Przytomne sny – czy zdajesz sobie sprawę, że śnisz?

Lucid-DreamingCzy wiesz, że kiedy śnisz, możesz być świadomy tego, że śnisz? Tak twierdzą rzecznicy teorii przytomnych snów, którzy wykazali, że zdawanie sobie sprawy z tego, że się śni jest umiejętnością. W dodatku, można się jej nauczyć.

Do wykształcenia przytomnych snów służą specjalne ćwiczenia, które pomagają śniącym sprawować kontrolę nad kierunkiem ich marzeń sennych. Wyobrażam sobie, że działa to tak – mam straszny koszmar. Goni mnie wielka, włochata tarantula. Nie mam gdzie uciec, staję w obliczu śmierci. Odwracam się w jej stronę i włączam przytomny sen. W sekundzie zamieniam potwora w słodkiego pajączka w oczami kota ze Shreka, uśmiechem na pyszczku, z zielonym melonikiem na głowie i kamizelce w kolorowe grochy. I po strachu! Jednak jak się to ma do rzeczywistości?

Przeczytaj także:  JAK POKONAĆ 5 NAJPOWSZECHNIEJSZYCH FOBII… W KILKA MINUT?

Stosuje się różne metody wywoływania przytomnych snów. W niektórych badaniach osoby śniące mają specjalnie skonstruowane gogle, w których błyska czerwone światło, kiedy wykryją fazę REM.  Wcześniej uczestnicy badania informowani są o tym, że czerwone światło będzie dla nich znakiem do uświadomienia sobie tego, że śnią. Kiedy osoby śpiące wiedzą już, że śnią, a mimo tego nie budzą się, przechodzą właśnie w stan “przytomnego snu”, w którym mogą objąć kontrolę nad swymi marzeniami sennymi, kierując nimi zgodnie z osobistymi celami i dopasowując je do swoich potrzeb.

Badacze podają, że zdolność do przytomnego śnienia wzrasta, gdy dana osoba jest mocno przekonana, że takie sny są możliwe i intensywnie ćwiczy techniki ich wywoływania (LaBerge i Rheingold, 1990). Aby sprawdzić prawdziwość relacji o przytomnych snach, przeprowadzono doświadczenie, które wykazało, że niektóre ruchy oczu w fazie REM odpowiadały relacjonowanemu kierunkowi spojrzenia osoby śniącej. Badacze prosili osoby “doświadczone w przytomnym śnieniu”, aby wykonywały charakterystyczne układy dowolnych ruchów oczu wtedy, gdy zdają sobie sprawę, że śnią. Sygnały tych ustalonych wcześniej ruchów oczu pojawiały się na zapisach poligrafu w czasie snu REM, wykazując w ten sposób, że uczestnicy faktycznie byli przytomni podczas fazy REM.

luciddreaming

Niektórzy badacze, tacy jak LaBerge twierdzą, że uzyskanie kontroli nad zjawiskami, które dotychczas były niemożliwe do kontrolowania jest zdrowe, ponieważ zwiększa wiarę danej osoby we własne siły i dostarcza jej pozytywnych doświadczeń.

A wy co o tym sądzicie? Chcielibyście kiedyś spróbować śnić na jawie? :)

(Visited 550 times, 14 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE