Wyznaczanie SMART celów oraz moje podejście i narzędzia do planowania

Krótki poradnik, pt. co zrobić, by to, co sobie wymarzymy i zaplanujemy stało się rzeczywistością.

Gdyby tylko istniała jakaś magiczna sztuczka, która pozwalałaby łatwo wdrażać w życie to, co chłonie papier (ten klasyczny lub elektroniczny, zależnie od preferencji)…

Bo na nim najczęściej nasze działanie się kończy. Siadamy z kawą i planerem w fotelu i zaczynamy wizualizować naszą upragnioną przyszłość, najlepszą wersję nas samych, to wymarzone życie, w którym jesteśmy piękni, wolni, szczęśliwi i bogaci. Z zapałem tworzymy kolejny harmonogram lub listę planów, na realizację których jak zwykle nie starczy nam czasu lub determinacji. Znasz to z własnego doświadczenia?

Dlaczego tak się dzieje?

Co, mimo szczerych chęci,  robimy nie tak?

 

Dlaczego niektóre osoby naprawdę poważnie podchodzące do tematu wyznaczania i realizacji celów – poświęcające mu dużo czasu, inwestujące w drogie narzędzia, etc. – raz za razem ponoszą porażkę?

 

Możliwości jest kilka. Albo te osoby planują cele niezgodne z ich wartościami, albo nie spełniają one pewnych kryteriów “dobrze sformułowanego celu” albo brakuje im drogich właściwych narzędzi.

CELE ZGODNE Z WARTOŚCIAMI

Niby wszyscy wiemy, co jest dla nas ważne, ale zapytani o nasze wartości – krztusimy się i jąkamy, bo nie potrafimy ich jednoznacznie określić.

Odpowiedź na pytanie: co aktualnie w twoim życiu jest dla ciebie najważniejsze?, wcale nie jest taka prosta. Bo to, co myślimy, że jest dla nas ważne, nie zawsze w istocie takie jest. Nie jesteśmy po prostu świadomi tego faktu.

Deklarujesz, że rodzina jest dla ciebie największą wartością? Odpowiedz sobie z ręką na sercu, ile czasu realnie poświęcasz jej na co dzień. Zastanów się, ile spędzasz np. w delegacji, biorąc nadgodziny, itp. Jak często się mijacie? Może wstydem byłoby przyznanie się, że równie ważny lub ważniejszy jest dla ciebie rozwój zawodowy?

Uważasz, że najważniejsze w życiu jest zdrowie? Uczciwie przyjrzyj się temu, co codziennie ląduje na twoim talerzu. Jeśli unikasz niezdrowej, przetworzonej żywności i dbasz o regularną dawkę ruchu – gratuluję! Żyjesz w zgodzie ze swoim systemem wartości. Jeśli nie – czy to zdrowie jest dla ciebie naprawdę tak ważne, jak mówisz?

Propozycja ćwiczenia -> WYPISZ 10 WARTOŚCI, KTÓRE OBECNIE CENISZ NAJBARDZIEJ

U każdego z nas ta lista 10 najważniejszych życiowych wartości będzie wyglądała inaczej. Nie ma tu lepszych, czy gorszych zestawień. Ważnym jest, byś był ich świadomy i nie bał się szczerze podejść do tego ćwiczenia.

Dlaczego warte je wykonać? Z właściwie określonych wartości wyłaniać się będą cele, które NAPRAWDĘ będziesz chciał realizować.

 

PRZECZYTAJ TAKŻECZTERY FILARY ZDROWEGO BALANSU W ŻYCIU | Arkusz z ćwiczeniem do pobrania

 

Przystępując do tego ćwiczenia pamiętaj, że numerem jeden oznaczysz najważniejszą dla ciebie wartość, a numerem dziesięć – najmniej ważną w całej hierarchii.

 

Przykładami wartości są: rodzina, niezależność, szczęście, zdrowie, rozwój, równowaga, życie w zgodzie z naturą, miłość, akceptacja, lojalność, przyjaźń, ryzyko, pasja, praca, spełnienie, przygoda, elastyczność, sprawiedliwość, wierność, spokój, itp.

 

JAK WYZNACZAĆ CELE I PLANOWAĆ TAK, BY PÓŹNIEJ JE FAKTYCZNIE REALIZOWAĆ?

Wizja to jedno, teraz trzeba zamienić ją w plan działania. W tym celu warto zastosować koncepcję S.M.A.R.T, o której pewnie już nie raz słyszałeś. Pomaga ona sformułować nasze plany w sposób:

S:(ang. Specific) sprecyzowany – im konkretniejszy cel, tym lepszy. Unikamy zbyt ogólnych stwierdzeń.
M:(ang. Measurable) mierzalny – by można było mówić o postępie.
A:(ang. Achievable) osiągalny – nie stawiamy poprzeczki zbyt wysoko.
R: (ang. Realistic) realny – nie dajemy się całkowicie ponieść fantazji. ;)
T: (ang. Time-bound) określony w czasie – z wyraźnym terminem wykonania.

SMART cele, dobrze ułożony harmonogram działania oraz właściwe narzędzia – to prosty przepis na skuteczną egzekucję wszystkich twoich planów. Do tych dwóch ostatnich rzeczy podchodzę w następujący sposób…

 

MOJE PODEJŚCIE I NARZĘDZIA DO PLANOWANIA

1. WIZJA MIESIĄCA VS PLAN ROCZNY

Na początku każdego miesiąca kreślę ogólną jego wizję. Wypisuję ważne daty (urodziny bliskich osób, spotkania, wydarzenia, terminy). Ustalam, co powinno być zrobione w ramach danego projektu, czy aktywności. Określam, które nawyki chciałabym rozwinąć, nad którymi muszę jeszcze popracować. Szukam rzeczy, której chciałabym spróbować – może to być nowe danie, hobby, doświadczenie, itp. Określam także trzy najważniejsze priorytety, którymi w danym miesiącu będę zajmować się najintensywniej. Wyznaczam mniejsze cele w kilku sferach: relacji, ciała, rozwoju zawodowego i osobistego, zdrowia, finansów oraz przyjemności.

Posiadam również bardzo ogólną listę planów i celów na dany rok. Jest ona co miesiąc aktualizowana – konkretne rzeczy zostają przypisywane do kolejnych miesięcy, część z nich zostaje usunięta lub lądują na niej dodatkowe punkty.

 2. PLAN DNIA/TYGODNIA

Każdego wieczoru planuję kolejny dzień, a w niedzielę – nadchodzący tydzień. Rozpisuję listę zadań i spraw, które zamierzam załatwić, ustalam odpowiedni harmonogram, podsumowuję miniony dzień/tydzień i sprawdzam, czy są rzeczy wymagające ewentualnego przełożenia. W codziennym planowaniu również staram się wyznaczyć sobie jeden do maksymalnie trzech priorytetów. Planner (w wersji papierowej) traktuję także jako taki osobisty dziennik, w którym zapisuję, za co danego dnia jestem wdzięczna, co zrobiłam dla swojej przyjemności i zdrowia.

 3. LUDZIE LISTY PISZĄ… ;)

Uwielbiam robić listy – zadań, wydarzeń, celów, marzeń, zakupów… W wersji papierowej i elektronicznej. Według mnie nie ma lepszej i prostszej metody na zaprowadzenie porządku w swojej głowie i działaniach. Z początkiem każdego roku tworzę także listę 100 rzeczy, które chciałabym zrealizować w przeciągu kolejnych 12 miesięcy.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: 40 LIST DO ZROBIENIA, GDY ŻYCIE ZACZYNA CIĘ PRZYTŁACZAĆ

 

 4. ODPOWIEDNIE NARZĘDZIA

W doborze narzędzi do planowania kieruję się kilkoma rzeczami. Mają być one proste, przejrzyste, a jeśli chodzi o różnego typu aplikacje – wygodne w użytkowaniu oraz posiadające funkcję dzielenia/udostępniania swoich list i planów innym osobom. A w ogóle, to ma być ich jak najmniej. Obecnie korzystam z:

  • Google Calendar – swój własny oraz współdzielony z Mirkiem
  • do tworzenia list zadań: Any.do, list zakupów: Listonic
  • do zarządzania projektami: Trello
  • do robienia notatek: Evernote, Google Keep
  • w poszukiwaniu inspiracji, tworzenia vision boardów : Pinterest
  • dając upust kreatywności – notatnik z czystym wnętrzem (w moim przypadku – Moleskine)
  • utrzymując wszystko w ryzach: kalendarze/ plannery (w klasycznej, drukowanej wersji – z plannerów Madama.co korzystam już od 3 lat)

 

Nie ma jednej właściwej metody planowania i wyznaczania celów, która odpowiadałaby wszystkim. Powyższe fundamenty oraz elastyczne podejście w wyznaczaniu kolejnych kroków dostosowane do twoich wartości i potrzeb to wszystko, czego potrzebujesz na dobry początek.

A jak ty podchodzisz do planowania i wyznaczania celów? Z jakich narzędzi korzystasz?

(Visited 924 times, 24 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE