PSYCHOCZYTELNIA #5 – Dekalog szczęścia, Mężczyźni bez kobiet, Nie bój się pójść własną drogą

PSYCHO2

Tradycyjnie z nowym miesiącem przybywam do was z trzema świeżymi propozycjami psycho-lektur. W poniższym zestawieniu przeczytamy o szczęściu, relacjach damsko-męskich (w końcu tuż za rogiem Walentynki) oraz kreowaniu swojego wymarzonego życia.

 1. BEATA PAWŁOWICZ – DEKALOG SZCZĘŚCIA

PSYCHO5
* PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA – W MIŁOŚCI, SEKSIE, RODZINIE, PRACY, PRZYJAŹNI, Z SAMYM SOBĄ
Dekalog szczęścia to zbiór wywiadów autorki z wybitnymi psychologami, terapeutami i coachami. Każda rozmowa traktuje o szczęściu w innej sferze naszego życia.

 

  • I tak o byciu szczęśliwym z samym sobą opowie nam terapeutka Katarzyna Miller.
  • O byciu szczęśliwym członkiem rodziny – dr Tomasz Srebnicki.
  • Jak być szczęśliwym w pracy? – Miłosz Brzezińki.
  • Czy pieniądze dają szczęście? – dr Konrad Maj.
  • Jak być szczęśliwym w przyjaźni? – Jagna Ambroziak.
  • A jak w miłości? – Ireneusz Sielski.
  • W takim razie, jak być szczęśliwym w seksie? – Krzysztof Korona.
  • Jak być szczęśliwą mamą lub szczęśliwym tatą? – opowiada Katarzyna Wasilewska.
  • O szczęściu w nieszczęściu, w zmianie i w stracie – Maria Rotkiel.
  • Jak być szczęśliwym w upływającym czasie?  – rozmowa z Wojciechem Eichelbergerem.

Polecę teraz banalnym stwierdzeniem, że każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. Przy czy jest to całkowita prawda. Każdy z nas pełni wiele ról – partnera, syna/córki, rodzica, kochanka, przyjaciela, pracownika. Każda z tych sfer wymaga od nas pewnej uwagi, osobnego wglądu i nakładu pracy. Mnie ta książka pozwoliła przyjrzeć się każdej z nich z osobna. Zobaczyć, co funkcjonuje dobrze, a co niekoniecznie, co jest, a czego brakuje. Wszystkie rozmowy zmuszają do myślenia i wyposażają czytelnika w nową wiedzę i narzędzia, z którymi łatwiej będzie ten upragniony stan osiągnąć. Gdybym jednak miała wytypować tę, którą uważam za najbardziej wartościową i na której lektura tej książki mogłaby się zakończyć, byłaby to rozmowa z Katarzyną Miller – o tym, jak być szczęśliwym w swoim własnym towarzystwie. Myślę, że droga do szczęścia powinna zacząć się właśnie od pracy w tej sferze.

Wszyscy rozmówcy mówią szczerze, z serca, bo jak inaczej mówić o szczęściu? To nie tylko wybitni specjaliści, ale wyjątkowi ludzie. Czasem politycznie niepoprawni, lecz mówią o szczęściu, którego doświadczyli na własnej skórze. Rozmowy z nimi pomogły odnaleźć mi radość życia. Teraz Twoja kolej. Powodzenia.

Beata Pawłowicz

Jeśli czujesz, że czegoś w twoim życiu brakuje, że nie jesteś na swoim miejscu – ta pozycja jest dla ciebie.

2. HARUKI MURAKAMI – MĘŻCZYŹNI BEZ KOBIET

PSYCHO4

 * PSYCHOLOGIA RELACJI, TOŻSAMOŚCI

Moja miłość do Murakamiego rośnie z każdą kolejną lekturą spod jego “pióra” (kilka miesięcy temu pisałam o Bezbarwnym Tsukuru Tazakim i latach jego pielgrzymstwa, której recenzję znajdziecie tu: <klik>). Mężczyźni bez kobiet to zbiór siedmiu opowiadań o zawiłościach relacji damsko – męskich, o miłości, tajemnicy i samotności oraz o tym, jakie role mogą pełnić kobiety w świecie mężczyzn.

Każde opowiadanie to historia innego mężczyzny, w którego życiu nie ma kobiety. Jedne odeszły, inne zmarły lub nigdy się nie pojawiły. Wszystkie mają jeden wspólny mianownik – odegrały w życiu głównego bohatera istotną rolę. Klimat książki najlepiej oddaje zdanie:

Jest fantazja, która wdziera się w codzienność i nostalgia za tym, czego nie było. Siedem historii o miłości i tajemnicy, ponieważ z miłości i tajemnic zbudowane jest życie.

Zaryzykuję stwierdzenie, że książka ta będzie ciekawsza dla kobiet. Czytając, obcuje się cały czas z myślami, wspomnieniami i refleksjami bohaterów. Ma się wrażenie, że ich męski umysł pracuje tuż obok i nie broni się kompletnie przed naszą kobiecą obecnością. To trochę tak, jakby czytając książkę, czytać jakimś obcym mężczyznom w myślach – poznawać schematy ich myślenia, motywy działania, zagłębić się w to, jaki obraz kobiet funkcjonuje w ich głowach. Jednak z racji tego, że Murakami nigdy nie zawodzi, myślę, że mężczyźni również mogą czerpać radość z powyższej lektury.

 3. CHRIS GUILLEBEAU – NIE BÓJ SIĘ PÓJŚĆ WŁASNĄ DROGĄ. SZTUKA NONKONFORMIZMU.

PSYCHO3

 * ROZWÓJ OSOBISTY, MOTYWACJA, PROJEKTOWANIE ŻYCIA

Chris to bloger, podróżnik, autor popularnego internetowego manifestu The Art of Non-Conformity. Jego twórczość odkryłam przypadkowo na pierwszym roku studiów. Nie miałam jeszcze wtedy do czynienia z pojęciem świadomego rozwoju osobistego, nie śledziłam żadnych Mateuszów Grzesiaków, nie wiedziałam, czym jest coaching. Można powiedzieć, że to właśnie ta książka delikatnie wprowadziła mnie w tą tematykę, uświadamiając, że swoje życie można (a nawet trzeba) kreować po swojemu, na własnych zasadach.

Autor opowiada, jak jemu samemu udało się uniezależnić finansowo, odciąć od tzw. ludzi wampirów oraz znaleźć sposób na alternatywne podróżowanie. Podaje konkretne sposoby na stopniowe tworzenie życiowego scenariusza swoich marzeń i rezygnację ze statusu quo.

Z pomocą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu motywacji spieszą cytaty wybitnych ludzi, znajdujące się na prawie każdej stronie. Myślę, że przesłanie książki dobrze odzwierciedla ten autorstwa George’a Bernarda Shaw:

Na tym świecie radzą sobie ci, którzy szukają korzystnych dla siebie okoliczności, a jeśli ich nie znajdują, sami je tworzą.

Jak widzicie na zdjęciu, mój egzemplarz jest już dość wysłużony – lubię od czasu do czasu do niej wrócić, przeczytać ponownie całość lub tylko fragment, który miałby mnie zainspirować. To z niej właśnie pochodzi Opowieść o sadyście i pięciu małpach, którą niedawno opublikowałam na blogu. Jest to jedna z tych pozycji, które “służą radą” przez lata i po które sięga się systematycznie, w chwilach zwątpienia lub zagubienia.

Co myślicie o powyższych propozycjach? Któraś z nich wpadła wam w oko? A może sami chcielibyście polecić jakąś psycho-książkę w komentarzu? :)

(Visited 240 times, 9 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE