PSYCHOCZYTELNIA #18 – Wyloguj swój mózg, Fenomen 2 kroków oraz… Jak żyć? Poradnik dla nieogarniętych

Trzy jakże różne, ale równie interesujące propozycje o tematyce psychologicznej, idealne na cieplejsze, wiosenne wieczory.

1. ANDERS HANSEN – WYLOGUJ SWÓJ MÓZG. JAK ZADBAĆ O SWÓJ MÓZG W DOBIE NOWYCH TECHNOLOGII

Wydawnictwo Znak zrobiło mi dużą przyjemność podsyłając do recenzji powyższą pozycję. Jest to szwedzki bestseller autorstwa psychiatry Andersa Hansena, nagrodzony prestiżową nagrodą The Health Award of the Year. Znajdziemy w nim przejrzyste, napisane zrozumiałym językiem wytłumaczenie najnowszych odkryć neurobiologii związanych z naszym funkcjonowaniem w erze nowych technologii. Niektóre z nich są dość niepokojące.

Żyjemy w epoce cyfrowej, do której ewolucyjnie nie zostaliśmy przygotowani. Zmiany następowały zbyt szybko, byśmy mogli za nimi nadążyć, nie tylko na poziomie poznawczym, ale także biologicznym, emocjonalnym czy społecznym.

 

(…) na co tak naprawdę się narażamy, korzystając z technologii cyfrowych? Czy nie jest aby tak, że uczestniczymy w gigantycznym eksperymencie – my i nasze dzieci?

fragment z książki

 

Dorośli nie radzą sobie z tym technologicznym przebodźcowaniem. Wydawać by się mogło, że dzieci i nastolatkowie jako osoby wyrastające od początku w towarzystwie nowych technologii (tzw. pokolenie Digital Natives, o którym trochę więcej pisałam w tym artykule) będzie radzić sobie lepiej, niestety – nic bardziej mylnego. Autor bije na alarm i prezentuje niepokojące wyniki badań nad rozwojem dziecięcych i nastoletnich mózgów, których wyniki pokazują, że <nadmierna lub w ogóle> ekspozycja i kontakt z ekranem ma degradujący wręcz wpływ na rozwój struktur mózgowych małoletnich, a co za tym idzie – coraz częstsze problemy emocjonalne, poznawcze, społeczne oraz natury fizjologicznej.

 

(…) zmiana ludzkiego zachowania, jaką zaobserwowaliśmy w ciągu ostatniej dekady – chodzi tu o sposób komunikowania się i porównywania z innymi – jest nadzwyczaj rozległa i może mieć na nas głębszy wpływ, niż nam się wydaje. (…) ogromny wzrost liczby młodych ludzi szukających pomocy psychiatrycznej w ostatnim dziesięcioleciu może przynajmniej częściowo być konsekwencją zbyt szybkiego przejścia na cyfrowy styl życia.

fragment z książki

 

Autor nie zostawia nas jednak z tymi ponurymi statystykami. Daje nam mnóstwo praktycznych wskazówek do wdrożenia od zaraz, na wykształcenie zdrowszej relacji z naszym telefonem oraz sposobem funkcjonowania w mediach społecznościowych. Pokazuje, jak dbać o higienę psychiczną każdego dnia. Jest to zbiór dobrych rad dla ludzi epoki cyfrowej.

Książkę polecam każdemu, bo każdego z nas dotyczą opisane w niej zjawiska (a już na pewno ciebie, skoro czytasz ten tekst ;). Uważam, że jeśli jesteś rodzicem – tym bardziej powinieneś się nią zainteresować, przeczytać, wdrożyć opisane w niej działania i podać dalej swoim nastoletnim dzieciom.

 

2. HAL ELROD – FENOMEN 2 KROKÓW

Z Fenomenem 2 kroków Wydawnictwa Galaktyka mam mały problem. Z jednej strony książka ta zawiera w sobie inspirującą historię człowieka (autora Hala Elroda), który doświadczył w życiu ogromnego cierpienia i mimo wielu przeciwności losu – udało mu się pokonać chorobę, osiągnąć zawodowy sukces i wieść szczęśliwe, rodzinne życie. Czytając o jego doświadczeniach z nowotworem człowiek ma ochotę chwycić się za głowę i zakrzyknąć: jak, usłyszawszy taką diagnozę, mógł się nie poddać!? To niemożliwe, że był w stanie utrzymać pozytywne nastawienie w takiej sytuacji. A jednak. Wielu czytelnikom historia Hala może przynieść nadzieję i ukojenie. Nie jest to jednak książka o chorobie nowotworowej, a o tytułowym fenomenie, który ma zagwarantować KAŻDEMU, różnie rozumiany, sukces. I tu zaczyna się mój sceptycyzm.

 

(…) kiedy uruchomisz ten proces, zaczną się dziać prawdziwe cuda i fenomeny (rezultaty wykraczające poza to, co wydawało ci się możliwe) i niemal zawsze nastąpi to w taki sposób, jakiego się nie spodziewasz. Często przejawiają się one w postaci nieoczekiwanych możliwości, ludzi, a czasem chodzi po prostu o to, że jesteś we właściwym miejscu, w odpowiednim czasie.

fragment książki

 

Nie chcę zdradzać ci, co dokładnie składa się na tytułowy fenomen, jednak jeśli tak jak ja, sceptycznie podchodzisz do przekazu typu: możesz być, kim chcesz i osiągnąć wszystko – sposób narracji może być dla ciebie lekko irytujący. Mimo wszystko uważam, że każdy jest w stanie wyciągnąć z niej kilka przydatnych myśli i strategii.

 

 

3. MARIE ROBERT – JAK ŻYĆ? PORADNIK DLA NIEOGARNIĘTYCH

26 lutego premierę miała wyjątkowa książka o wymownym tytule JAK ŻYĆ? Poradnik dla nieogarniętych Wydawnictwa Buchmann. Już dawno nie czytałam książki, która uczyłaby mnie czegoś nowego w tak lekki i przyjemny sposób.

Książka ta to 12 opowieści i 12 doktryn filozoficznych, które pokazują, jak reagować z humorem na to, co nas w życiu spotyka. Pierwsza opowieść o załamaniu psychicznym w trakcie zakupów w Ikei to… historia mojego życia. :)

 

Przyjmijmy od razu, bo to ważne,  że Spinoza najprawdopodobniej nigdy nie miałby zamiaru kupować regału Billy. Natomiast pojęcia takie jak pragnienie, cnota, przeciwności i wszystko, co z nich wynika, filozof o wdzięcznym imieniu Baruch zna dość dobrze i sprawnie posługuje się nimi, by zdjąć z nas poczucie winy.

fragment książki

 

Jeśli zastanawiasz się, co Spinoza poradziłby mi w takiej sytuacji, co bieganie maratonów ma wspólnego z Nietzschem oraz czy Arystoteles zamówiłby na twoim miejscu kolejnego drinka – ta lektura jest dla Ciebie. Uwielbiam autorów, którzy ściagają takie postacie z akademickiego piedestału i przemycają ich mądrość do codzienności czytelnika, a ty?

Nie wszystkie książki, które chciałabym ci polecić lądują na blogu, dlatego zachęcam cię do śledzenia mojego profilu na Instagramie – na bieżąco recenzuję tam wiele wydawniczych nowości wartych uwagi:

View this post on Instagram

„Mówi się, że małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot. Czy jednak takie myślenie nie jest błędne? Czy nie jest tak, że próbujemy z naszych kilkuletnich dzieci zrobić swoje kopie, zapominając, że pewne zachowania są dla wieku wczesnoszkolnego charakterystyczne? Monika Janiszewska i Małgorzata Bajko, autorki książki „(Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dzieci w wieku 6-12 lat” w swojej, drugiej już, książce bliżej przyglądają się zachowaniom młodych uczniów i próbują odpowiedzieć na pytanie, czy dzieci uznawane za niegrzeczne rzeczywiście takie są?” . Co to znaczy, że dziecko jest niegrzeczne? Czy w Twojej głowie grzeczny=posłuszny? Czy stawiasz sobie pytanie, co dziecko chce Ci przekazać swoim zachowaniem? . Ta książka w obrazowy, czasem zabawny, a czasem bardzo dosadny sposób pokazuje tytułowe rodzinne nieporozumienia oczami obu stron – zarówno rodziców, jak i dziecka. Lektura bardzo przydatna, zwłaszcza w przypadku rodziców, którzy „nie poznają swojego dziecka” odkąd zaczęło chodzić do szkoły. 👩🏻‍🎤😉 . #sensus #wydawnictwosensus #psychologia #psychologiadziecka #psychologiarozwojowa #rozwojdziecka #książkidlarodziców #książka #ksiazkanadzis #bookstagram #bookstagrampl #bookstagrampolska #bookslover #bookworm #bookphotography #photooftheday

A post shared by Kryzysowi.pl • Iga Stanek (@igastanekpsycholog) on

Po którą z powyższych propozycji zamierzasz sięgnąć? A może chcesz podzielić się swoimi wrażeniami z lektury?

(Visited 385 times, 18 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE