Jak pomóc w ataku paniki

Każdy człowiek odczuwa pewne napięcie, lęk bądź strach w sytuacjach nowych, niepewnych i zagrażających naszemu życiu. Jest to normalna i konieczna reakcja organizmu, dzięki której uniknąć możemy nieprzyjemnych oraz niebezpiecznych zdarzeń. Niekiedy jednak lęk utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, paraliżuje na tyle, że nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć, a tym bardziej tak się zachowywać. Jeśli napady lękowe dotyczą Ciebie bądź Twoich bliskich musisz wiedzieć, jak zachować się w momencie silnego lęku. Oto kilka najważniejszych informacji.

Atak paniki – czym jest i jako go rozpoznać?

Atak paniki jest to niekontrolowana i nagła reakcja naszego organizmu na sytuacje, które zwykle w rzeczywistości nie stanowią aż takiego zagrożenia. Z perspektywy psychiatrii to stan silnego lęku, powstały na skutek mniejszego bądź większego stresu. W takich sytuacjach uczucie lęku stopniowo narasta, zwłaszcza gdy osoba zaczyna skupiać się na objawach, które stres ten wzmaga, a więc przyśpieszonym oddechu, biciu serca, drżących rękach, oblewającym potem ciele. To właśnie nieprawidłowa interpretacja tych symptomów sprawia, że zwykły lęk bądź strach przeobraża się w atak paniki.

Narastający lęk niesie wraz ze sobą kilka charakterystycznych objawów, choć niektóre z nich są też podobne do tych, które występują w przypadku zawału czy początków udaru. Osoba cierpiąca na ataki paniki przede wszystkim odczuwa, jakby traciła kontrolę nad swoim ciałem i umysłem. Do najczęstszych objawów somatycznych należy przyśpieszony puls, zawroty głowy,  kołatanie serca, drżenie kończyn, nadpotliwość. Może pojawić się także ucisk lub ból w klatce piersiowej, duszności, nudności oraz ogólne osłabienie a nawet paraliż całego ciała. Można na to wszystko reagować gwałtownym płaczem bądź paniką, nie pozwalającą na racjonalne myślenie. Prócz objawów somatycznych pojawiają się myśli niosące obawy o własne zdrowie i życie oraz przeświadczenie, że za chwilę wydarzy się coś najgorszego.

Około 10% zdiagnozowanych osób to osoby, u których fizjologiczne ataki paniki powtarzają się. Mamy wówczas do czynienia z zaburzeniem nazywanym zespół lęku napadowego. Niestety w jego przypadku dla osoby chorującej trudny jest nie tylko czas samego napadu, ale również czas pomiędzy nimi, gdyż odczuwa ona ciągły lęk przed tym, że atak może powtórzyć się w każdej chwili.

Ataki paniki to zwykle konsekwencja przewlekłego stresu bądź traumatycznego wydarzenia. Są one niezwykle uciążliwe, powtarzają się z różną częstotliwością i trwają od  kilkunastu minut do nawet kilku godzin.

Jak postępować w przypadku ataku paniki

Atak paniki może pojawić się w każdym momencie. Niezależnie od tego, czy dotyczy nas samych, czy też naszych bliskich, warto znać sprawdzone metody postępowania, które pomogą go przetrwać.

Zadbaj o prawidłowy oddech

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele można zdziałać w takiej sytuacji samym oddechem. By było to możliwe, należy znaleźć bezpieczne i komfortowe miejsce oraz uspokoić emocje. Tylko wówczas będziemy w stanie przywrócić kontrolę nad swoim ciałem i umysłem. Należy wziąć głęboki wdech i powoli oraz jak najdłużej wypuszczać powietrze. Gdy towarzyszymy osobie doświadczającej ataku paniki, wówczas oddychajmy razem z nią, tłumacząc spokojnie ale stanowczo każdy krok, powtarzając że wszystko jest w porządku i zapewniając o swojej obecności.

Zidentyfikuj źródło paniki

W kolejnym kroku należy przeanalizować dokładnie całą sytuację i wysnuć wnioski, co było przyczyną ataku paniki. Dzięki temu będzie można uświadomić sobie już na spokojnie, że sytuacja, która miała miejsce w rzeczywistości nie stanowiła żadnego zagrożenia, zaś wszystko pozostałe było tworem naszego umysłu. Gdy towarzyszymy osobie po ataku paniki, powinniśmy systematycznie zapewniać ją o naszej obecności oraz o tym, że wszystko jest pod kontrolą i może czuć się bezpieczna.

Mimo iż ataki paniki mijają dość szybko, na dłuższą metę są niezwykle uciążliwe zarówno dla osoby, której bezpośrednio dotyczą, jak i osób z jej otoczenia. Ponadto zaburzenie to z czasem może stać się przyczyną jeszcze poważniejszych problemów ze zdrowiem. Jeśli ataki paniki się powtarzają, wówczas najlepiej skonsultować się z psychologiem, który pomoże uporać się z tą uciążliwą dolegliwością.

Dodaj komentarz