12 sposobów na poprawę komunikacji w związku

by Momentalni

Może zabrzmi to banalnie w waszych głowach, ale  i tak pokuszę się o podkreślenie tej oczywistej oczywistości – prawidłowa komunikacja w związku jest kluczowa dla jego istnienia. To słowa budują i kończą relacje.

Sprawdź, jak od zaraz możesz pozytywnie wpłynąć na jakość swojego związku, wykorzystując w praktyce poniższe wskazówki:

 1. NIE ZAKŁADAJ, ŻE DRUGA STRONA SIĘ DOMYŚLI. Mów otwarcie, co leży ci na sercu, czego w danej chwili potrzebujesz, co czujesz. Nie możemy oczekiwać od drugiej osoby czytania w naszych myślach.

 2. SKUP SIĘ CAŁKOWICIE NA PARTNERZE. Rozmawiając z partnerem odłóż na chwilę telefon, wyłącz telewizor, w skrócie – oderwij się od wszelkich ekranów i innych rozpraszaczy, aby uniknąć niedomówień i wzajemnego niezrozumienia.

 3. URUCHOM AKTYWNE SŁUCHANIE. Okaż drugiej stronie zainteresowanie. Bądź myślami tu i teraz, nie uciekaj w przyszłość, układając w głowie możliwe odpowiedzi i wyliczając kolejne argumenty.

 4. BĄDŹ OTWARTY NA TO, CO DRUGA STRONA CHCE CI POWIEDZIEĆ. To znaczy – nie przerywaj partnerowi w połowie zdania, spróbuj spojrzeć na sytuację jego oczami. Co ty czułbyś będąc w jego sytuacji?

 5. ZADAWAJ PYTANIA W ODPOWIEDNI SPOSÓB. Unikaj roszczeniowego, czy atakującego tonu. Zadbaj o to, by druga strona czuła się w rozmowie bezpiecznie.

 6. UPEWNIJ SIĘ, ŻE TO DOBRY CZAS. Chcesz poruszyć ważny dla ciebie temat? Zapytaj partnera, czy jest to dobry moment na rozmowę. Może ma za sobą szczególnie ciężki dzień w pracy lub nie czuje się najlepiej?

Plakat by Studio Kiddo – POBIERZ

 7. UNIKAJ “WIELKICH” SŁÓW. W przypływie emocji zdarza się rzucać w partnera słowami ciężkiego kalibru. Z ust wylewają się rozstania i rozwody, obraźliwe epitety pod adresem drugiej osoby. Czasem trudno się opanować, a później ogarnia nas żal i luka między partnerami się pogłębia, bo przecież nie da się cofnąć wypowiedzianych słów. Dlatego…

 8. KONTROLUJ EMOCJE. Jeśli czujesz, że zaraz wybuchniesz, a później będziesz żałować swojej reakcji – powiedz sobie STOP. Weź głęboki wdech, poproś o przerwę w rozmowie, idź na spacer, żeby trochę ochłonąć. Nie mylić z ucieczką przed problemem.

 9. TRAKTUJ PARTNERA Z SZACUNKIEM. Elementarny szacunek do drugiej osoby zakłada szczerość w relacji oraz wspomniany już wyżej – odpowiedni język w codziennej komunikacji.

10. NIE ZRZUCAJ ODPOWIEDZIALNOŚCI. Zawaliłeś? Nie próbuj zrzucić odpowiedzialności na drugą osobę. Słowo przepraszam ma naprawdę dużą moc – wypowiedziane szczerze potrafi szybko i skutecznie zakończyć niejeden konflikt i zapobiec tzw. cichym dniom.

11. NIE BIERZ WSZYSTKIEGO DO SIEBIE. Każda relacja wymaga odpowiedniego dystansu… do siebie. Wszystko rozbija się o dobrze postawione granice w kontakcie z drugą osobą, ten złoty środek, w którym jednocześnie nie dajemy sobie wchodzić na głowę, ale również nie trzeba się z nami obchodzić jak z jajkiem i ważyć każde słowo wypowiedziane pod naszym adresem. W związku z tym, ostatnia wskazówka brzmi…

12. POSTAW NA HUMOR. Adekwatny do sytuacji. ;)

Jakie są wasze sposoby na efektywną komunikację w związku? Jak gasicie kłótnie i konflikty? Miewacie czasem z partnerem ciche dni?

 

(Visited 615 times, 27 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE