PSYCHOCZYTELNIA #16 – Jak tu nie zwariować, Obsesja piękna, Rozmyślnik Jacka Walkiewicza

W ramach Psychoczytelni staram się przedstawiać wam tylko książki warte przeczytania. Dzisiejsza wręcz przechodzi samą siebie :)

1. E. KRZEMIŃSKI, I. A. STANISŁAWSKA – JAK TU NIE ZWARIOWAĆ. NA HERBATCE U PSYCHIATRY

Książka Jak tu nie zwariować. Na herbatce u psychiatry Wydawnictwa Muza jest prawdziwą psychologiczną perełką! To nowość, którą zdecydowanie warto dodać do swojej domowej biblioteczki.

Edward Krzemiński jest wybitnym lekarzem psychiatrą, współtwórcą polskiej psychiatrii humanistycznej, wieloletnim dyrektorem szpitali psychiatrycznych.

 

Chciałbym, żeby z naszej rozmowy ludzie wynieśli informację, że jesteśmy różni, i że ta różnorodność nie jest niczym nadzwyczajnym. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jakim stopniu jesteśmy neurotyczni, biernozależni, czy histeryczni. I nie należy traktować tego w kategoriach choroby. Każdy z nas ma jakąś cechę mniej lub bardziej przerysowaną, ale ciągle jest zdrowym człowiekiem. Tylko albo trochę niepewny siebie, albo trochę wybuchowy, albo nieprzewidywalny, albo w trudnych relacjach. I już. Tylko tyle i aż tyle.

fragment książki

 

W wywiadzie doktor odpowiada na pytania dotyczące schizofrenii, choroby dwubiegunowej, depresji, nerwic, uzależnień, psychogeriatrii, roli biegłego sądowego, różnych typach i zaburzeniach osobowości, a nawet… wychowaniu dzieci. Wyjaśnia, dlaczego przybywa zaburzeń psychicznych natury emocjonalnej, różnego rodzaju psychopatii i uzależnień, kiedy mamy do czynienia z problemami, a kiedy z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi.

Polecam szczególnie studentom psychologii oraz osobom zainteresowanym tematyką zdrowia psychicznego, ale tak naprawdę uważam, że każdy z nas powinien po tą książkę sięgnąć. Cudownie obala wiele mitów związanych z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, które wciąż niestety funkcjonują w naszym społeczeństwie. Jedynie sposób w jaki wywiad ten był momentami prowadzony, dla mnie osobiście był trochę irytujący (mam na myśli styl zadawanych pytań, reakcje prowadzącej na pewne odpowiedzi swojego rozmówcy). Całość i tak oceniam jednak na szóstkę z plusem. Dawno nie czytałam tak dobrej książki.

 

2. DR RENEE ENGELN – OBSESJA PIĘKNA. JAK KULTURA POPULARNA KRZYWDZI DZIEWCZYNKI I KOBIETY

Obsesja piękna autorstwa dr Renee Engeln to książka otwierająca oczy czytelnika na zjawisko tzw. autouprzedmiotowienia kobiet i dziewczynek. Pokazuje, jak od najmłodszych lat jako kobiety wzrastamy w tytułowej obsesji piękna, wdrukowywanej nam przez naszych rodziców, najbliższe środowisko, jak i popkulturę, kreującą ten jedyny właściwy obraz prawdziwej kobiety.

 

Dziewczynki zaczynają myśleń o idealnym wyglądzie w szokująco młodym wieku. 34% pięciolatek przynajmniej czasami świadomie ogranicza ilość spożywanego jedzenia. 28% twierdzi, że chce wyglądać jak panie w filmach, czy telewizji. Te dziewczynki dopiero uczą się, jak poruszać się w świecie, ale jednocześnie już przejmują się tym, jak wygląda ich ciało i starają się, aby było go jak najmniej. 40% dziewczynek w wieku 5-9 lat twierdzi, że chciałoby wyglądać szczuplej. 30% trzecioklasistek przyznaje, że bez przerwy martwi się, że będą grube. Nie przejmują się wagą ze względów zdrowotnych, ale przez świadomość, że w przypadku dziewczynek uroda jest ważna, a w naszej kulturze szczupła sylwetka stanowi jej istotny element.

fragment książki

 

Książka ta była dla mnie bardzo przytłaczającą lekturą. To pozycja, którą czyta się i trawi wolno, chłonie każde słowo, każdą myśl, odnosi je do siebie, wraca w głowie do tych wszystkich sytuacji, które opisane w książce – miały również w miejsce w swoim własnym życiu. Życiu małej dziewczynki, która od małego była porównywana do innych. Która miała być grzeczna i uprzejma niezależnie od sytuacji. Która miała ubierać się i zachowywać w określony sposób. Spełniać swoją, z góry określoną rolę w społeczeństwie, pod którą była formowana od małego. Książka ta to nie tylko zbiór wieloletnich badań nad stosunkiem i postrzeganiem swojego ciała przez kobiety – przedstawia ona osobiste, intymne historie kobiet i dziewcząt w różnym wieku, zmagających się ze skutkami lansowanej przez kulturę obsesji na punkcie pięknego ciała. Dr Renee Engeln sprzeciwia się takiej postawie i przedstawia rozwiązania, które pomogą nakierować czytelniczki w każdym wieku na ścieżkę pozytywnej samooceny i wolności od kulturowo narzucanych schematów piękna.

Jest to książka, która zostaje z czytelnikiem na długo, coś w nim zmienia, uwrażliwia, edukuje. Odruchowo chciałam polecić ją tylko kobietom, myślę jednak, że świat byłby lepszym miejscem, gdyby również mężczyźni posiedli zawartą w niej wiedzę. A już dla każdego rodzica  – powinna zostać lekturą obowiązkową.

 

3. ROZMYŚLNIK JACKA WALKIEWICZA. ZAINSPIRUJ SIĘ DO DZIAŁANIA!

Na koniec mam dla was najlżejszą, najbardziej przyjemną i motywującą książkę w całym zestawieniu. Rozmyślnik Jacka Walkiewicza. Zainspiruj się do działania!  Wydawnictwa OnePress.

Jacek Walkiewicz to psycholog, którego zawodową misją jest edukowanie dorosłych w ramach tworzonych i prowadzonych przez siebie programów szkoleniowych oraz wykładów. Kojarzyć go możecie z jego słynnego wystąpienia na konferencji TED.

 

W życiu najbardziej fascynuje mnie to, że jest tajemnicze. I że te tajemnice odkrywa przed nami stopniowo. Zwykle zapominamy, że to my kreujemy ścieżkę naszego przeznaczenia. Podejmując określone, czasem zupełnie niewinne decyzje, ustawiamy się na ścieżce, którą dalej podążamy. I dziwimy się potem, patrząc z perspektywy na przykład dwudziestu lat, że jakieś nieznaczące zdarzenie doprowadziło nas tu, gdzie jesteśmy. A gdzie miało doprowadzić? Pewnie dla wielu ludzi takie refleksje są czymś zbędnym, ale ja lubię układać w głowie puzzle swojego życia.

fragment książki

 

Można pomyśleć, że ta książka tak naprawdę jest o niczym – jest to zbiór przemyśleń autora na temat życia i współczesnego świata. Jednak sposób, w jaki prezentuje on owe refleksje – motywuje, zmusza czytelnika do zastanowienia się nad własnymi przekonaniami, celami i miejscem w życiu, w  którym obecnie się znajduje. Każdy rozdział zakończony jest pytaniami, które nawiązują do omawianego w nim tematu. Skrupulatnie przerabiałam na bieżąco każde z nich i czułam się trochę przy tym, jakbym pracowała z panem Jackiem osobiście. Może w waszej ocenie zabrzmi banalnie to stwierdzenie, ale naprawdę lektura ta zainspirowała mnie do działania – przemyślenia swoich priorytetów, relacji i projektów, w które jestem zaangażowana, znaczeniem słów i czynów, które wysyłam w świat.

Bardzo serdecznie polecam wszystkim, którzy czują, że utknęli, mają potrzebę przewartościowania swojego życia, zatrzymania się i oddania przemyśleniom. Tylko uważajcie – książka ta może skutecznie wesprzeć was w podjęciu naprawdę odważnych decyzji. ;)

Która z powyższych książek wydaje Wam się najbardziej interesująca? Po którą z nich chcielibyście sięgnąć w pierwszej kolejności?

(Visited 653 times, 6 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE