PSYCHOCZYTELNIA #6 – Social Lives of Networked Teens, Teoria Kleinowska, Mów jak TED

hello-i-m-nik-279788

Kochani, Psychoczytelnia wróciła!

Pochłonięta pisaniem magisterki nie miałam czasu, ani chęci, by chłonąć kolejne pozycje związane z psychologią. Miałam ogromny przesyt, ale uzbierało się w kolejce tyle książek wartych podzielenia, że nie mogłam dłużej się dąsać. Oto moje propozycje na ten miesiąc.

 1. DANAH BOYD – IT’S COMPLICATED. THE SOCIAL LIVES OF NETWORKED TEENS

psychoczytelani1

*ADOLESCENCJA, SOCIAL MEDIA, NOWE TECHNOLOGIE

Książka okazała się niezwykle trafionym prezentem, bo dosłownie tydzień przed jej dostaniem odkryłam ją oraz stronę autorki, której dorobek naukowy okazał się bardzo interesujący. Na co dzień jest wykładowcą na New York University oraz dyrektorem ds. badań (org. Principal Researcher – dobrze to przetłumaczyłam?) w Microsofcie. Interesują ją relacje pomiędzy społeczeństwem i nowymi technologiami. Kilka lat poświęciła na badanie aktywności nastolatków w social media oraz tego, jaką rolę odgrywają one w ich życiu. Powyższa książka jest podsumowaniem jej obserwacji.

Wiele rodziców martwi się o obecność swoich dzieci w social media – tego, co publikują, z kim się kontaktują, czy dbają o swoją prywatność, czy wręcz przeciwnie. Zdarza się, że śledzą ich wpisy, blokują strony, zabierają komórki. Danah stoi murem za nastoletnimi użytkownikami nowych technologii, twierdząc, że nie ma się czego bać. Trzeba zrozumieć.

Książka obowiązkowa dla wszystkich specjalistów pracujących z młodzieżą i rodzinami. Na razie chyba jeszcze niedostępna w języku polskim.

2. CATALINY BRONSTEIN – TEORIA KLEINOWSKA: PERSPEKTYWA WSPÓŁCZESNA

psychoczytelani2JPG

* PSYCHOANALIZA, PSYCHOTERAPIA

Druga propozycja to książka dla sympatyków psychoterapii psychodynamicznej oraz psychoanalizy. Autorka przedstawia w niej historię Melanie Klein – wybitnej brytyjskiej psycholożki i psychoanalityczki oraz założenia jej teorii. Dla niewtajemniczonych – Klein była główną przedstawicielką nurtu teorii relacji z obiektem. Mając 32 lata odkryła teorię Freuda. Zainspirowana jego pracą postanowiła poświęcić życie zgłębianiu i poszerzaniu jego dorobku. Była znana ze świeżego, nowatorskiego podejścia do pacjentów (głównie zajmowała się analizą dzieci). Hanna Segal opisuje ją tymi słowami:

Pani Klein miała dar stwarzania intymnej atmosfery i nawiązywania kontaktu z drugą osobą. Nie było w niej śladu pretensjonalności. Lubię myśleć, że był to dar wywoływania w rozmówcach poczucia równości.

Czytając książkę Bronstein, można zobaczyć Klein w trakcie pracy. Nie jest tylko zbiorem suchych faktów i pojęć składających się na opracowaną przez nią teorię. Autorka zręcznie przeplata naukę z z opowieścią o kobiecie, która miała odwagę zrewolucjonizować ówczesne środowisko psychoanalityczne.

3. CARMINE GALLO – MÓW JAK TED

psychoczytelnia3

* WYSTĄPIENIA PUBLICZNE, AUTOPREZENTACJA

Dotychczas miałam tego typu książki za zbiór banałów, z których nic do końca nie wynika. Wolałam oglądać wybitnych mówców w akcji i samodzielnie ćwiczyć, by nabrać w końcu upragnionej swobody i charyzmy. Skusiłam się jednak, widząc, że do tej lektury przyłożyły rękę osoby występujące na konferencjach TED (Technology, Entertainment, Design) . Opowiada ona o najsławniejszych, najbardziej profesjonalnych prezentacjach w ramach tego wydarzenia oraz analizuje, co w nich przyciągało uwagę słuchacza i było dla niego najbardziej atrakcyjne i interesujące.

Gallo opisuje metody, dzięki którym każde wystąpienie może być dynamiczne i porywające, wywierające wrażenie nawet na najbardziej wymagających słuchaczach. Wyjaśnia, jak prezentację zaplanować, ile powinna trwać, co powinna zawierać oraz jak się do niej przygotować.

Z doświadczenia wiem, że na idealną prezentację składa się kilka elementów. Wartość merytoryczna stanowi to mięsko, po które przychodzą twoi słuchacze. Dobrze przygotowane pod tym względem wystąpienie broni się poniekąd samo. ALE nie można zrzucić na nie całego ciężaru i zlekceważyć stronę wizualną oraz twoją rolę, jako prezentera. Aby wiedza, którą chcesz przekazać była dobrze odebrana i przyswojona, musi być ładnie opakowana – w tym właśnie pomoże ci ta książka.

Co myślicie o powyższych propozycjach? Któraś z nich wpadła wam w oko? A może sami chcielibyście polecić jakąś psychoksiążkę w komentarzu? :)

(Visited 134 times, 1 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE