Wirtualna rzeczywistość pomoże leczyć zaburzenia psychiczne?

1111

VR (virtual reality)  kojarzy nam się przede wszystkim z grą i dobrą zabawą. Obecnie, niektóre firmy próbują wyjść poza branżę rozrywkową i zastosować wirtualną rzeczywistość w terapii – fobii, zaburzeń lękowych, czy uzależnień.

Niektóre fobie można leczyć poprzez stopniowe wystawianie pacjenta na obiekty jego najgorszego lęku, np. pająki, podróże samolotem czy ciasne, zamknięte przestrzenie. Właśnie dla tego typu terapii, najlepsze warunki stwarza VR.

TeleSoftas, litewska firma, która zajmuje się tworzeniem aplikacji mobilnch, uważa, że ​​taka terapia może być łatwo osiągnięta w gabinecie specjalisty przy użyciu samych słuchawek.

Dzięki wirtualnej rzeczywistości można tworzyć terapie audiowizualne w bezpiecznym dla pacjenta środowisku, powiedział Algirdas Stonys (CEO), dziennikarzowi AFP podczas Mobile World Congress w Barcelonie. Wyobraźcie to sobie – jest ktoś, kto boi się np. przemawiać publicznie. Dzięki temu rozwiązaniu mógłby w sekundzie znaleźć się w pokoju pełnym ludzi, jednocześnie nie będąc narażonym na negatywne reakcje ze strony publiczności. Ten rodzaj terapii ma na celu zachęcenie jednostki do wchodzenia w swoje lęki, zanurzenia się w nich, zarówno w świecie rzeczywistym, jak i poprzez wymyślone ćwiczenia.

Co ciekawe, TeleSoftas właśnie otrzymał wsparcie ze środków unijnych na rozwój aplikacji dotyczących zdrowia psychicznego we współpracy ze środowiskiem akademickim, podobnie jak hiszpański start-up Psious, który również otrzymał szansę na rozwój swojego terapeutycznego produktu. Tylko w 2015 r. zarobił on blisko 1,1 miliona dolarów (!) i dostarczył technologię około 600 lekarzom, głównie w Hiszpanii. Obecnie prowadzi dziewięć prób klinicznych we współpracy z uczelniami, aby zbadać długofalowe efekty terapii. Tymczasem TeleSoftas rozwija się w stronę leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zespołów pourazowych, alkoholizmu i palenia. Czyżby zwiastowało to wysyp psycho-technologicznych, nowoczesnych firm i projektów? :) Myślę, że zdecydowanie warto śledzić poczynania dwóch powyższych.

Wiemy już, jak może pracować pacjent, ale jak w takim razie wygląda rola terapeuty? Może on wybrać stosowne dla pacjenta wirtualne środowisko, moderować jego warunki (np. dla pacjentów z lękiem wysokości może uczynić podłoże na którym “stoi” pacjent – przezroczystym), stopniowo zwiększać trudność ćwiczeń, obserwować intensywność reakcji pacjenta w warunkach odpowiadającym tym rzeczywistym.

VR daje terapeucie i pacjentowi szansę na niezwykle efektywną i intensywną pracę, która dotychczas w podobnym stopniu i warunkach nie była możliwa.

Tutaj możecie zobaczyć, jak pracuje się z osobami z lękiem wysokości:

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii!

(Visited 238 times, 5 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE