Wiesz, że masz w sobie wewnętrznego mędrca?

martino-pietropoli-175599

Zastanawiałeś się kiedyś, co powiedziałbyś swojemu młodemu, dwudziestokilkuletniemu JA na łożu śmierci? Jakie rady dałbyś sobie, by być bardziej szczęśliwym człowiekiem? By wycisnąć z życia tyle, ile się da? Na szczęście nie musisz czekać, aż się zestarzejesz, bo mam dla ciebie proste i szybkie ćwiczenie. Potrzebujesz tylko kartki, ołówka i wygodnego siedzenia.

ĆWICZENIE ROZWOJOWE – OBUDŹ W SOBIE WEWNĘTRZNEGO MĘDRCA

Wyobraź sobie, że masz sto lat lub po prostu jesteś znacznie starszy niż obecnie. Poświęć sobie 15 minut i spróbuj na kartce wypisać wszystkie rady, jakich udzieliłbyś swojemu młodszemu Ja. Aby ułatwić ci to zadanie, proponuję odpowiedź sobie na kilka pytań pomocniczych:

Co zapewniłoby ci więcej szczęścia w życiu?

Z czego byś nie zrezygnował?

Czego robiłbyś zdecydowanie więcej?

Czego najbardziej żałujesz?

Co na pewno przestałbyś robić?

Czyje zdanie miałoby dla ciebie znaczenie, a czyje nie?

Kiedy zdecydowałbyś się podjąć więcej ryzyka?

Jak pokierowałbyś swoim rozwojem osobistym i zawodowym?

Co cię hamuje?

Jakie zdanie stałoby się twoim życiowym mottem?

Po wypisaniu wszystkich rad, spójrz na nie krytycznym okiem. Co możesz zrobić, by wprowadzić je do swojej codzienności? Zrób postanowienia. 

Jeśli twój Wewnętrzny Mędrzec poradził ci, byś spędzał więcej czasu z rodziną, ustal, że np. dwa razy w tygodniu wyjdziecie wszyscy z domu i spędzicie czas wspólnie. Raz w tygodniu zadzwonisz do rodziców, a raz w miesiącu wpadniesz do nich z wizytą.

Jeśli poradził ci, byś zadbał bardziej o zdrowie i kondycję – zapisz w kalendarzu wizytę kontrolną u lekarza. Skorzystaj z darmowych planów treningowych, których znajdziesz w sieci mnóstwo. Postanów, że odstawisz cukier i ograniczysz kawę do jednej filiżanki dziennie.

To nie jest trudne. Wystarczy zaufać swojej intuicji i być trochę bardziej konsekwentnym.

Powróć to tego ćwiczenia po czasie (np. miesiącu) i zobacz, czy udało ci się zrobić postępy. Możesz dopisać nowe rady, jakie przyjdą ci (phu! twojemu Wewnętrznemu Mędrcowi!) do głowy. Zastanów się, czy faktycznie postępujesz tak, jak On ci radzi?

A jakie zdanie stałoby się Twoim życiowym mottem?

(Visited 191 times, 2 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE