Moja książka 2019 roku oraz czytelnicze plany na 2020

Moja czytelnicza lista na 2020 rok zawiera w sobie 12 psychologicznych książek, w tym propozycje dla rodziców, studentów i praktyków psychoterapii, pasjonatów neuropsychologii oraz rozwoju osobistego i duchowego.

CZYTELNICZE PODSUMOWANIE ZESZŁEGO ROKU…

2019 rok pod względem czytelniczym był dla mnie równocześnie niezbyt dobry i bardzo dobry. Ilościowo – nie doszłam nawet do połowy tego, co zaplanowałam przeczytać. Moim celem było 30 książek, w tym wszystkie, które przedstawiłam tutaj: Książkowe podsumowanie zeszłego roku oraz moje czytelnicze plany na 2019. Możesz wyobrazić sobie moje zdziwienie, pomieszane z przejmującym niezadowoleniem z siebie, gdy zobaczyłam swoje roczne podsumowanie na Goodreads, a w nim – tylko 11 przeczytanych pozycji. Jedenaście! Pochłonęłam w międzyczasie kilka ebooków, wiele ciekawych artykułów, ale wciąż – wstyd było mi się przyznać przed moim Mężem, że tylko tyle.

Czy w tym roku będzie inaczej? Nie wiem. Nie przywiązuję się już do żadnej konkretnej liczby – w końcu czytam dla siebie, własnego rozwoju i przyjemności, nie biorę udziału w żadnym wyścigu. Czy urlop macierzyński sprzyja czytaniu większej ilości książek? To się okaże. Jesteś świeżo upieczonym rodzicem? Daj mi proszę znać poniżej, jak to jest w twoim przypadku.

A teraz do rzeczy. Jeśli zamiast czytać, wolisz posłuchać o książkach, które mam zamiar przeczytać w tym roku, zapraszam do oglądania:

MOJA KSIĄŻKA ROKU 2019 ROKU

W zeszłym roku książką, która zrobiła na mnie największe wrażenie i wywarła ogromny wpływ na moje myślenie o zawodzie psychoterapeuty, jak i psychoterapii ogólnie była nowość autorstwa Irvina D. Yaloma, pt. Stając się sobą. Pamiętnik psychiatry.

Znajdziesz tu pięknie opisane perypetie życiowe (nie tylko zawodowe) wybitnego lekarza i psychoterapeuty. Przejdziesz z nim przez czasy jego dzieciństwa, trudnej relacji z matką, okres kształcenia szkolnego i medycznego, po założenie rodziny, pierwsze sukcesy naukowe i zawodowe aż do momentu, w którym staje się on jednym z najpopularniejszych psychoterapeutów i autorów książek o psychoterapii na świecie.

Mnie ta książka pomogła zreflektować nad tym, jaką terapeutką chciałabym być. Jak siebie widzę w tej roli, czy tak chciałabym pracować, czy moje interwencje mogłyby wyglądać podobnie? Pozwoliła mi również spojrzeć na moje życie osobiste i zawodowe pod kątem doświadczeń autora i przekonać się, że pewne rzeczy, które poświęciłam, by rozwijać się w tym zawodzie były koniecznością oraz że jestem we właściwym miejscu – ani za wcześnie, ani za daleko na swojej zawodowej ścieżce.

KSIĄŻKI, KTÓRE CHCĘ PRZECZYTAĆ W 2020 ROKU

W tym roku chcę zostawić sobie większą przestrzeń na książki niezwiązane bezpośrednio z psychologią, czy terapią. Bardzo chciałabym wrócić do lektury powieści, poezji, reportaży… mam nadzieję, że uda mi się to zrobić, przeplatając je poniższymi propozycjami.

 

KSIĄŻKI O ROZWOJU OSOBISTYM I DUCHOWYM

1. James Clear, Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty – o tym, jak zamienić wyznaczanie celów na projektowanie systemów prowadzących do budowania pozytywnych nawyków i pozbywania się tych niechcianych.

2. Rob Walker, The art of noticing – o uwadze, jako cennym zasobie, który marnujemy na wiele bezmyślnych sposobów. Przewodnik z ćwiczeniami do rozwoju uważności.

3. Clarissa Pinkola Estes, Biegnąca z wilkami – opowieść o kobiecej sile i mądrości zawarta w międzykulturowych mitach, baśniach i legendach.

 

KSIĄŻKI DLA STUDENTÓW, PRAKTYKÓW I PASJONATÓW PSYCHOTERAPII

4. Nancy McWilliams, Diagnoza psychoanalityczna – podręcznik przedstawiający psychoanalityczną teorię osobowości, napisany przystępnym, interesującym językiem, bogaty w przykłady z praktyki własnej autorki.

5. Irvin D. Yalom, The Gift of Therapy – jest to “list do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów”. Dostępna również w języku polskim.

6. Rachel Reiland, Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie –  obowiązkowa pozycja dla każdego przyszłego i praktykującego terapeuty. Autorka z niezwykłą szczerością opisuje swój własny proces terapeutyczny i życie z diagnozą pogranicznego zaburzenia osobowości (borderline).

 

PSYCHOLOGICZNE KSIĄŻKI DLA RODZICÓW

7. Jesper Juul, Agresja – nowe tabu? – o tym skąd bierze się agresja u dzieci, czy jako rodzice właściwie na nią reagujemy oraz jak uczyć dziecko radzenia sobie z silnymi emocjami?

8. Agnieszka Stein, Dziecko z bliska. Zbuduj z dzieckiem szczęśliwą relację – o rodzicielstwie bliskości, świadomym wychowywaniu i rozwoju psychologicznym dziecka.

9. Dr Stuart Shanker, Teresa Barker, SELF-REG. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości – o nauce samoregulacji, mającej pomóc dzieciom samodzielnie zmieniać ich zachowanie w celu powrotu do emocjonalnej równowagi.

 

KSIĄŻKI Z ZAKRESU NEUROPSYCHOLOGII

10. Anders Hansen, Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii – o tajemnicach naszego mózgu, jego relacji z cyfrową rzeczywistością oraz masa porad, jak zadbać jego zdrowie, zredukować stres i poprawić koncentrację.

11. Daniel C. Dennett, Od bakterii do Bacha. O ewolucji umysłów – o nowej koncepcji początków świadomego umysłu przedstawionej przez jednego z wybitnych współczesnych filozofów.

12. Kenneth M. Heilman, Russell S. Donda, Duchowe życie mózgu – o tym, jak mózg umożliwia ludziom bycie istotami religijnymi i duchowymi.

A Ty – podejmujesz w tym roku czytelnicze wyzwanie? Więcej książkowych inspiracji znajdziesz w mojej blogowej Psychoczytelni.

Zachęcam cię również do dołączenia do mnie na Instagramie, na którym często rozmawiamy sobie o zdrowiu psychicznym, leczeniu i profilaktyce oraz psychicznym osiędbaniu.

(Visited 928 times, 15 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE