Najlepsze psychologiczne seriale na Netflix na czas kwarantanny (i nie tylko)

Mija trzeci miesiąc od ogłoszenia epidemii koronawirusa w Polsce. Obecna sytuacja izolacji nas nie rozpieszcza, a siedzenie w domu sprzyja “bindżowaniu” kolejnych odcinków ulubionych seriali. Może akurat szukasz tych o tematyce psychologicznej, które warto obejrzeć? 

Ostatnie takie zestawienie zrobiłam jesienią 2017 roku a więc najwyższy czas na aktualizację. Mój zdecydowany faworyt, numer jeden nie znający konkurencji to dla mnie:

1. AFTER LIFE

Do głębi porusza, a jednocześnie bawi do łez. Tony (w tej roli fenomenalny Ricky Gervais) wiódł ze swoją żoną Lisą idealne życie, dopóki nie zachorowała ona na raka. Tony’ego poznajemy już po jej śmierci – jest wrakiem człowieka. Swój smutek topi dzień w dzień w alkoholu, a w jego głowie zaczynają pojawiać się myśli samobójcze. Próbuje odepchnąć od siebie wszystkich, którzy usiłują mu pomóc, prócz jednej osoby, którą poznaje przy grobie swojej żony…

Jeśli jest ci znana postać Ricky’ego, który nie tylko gra tutaj główną rolę, ale jest też twórcą owego serialu – wiesz, z jakim poczuciem humoru możesz mieć do czynienia. Gervais jest znany z ostrych żartów (zobacz choćby, w jakim stylu od wielu lat prowadzi galę Złotych Globów – żaden aktor, producent czy reżyser nie zostanie przez niego oszczędzony). Można go kochać lub nienawidzić, ale jednego nie można zaprzeczyć – stworzył piękny, surowy, wzruszający, prawdziwy obraz żałoby.

2. SEX EDUCATION

Kolejna perełka w zestawieniu, która pewnie jest ci już dobrze znana, bo doczekała się już drugiego sezonu to Sex Education – trochę high school drama, ale właśnie z edukacyjnym potencjałem, przybliżający szkolne/miłosne/intymne perypetie kilku licealistów. W kraju, w którym za edukację seksualną już wkrótce może będzie można dostać wyrok, seriale takie jak ten są polskim nastolatkom (ale także ich rodzicom) bardzo potrzebne.

Przedstawia on tematy trudne, wstydliwe, wstrząsające (znajdziemy w nim wątek molestowania seksualnego), uchodzące za tabu w naszym społeczeństwie w sposób przystępny, nieodrzucający widza od ekranu. Pozwala młodym ludziom zdobyć większą świadomość w tematach związanych z seksualnością, a rodzicom dać przykładowy obraz tego, z jakimi problemami mogą mierzyć się ich nastoletnie dzieci. Serial ten jest idealnym “generatorem” tematów, z którymi każdy rodzic powinien chcieć się zmierzyć w relacji ze swoim dzieckiem. Wspólne oglądanie może okazać się dobrym pomysłem – na pewno dostarczy wam dużo śmiechu, jak i chwil wzruszenia.

3. UNORTHODOX

Szokujący, poruszający, inspirujący. Takie trzy określenia przychodzą mi do głowy na myśl o serialu Unorthodox, opowiadającego historię 19-letniej Esty, która podejmuje decyzję o ucieczce z jej nowojorskiej, ultraortodoksyjnej żydowskiej społeczności. Serial powstał na podstawie autobiograficznej powieści Unorthodox: jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów autorstwa Deborah Feldman, która doczekała się ekranizacji swojej historii 8 lat po wydaniu książki. Opisała w niej trudną codzienność kobiet żyjących we wspomnianej religijnej społeczności – wszystkie krzywdy i ograniczenia wynikające z przynależności do tej grupy, zaczynając od braku dostępu do edukacji, finansowym uzależnieniu od rodziny, na przymusowym małżeństwie (nie)kończąc.

Historia Esty jest niezwykle inspirująca, bo pokazuje, że nawet z tak skrajnej i zamkniętej grupy można wyjść. Jej opowieść niesie nadzieję dla wszystkich osób, które padły ofiarą przemocy, które pragną oswobodzić się z toksycznych (religijnych, rodzinnych) więzów.

4. BABIES

Jedyny serial dokumentalny w tym zestawieniu, czyli Babies to pozycja obowiązkowa nie tylko dla młodych bądź przyszłych rodziców, ale także wszystkich pasjonatów psychologii rozwojowej dziecka. Serial pokazuje perypetie kilku rodzin – dzieci od chwili narodzin oraz ich podekscytowanych rodziców. Każdy odcinek przedstawia przełomowe odkrycia naukowe, dzięki którym dowiadujemy się, jak niemowlęta odkrywają świat w pierwszym roku swojego życia. Uprzedzam, że od oglądania tego dokumentu można dostać tzw. baby fever. ;)

5. SPINNING OUT

Trailer Spinning out może sugerować, że jest to produkcja tylko o sporcie i związanych z nim wyzwaniami. Tak, zobaczymy w niej typowe życie sportowca, pełne poświęceń, wyrzeczeń, zawodów, kontuzji i ciężkiej pracy na treningach. Ten serial to jednak coś więcej – to opowieść o młodej dziewczynie, perfekcjonistce, zmagającej się z chorobą afektywną dwubiegunową. To historia trudnej relacji córki z matką (również cierpiącą na ChAD). Wreszcie, zobaczymy w nim wiele wymiarów miłości. A to wszystko w pięknej oprawie – praktycznie każdy kadr w tym serialu to smutno-nostalgiczne cudo.

6. THE LAST DANCE

Może na pierwszy rzut oka historia Michaela Jordana niewiele ma wspólnego z psychologią, ale nie mogłam przejść obok tej produkcji obojętnie. Ponownie, mamy tutaj spory kawałek psychologii sportu, ale dla mnie osobiście historia sukcesu Michaela stanowi motywację do codziennej pracy nad swoimi celami i marzeniami. Jego etos pracy, stosunek do porażek i mindset bardzo nastawiony na tu i teraz – to rzeczy, które zainspirowały mnie najbardziej i które postanowiłam wziąć dla siebie z tego serialu. Poszczególne odcinki przybliżają również historię innych wybitnych koszykarzy, którzy razem z Jordanem grali w Chicago Bulls. Interesująca z psychologicznego punktu widzenia może ci się również wydać relacja, jaka łączyła Michaela z jego rodzicami, a szczególnie z ojcem.

Na koniec coś co niewiele ma wspólnego z psychologią, co mógłby sugerować tytuł, a mianowicie….

Umieszczam go w tym wpisie nie żeby go polecić, ale żeby cię uprzedzić – jeśli szukasz historii o życiu Freuda i jego dorobku naukowym – to NIE JEST SERIAL DLA CIEBIE. Jeśli natomiast gustujesz w mrocznych, drastycznych, odpychających obrazach z kryminalnym wątkiem w tle, będzie jak ulał.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze psychologiczne seriale, które każdy psychogeek musi znać | cz. 2

Czy któraś z powyższych propozycji przypadła ci do gustu? A może już jesteś dawno po? Jeśli tak, podziel się poniżej swoimi wrażeniami lub podrzuć swoje tytuły, które warto zobaczyć. :)

P.S. Zachęcam cię do dołączenia do mnie na Instagramie, na którym często rozmawiamy sobie o zdrowiu psychicznym, psychoterapii i profilaktyce oraz psychicznym osiędbaniu.
(Visited 6 419 times, 767 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE