PSYCHOCZYTELNIA #14 – Duchowość na co dzień, Uważność w praktyce, Psychologia jogi

Dziś mam dla was trzy bardzo uważne pozycje od Wydawnictwa Sensus.

Wszystkie książki w dzisiejszym zestawieniu wyszły spod pióra Macieja Wieloboba, z którym przeprowadziłam niedawno wywiad na temat psychicznego osiędbania. Jeśli chcesz bliżej poznać Maćka oraz jego przemyślenia na temat medytacji, uważności oraz dbania o swoje zdrowie psychiczne, koniecznie zerknij tutaj:

 

PSYCHICZNE OSIĘDBANIE – WYWIAD Z MACIEJEM WIELOBOBEM

 

Przechodząc do recenzji…

1. UWAŻNOŚĆ W PRAKTYCE. TRADYCYJNE TECHNIKI UWAŻNOŚCI I MEDYTACJI DLA WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA

Uważność w praktyce to poradnik, w którym przybliżona zostaje sama idea uważności, a także pewne koncepcje i praktyki wspólne dla wielu szkół medytacyjnych. Autor poświęca pierwsze rozdziały na przybliżenie czytelnikom terminu uważności z perspektywy technicznej oraz metafizycznej. W kolejnych rozdziałach dowiadujemy się więcej na temat koncepcji umysłu w jodze klasycznej, ezoterycznej koncepcji ciała, psychologii sufich i koncepcji pięciu żywiołów.

 

Uważność jest jedną z dróg do zrozumienia swojego miejsca na ziemi. To pewien specyficzny rodzaj koncentracji na to, co tu i teraz, a także przeżycie mistyczne, którego najwyższą formą jest odczucie istoty własnej obecności. Świadome praktykowanie uważności pozwala nam dotrzeć do niedefiniowalnych pokładów swojego człowieczeństwa, a w konsekwencji prowadzić na co dzień pełniejsze bardziej harmonijne życie.

 

W książce znajdziemy również prosto opisane ćwiczenia, które polecam wykonywać na bieżąco w trakcie czytania.  Myślę, że nawet początkujące osoby nie powinny mieć problemu z ich wykonaniem. Z ich powodu, nie jest to raczej lektura na jeden wieczór, mimo swojej niewielkiej objętości.

2. DUCHOWOŚĆ NA CO DZIEŃ. ŚCIEŻKA WSPÓŁCZESNEGO MISTYKA

Książka Duchowość na co dzień ma bardzo praktyczny charakter. Zawiera ćwiczenia z zakresu pracy z oddechem, uważności i koncentracji, a także takie dotyczące naszego codziennego funkcjonowania i podejścia do różnorodnych spraw. Sam autor twierdzi, że zmiana nie zachodzi tylko na macie, a w właśnie w życiu – przede wszystkim w relacjach z innymi ludźmi.

 

Rozwój duchowy to po prostu zmiana punktu widzenia.

 Hazrat Inayat Khan

 

Ostatnia część książki, to praktyka czterdziestu Żelaznych, Miedzianych, Srebrnych i Złotych Zasad. Stanowią one pewne wskazówki moralne – pozwalają lepiej przyjrzeć się sobie, swoim cechom i zachowaniom w określonych sytuacjach oraz powoli zmieniać te niepożądane.  Nad każdą zasadą pracujemy przez 40 dni – tylko ta jedna jedyna jest przedmiotem naszej uważności w tym określonym czasie. Zastosowanie i ćwiczenie każdej z zasad następuje po sobie, co daje nam przewodnik na kilka kolejnych lat praktyki uważności.

3. PSYCHOLOGIA JOGI

W książce Psychologia jogi. Wprowadzenie do Jogasutr Patańdźalego Maciej Wielobób pokusił się o przełożenie tekstu Jogasutr, czyli najstarszego traktatu klasycznej jogi indyjskiej, obejmującego nauczanie jogicznych praktyk prowadzących do oświecenia. Ukazuje on najważniejsze wątki Jogasutr w odniesieniu do współczesnej praktyki jogi.

 

Joga jest nauką i jak każda nauka ma swój specyficzny język.

 

Wiedza na temat psychologii, filozofii, historii jogi zawarta w powyższej pozycji jest wręcz przytłaczająca. Jej lektura może okazać się trudna dla przeciętnego czytelnika. Zabrakło mi również trochę takiego dopieszczenia od strony wizualnej – myśląc o jodze, nastawiam się na piękne zdjęcia prezentujące dane asany. Od strony merytorycznej – jak w poprzednich przypadkach, nic nie można autorowi zarzucić. Ta książka to mała skarbnica wiedzy, idealnie oddająca sedno wielu metafor zawartych w dziele Patańdźalego.

Po przeczytaniu wszystkich trzech pozycji, czułam pewien niedosyt. Autor mocno koncentruje się w nich na teorii, przybliżeniu historii pewnych praktyk i założeń, co jest dla mnie jak najbardziej zrozumiałe – jest to konieczne, by zrozumieć holistycznie przedstawiane pojęcia. Ciężko byłoby je zgłębić, nie znając ich historii. Spodziewałam się jednak, obok teoretycznego wywodu, większej ilości praktycznych wskazówek, czegoś co sprawi, że będę mogła sprawnie zaaplikować zdobytą wiedzę w praktyce – Duchowość na co dzień sprawdza się chyba w tym kontekście najlepiej. Dla osób bardzo początkujących w temacie medytacji, jogi, czy nurtu mindfulness – powyższe lektury mogą okazać się cięższe do przyswojenia.

Mimo to, wszystkim zainteresowanym powyższą tematyką, bardzo polecam się z nimi zapoznać – dla mnie stanowią one taką trzytomową encyklopedię łączącą ciało, duchowość i uważność, czyli trzy rzeczy z których się składamy i nad którymi warto pracować.

Która z powyższych książek wydała ci się najbardziej interesująca? Po którą chciałbyś sięgnąć?

(Visited 378 times, 2 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE