PSYCHOCZYTELNIA #1 – Życie na pełnej petardzie, Antropolog na Marsie, W stronę szczęścia

kimberly-farmer-287677

Psychoczytelnia to cykl, który powstał w odpowiedzi na wasze prośby o polecenie książek wartych przeczytania, które poruszałyby tematy związane z psychologią. W każdym wpisie będę proponować Wam trzy psychologiczne lektury. 

1.  KS. JAN KACZKOWSKI – ŻYCIE NA PEŁNEJ PETARDZIE, CZYLI WIARA, POLĘDWICA I MIŁOŚĆ

KACZKOWSKI

* PSYCHOLOGIA PALIATYWNA, PSYCHOLOGIA ZDROWIA I CHOROBY, PSYCHOLOGIA EGZYSTENCJALNA

Ks. Kaczkowski nazywa siebie onkocelebrytą, czyli człowiekiem znanym głównie z tego, że ma raka. W szczerej rozmowie z Piotrem Żyłką opowiada o swojej historii, powołaniu do kapłaństwa oraz założenia hospicjum w Pucku. Podziwiany jest przez katolików, jak i niewierzących za swoją szczerość, autentyczność, optymizm  oraz dystans do świata i kościoła.

Długoletnia praca w charakterze szpitalnego kapelana pchnęła go do założenia hospicjum dla terminalnie chorych. Uważa on, że pomoc psychologiczna jest niezbędna w trakcie leczenia oraz że zbyt wielu księży boi się lub nie rozumie znaczenia stosowania wiedzy psychologicznej w kontakcie z pacjentem.

Książka urzekła mnie swoją lekkością, mimo tego, że porusza trudne tematy – cierpienia, umierania, choroby.  Pozwala spojrzeć na te zjawiska z innej perspektywy oraz zmusza do przemyślenia swojego stosunku do nich.

2. OLIVER SACKS – ANTROPOLOG NA MARSIE

antropolog

* NEUROPSYCHOLOGIA

Pacjenci z problemami natury neurologicznej to podróżnicy po niezwykłych krainach.

Wczoraj świat obiegła smutna wiadomość o śmierci Olivera Sacksa. Był to wybitny angielski neurolog i psychiatra, który w swym bestsellerowych dziełach kreślił portrety swoich pacjentów. Niemal wszystkie jego książki stały się klasykami pisarstwa medycznego. Szczególnie interesujące są jego badania i wnioski na temat psychiki i życia wewnętrznego osób niepełnosprawnych umysłowo.

Antropolog na Marsie opowiada historię siedmiu takich podróżników, którzy mimo swojego stanu potrafią znaleźć w sobie siłę, która zmienia ich tożsamość i życie oraz ułatwia przetrwanie w nowych warunkach. Sacks wiedział, że świata tych ludzi nie da się poznać w szpitalnej sali, dlatego zdejmował biały kitel i towarzyszył swoim pacjentom w ich codziennym życiu.

Autor był wybitną jednostką, bardzo imponował i dalej imponuje mi swoim zaangażowaniem  i profesjonalizmem. Gdyby każdy lekarz, czy ogólnie człowiek pracujący, jako tzw.  people-helper, miał takie podejście, świat byłby o wiele piękniejszym miejscem…

3. TAL BEN-SHAHAR – W STRONĘ SZCZĘŚCIA

szczescie

* PSYCHOLOGIA POZYTYWNA, ROZWÓJ OSOBISTY

Książka autorstwa Tala Ben-Shahara, wykładowcy najpopularniejszego kursu na Harvardzie, którego tematem jest… szczęście. Twierdzi on, że szczęścia można się nauczyć, a w swojej książce przedstawia multum rozwojowych ćwiczeń, które mają pomóc czytelnikowi odnaleźć sens i poczucie celu w życiu.

Sam autor poleca swoją książkę tym, którzy:

  • biorą udział w wyścigu szczurów, żyją nadzieją, że kiedyś będą szczęśliwsi, ale nie potrafią czerpać radości z teraźniejszości,
  • są hedonistami, którzy potrafią docenić w życiu to, co dobre – smaczne jedzenie, wyborne wino, towarzystwo przyjaciół – lecz nie potrafią osiągnąć trwałego spełnienia,
  • są nihilistami, którzy już stracili nadzieję na znalezienie szczęścia.

Mnie książka przypadła do gustu ze względu na dużą ilość ćwiczeń, które nie zajmują zbyt wiele czasu i w sprytny sposób zmuszają do zastanowienia się nad tym, co jest dla nas najważniejsze.

 

Dorzucilibyście coś od siebie do tej listy?  Dzielmy się z innymi swoimi psychoperełkami :)

(Visited 157 times, 2 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE