Psychologiczne seriale na Netflix, które warto obejrzeć tej jesieni

jakob-owens-199505

Producenci Netflixa nie próżnują i co chwilę zasypują nas nowymi, uzależniającymi propozycjami na serialowy wieczór.  Na potrzeby tego wpisu zebrałam dla was swoje ulubione, oczywiście o tematyce psychologicznej.

***

MINDHUNTER (ŁOWCA UMYSŁÓW)

Mindhunter-1200x520

Mindhunter daleko odbiega od typowego scenariusza serialu detektywistycznego. Nie wpasowuje się w popularny wzór – jeden odcinek równy jednej rozwiązanej sprawie. Twórcy serialu postawili jednak na charakterystyczny partnerski duet, agentów FBI – Holdena Forda i Billa Tencha, specjalistów z wydziału behawiorystyki.

Holden będąc wykładowcą w Akademii FBI, postanawia w swej naukowej działalności pójść o krok dalej i przeprowadzić serię wywiadów z seryjnymi mordercami. Na ich podstawie chciałby wypracować model zapobiegania podobnym przestępstwom. Jego pomysł na początku nie spotyka się ze zbyt dużym entuzjazmem ze strony przełożonych, jednak z czasem przeobraża się on w prawdziwy projekt naukowy. Holden, próbując zrozumieć wewnętrzny świat morderców, wchodzi z nimi w specyficzny rodzaj relacji.

MINDHUNTER

Serial nie epatuje okrucieństwem, większość czarnych charakterów znajduje się już w więzieniu, jednak widzowi towarzyszy pewien dreszcz, poczucie grozy, wrażenie, że każdy z nas miał szansę zostać psychopatycznym mordercą.

ATYPICAL (ATYPOWY)

atypical-netflix

Atypical skusił mnie swoją tematyką, ponieważ opowiada on historię Sama – osiemnastoletniego wysoko funkcjonującego autysty. Przedstawia jego codzienne rozterki, sesje z terapeutką, próby nawiązywania nowych relacji (z głównym skupieniem na poderwaniu koleżanki ze szkoły) oraz wyjścia spod nadopiekuńczych skrzydeł swojej matki.

Brawa dla twórców za podjęcie próby ukazania wyzwań stojących przed młodym człowiekiem z autyzmem. Mniej uznania za samo wykonanie i pewne banały, które wkradły się do scenariusza. Osobiście odbieram postać matki, jako szczególnie irytującą i uważam, że jej wątek był niepotrzebnie aż tak rozbudowany (i stereotypowy). Na szczęście postacie siostry, ojca, jak i samego Sama nadrabiają to potknięcie.

Atypical-s1e10

Ludzie myślą, że nie wiem, kiedy inni się ze mnie śmieją, ale ja to wiem.

Wszystkie wątki przedstawione w serialu składają się w dość przyjemną całość wartą obejrzenia. Odtwórca głównej roli, Keir Gilchrist, zdecydowanie stanął na wysokości zadania i genialnie przedstawił tak trudne i złożone zjawisko, jakim jest zaburzenie ze spektrum autyzmu.

13 REASONS WHY (TRZYNAŚCIE POWODÓW)

13-reasons-1000x538

Czy można nakręcić serial, który w nieszablonowy sposób poruszy ważne problemy nastoletniego życia? Nowy serial Netflixa – 13 reasons why udowadnia, że można stworzyć obraz, który na długo zostanie w głowach młodych ludzi i ich opiekunów.

Temu serialowi poświęciłam cały osobny wpis, który możesz przeczytać tutaj:

Krótka droga do samobójstwa, czyli psychologiczna analiza nowości Netflixa – 13 REASONS WHY

BLACK MIRROR (CZARNE LUSTRO)

AAIA_wDGAAAAAQAAAAAAAAp5AAAAJDZkMDgzZWZiLWNlMGYtNGU5MC1iODExLTNmOWRiNDIxYjNmMQ

Black Mirror to serial, który jest najtrudniejszy do opisania, a który najbardziej z tej czwórki chcę wam polecić.

Każdy z epizodów opowiada zupełnie inną historię, a ich wspólnym mianownikiem jest pytanie, które ze sobą niosą. Dotyczy ono naszej przyszłości oraz obecnych w niej nowych technologii, które powoli zaczynają przejmować kontrolę nad naszym życiem. Dominują, uzależniają, zniekształcają rzeczywistość. Sprawiają, że ludzie zaczynają się od siebie odwracać.

Każdy sezon generuje w widzu gwałtowną falę różnorakich emocji. Nie stroni od obrazów mocnych, surowych, wywołujących szok i obrzydzenie. Dotyka problemu moralności, sprawiedliwości, odpowiedzialności i presji społecznej. Każdy kolejny odcinek zostawia nas intelektualnie sponiewieranych, rozbitych, ale skłonnych do głębokiej refleksji – nad sobą oraz nad kierunkiem, w którym zmierzamy, jako ludzkość.

Serial pokazuje co może się stać, gdy bezmyślnie poddamy się pewnym trendom, konformistycznie podejdziemy do każdej narzuconej idei, będziemy gorliwie pielęgnować status quo.

black-mirror

Mimo tego, że nie jest to produkcja z kategorii horror, ale science fiction, poleciłabym ją osobom o mocniejszych nerwach.

Co sądzicie o powyższych propozycjach? Czy któryś opis zachęcił was do oglądnięcia? Może sami chcecie polecić serial o psychologicznym tle?

(Visited 27 146 times, 211 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE