku. Mów jak najprostszym językiem i daj rodzicom chwilę na to, by mogli przemyśleć to, co właśnie usłyszeli. Pozwól, by wyrazili swoje zdanie i nie oczekuj od nich natychmiastowej akceptacji. Przekazaną informację potwierdź odpowiednimi danymi, dzięki czemu będą wiedzieli, że nie jest to Twój wymysł. Gdy skończycie rozmowę, daj rodzicom czas i pozwól, by kolejny krok należał do nich. W żaden sposób nie nastawiaj się negatywnie, natomiast nie oczekuj także, że dla rodziców będzie to coś łatwego i naturalnego. Ponadto zachowuj się nadal tak samo w stosunku do nich – jesteś przede wszystkim ich dzieckiem i to nigdy się nie zmieni. Coming out jest niezwykle stresujący, dlatego zadbaj odpowiednio o siebie. Po odbytej rozmowie zrób coś, co zwykle poprawia Ci humor, coś, co kochasz robić.

Na koniec najważniejsze – nigdy nie można wstydzić się swojej tożsamości płciowej czy seksualnej. To jest coś, co nie do końca zależy od nas samych, zaś przeczenie temu, udawanie bądź ukrywanie sprawi, że nigdy nie będziemy do końca szczęśliwi.