PSYCHOCZYTELNIA #13 – 30 dni do zmian w związku, 15 tajemnic zarządzania czasem, Trening Ikigai

Kolejne trzy psychologiczne perełki poruszające tematykę relacji, zarządzania czasem oraz poszukiwania swojego życiowego ikigai.

EDYTA ZAJĄC – 30 DNI DO ZMIAN W ZWIĄZKU

Książka autorstwa Edyty Zając – 30 dni do zmian w związku jest dla mnie takim minikursem budowania i pielęgnowania relacji. Nie dajcie się zwieść okładce – nie chodzi w niej tylko i wyłącznie o relacje z naszym partnerem, czy partnerką. Rady i wskazówki, którymi Edyta dzieli się na łamach swojej książki, są niezwykle uniwersalne i przydatne w pracy nad każdym typem relacji – również z naszymi rodzicami, rodzeństwem, dziećmi, czy przyjaciółmi.

Zawsze można zacząć wszystko od nowa – podnieść się z kolan, zapomnieć o złości, niepewności i braku nadziei na przyszłość. Warto spróbować i z całą mocą zadbać o tę więź, która z upływem czasu stała się słabsza, a może nawet tak wątła, że aż niewidoczna. Można też przystąpić do wielu drobnych i wielkich zmian swoich przyzwyczajeń. Stać się silną częścią związku – taką, która daje oparcie.

fragment książki

 

Autorka od pierwszej strony prowadzi czytelnika za rękę przez 30-dniowy program rozwojowy, którego “głównym zadaniem jest realne działanie w ramach relacji”. Podczas tych 30 dni, czytelnik przechodzi przez 6 etapów programu, pracując kolejno nad:

  • tworzeniem więzi
  • pozytywnym nastawieniem do siebie
  • docenianiem i budowaniem dobrych emocji
  • radzeniem sobie z konfliktami
  • tworzeniem bezpiecznej przestrzeni
  • szukaniem otwartości i okazji do szczęścia

Każda część programu obfituje w praktyczne przykłady i ćwiczenia, które można wykonywać w pojedynkę lub wspólnie z drugą osobą. Szczególną wartością tej książki jest właśnie jej mocno praktyczny wymiar. Jak podkreśla sama autorka – nie lubi teoretyzować.

Książkę mogę polecić wszystkim osobom, które widzą pole do poprawy w relacjach, na których szczególnie im zależy i które są przygotowane na rozpoczynanie zmian… od siebie samych.

KEVIN KRUSE – 15 TAJEMNIC ZARZĄDZANIA CZASEM. O CZYM WIEDZĄ LUDZIE SUKCESU?

15 tajemnic zarządzania czasem Kevina Kruse to pozycja, która pozwala nie tylko lepiej zorganizować swój dzień, pracę i dojść do upragnionego stanu inbox zero – na mnie podziałała ona niezwykle motywująco, czego szczerze mówiąc nie spodziewałam się, patrząc na jej okładkę. Bardzo się myliłam, porównując ją w głowie (jeszcze przed rozpoczęciem czytania) do tych wszystkich pseudomotywacyjnych wypocin mówiących, że możesz być każdym i mieć wszystko. Na szczęście, bardzo miło mnie ona zaskoczyła.

Pomyśl o tym, jak wiele uwagi poświęcasz pieniądzom. Ciężko pracujesz, aby je zarobić. Pilnujesz stanu konta, szukasz najlepszych sposobów inwestowania, analizujesz różne metody pomnażania pieniędzy. Martwisz się, że ktoś może ukraść Twoje pieniądze. Nigdy nie zostawiasz portfela na widoku w miejscu publicznym. Nigdy nie powierzasz osobom niezaufanym Twojej karty bankomatowej ani nie zdradzasz obcym hasła dostępu do konta. A mimo to wszyscy zazwyczaj dość bezrefleksyjnie podchodzimy do naszego czasu. Pozwalamy, aby okradali nas z niego inni ludzie, mimo że jest to najcenniejszy zasób w naszym posiadaniu.

fragment książki

Lektura tej krótkiej książki pozwala spojrzeć na swoje życie z dystansu, potrzebnego by dokonać prawidłowego przewartościowania. Zawiera w sobie bogate know-how ludzi, o których można powiedzieć, że osiągnęli w życiu sukces (przynajmniej na płaszczyźnie biznesowej).

Polecam wszystkim, którzy szukają sposobów na usprawnienie swojej pracy, ale także odpowiedzi na pytanie, co obecnie jest dla nich w życiu najważniejsze.

 

HECTOR GARCIA, FRANCESC MIRALLES – TRENING IKIGAI. JAPOŃSKA SZTUKA CODZIENNEJ RADOŚCI

Trening Ikigai. Japońska sztuka codziennej radości  to druga książka z tej serii autorstwa Hectora Garcia i Francesca Mirallesa. Pierwsza weszła w moje posiadanie już jakiś czas temu, a jej recenzję możecie przeczytać tutaj:

PSYCHOCZYTELNIA #9 – Esencjalista, Ikigai i Duchowe życie zwierząt

I ta propozycja od powyższych autorów mnie nie zawiodła. Nie opiera się ona już tak mocno na kulturze Japonii, ale wciąż stanowi ona główne podłoże rozważań oraz tytułowego treningu Ikigai. Czym właściwie jest Ikigai i na czym polega ów trening?

Ikigai to japońskie słowo, które nie ma precyzyjnego odpowiednika w innych językach. Ikigai to sens życia, marzenie, które pozwala ci wstawać codziennie rano z pokładami energii. Zdaniem Japończyków każdy z nas skrywa w sobie własne ikigai – a może nawet kilka – choć bywa, że jesteśmy tego zupełnie nieświadomi.

fragment książki

Trening Ikigai ma na celu uświadomienie czytelnikowi jego życiowego powołania. Autorzy dzielą książkę na trzy części – w pierwszej pracujemy nad swoją przyszłością, w drugiej nad przeszłością, a w trzeciej skupiamy się na tym, co tu i teraz. Każdy rozdział został podzielony na stacje – w całej książce mamy ich aż 35. Każda z nich składa się z opowieści wprowadzającej do danego zagadnienia, anegdoty autora oraz zadań do wykonania, które mają pomóc wcielić czytelnikom w życie filozofię ikigai.

Polecam wszystkim, którzy szukają swojej pasji i drogi w życiu, ale także tym, którzy są zadowoleni z wybranej ścieżki, ale może chcieliby ją jeszcze delikatnie ulepszyć lub pogłębić.

Która z powyższych książek wydaje Wam się najbardziej interesująca? Po którą z nich chcielibyście sięgnąć w pierwszej kolejności?

(Visited 617 times, 3 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE