Najlepsze psychologiczne seriale, które każdy psychogeek musi znać | cz. 2

sven-scheuermeier-106767

Seriale to zło. Wiedziałam to od zawsze, ale przekonałam się o tym jeszcze dotkliwiej, odkąd zostałam szczęśliwym (i uzależnionym) posiadaczem konta na Netflix. To nic, że za rogiem sesja – priorytety pozostają niezmienne.

O moich ulubionych psychologicznych serialach pisałam już wcześniej. Pierwsze zestawienie znajdziesz tutaj.

A teraz do rzeczy.

 1. MR ROBOT

mrrobot

Pierwszy sezon serialu okazał się niespodziewanym hitem roku 2015. Głównym bohaterem historii jest Elliot Alderson – młody pracownik korporacji, a jednocześnie haker o niesamowitych zdolnościach. Elliot cierpi na, nie do końca zdiagnozowane, zaburzenia psychiczne, które znacznie utrudniają mu budowanie relacji z innymi ludźmi. Bezpiecznym i najłatwiejszym sposobem na zbliżenie się do drugiego człowieka jest, dla bohatera, zhakowanie go. Wraz z rozwojem zdarzeń, choroba Elliota zaczyna wysuwać się na pierwszy plan.

Z powodu swoich wyjątkowych umiejętności nasz bohater zostaje zauważony przez podziemną grupę anarchistycznych hakerów – fsociety. Wkrótce przyłącza się w ich szeregi, by nocami walczyć o wolność społeczeństwa od wszelkich instytucji, rządzących życiem szarego Kowalskiego.

Serial w bardzo realistyczny i dobitny sposób pokazuje, w jak alternatywnym świecie funkcjonuje człowiek cierpiący na chorobę psychiczną. Zaburzenia Elliota w serialu zostają określone jako fobia społeczna, lecz po kilku odcinkach widzimy, że jest to zdecydowanie coś więcej.

Mr Robot to mieszanka dramatu, kryminału i thrilleru w psychodelicznej oprawie. Ów miks zasługuje zdecydowanie na pierwsze miejsce – każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Poza tym – czy oczy Elliota nie są hipnotyzujące?

 2. THE AFFAIR

the-affair-1

Zdobywca Złotego Globu w kategorii najlepszy serial dramatyczny w 2015 roku. Od pierwszego odcinka widz wsiąka w klimat miłosnej intrygi odgrywającej się za plecami niczego nie spodziewających się małżonków, by wraz z nimi doświadczyć bolesnej zdrady.

W trakcie rodzinnych wakacji w małym miasteczku Montauk Noah –  pozornie szczęśliwy mąż oraz ojciec czwórki dzieci, poznaje Alison – kelnerkę pracującą w tutejszym barze Lobster Roll, żonę właściciela dużego rancza, matkę zmarłego w tragicznym wypadku 4-letniego synka. Jak możemy się domyśleć – nawiązuje się między nimi romans. Nie jest to jednak romans wyjęty żywcem z opery mydlanej.

Każdy odcinek serialu podzielony jest na dwie części. Ukazują one te same wydarzenia osobno z perspektywy Noah, osobno z punku widzenia Alison. Każdy sezon (na razie wyszły dwa) jest jedną wielką retrospektywną opowieścią podszytą kryminałem. Serial pokazuje miłość z jej destrukcyjnej strony, pełnej cierpienia, bólu zadawanego sobie i bliskim, gotowej do poświęcenia tego, co dotychczas wydawało się w życiu najważniejszym.

Mimo znanemu nasz wszystkim schematu przebiegu typowego romansu, historia naszych bohaterów jest zaskakująca, pełna nieprzewidywalnych zwrotów, wolna od banałów. Trzyma widza w napięciu do ostatniego odcinka.

Z psychologicznych zagadnień, prócz tematu zdrady, obserwujemy także mechanizm alternatywnego tworzenia wspomnień. Nie mogę napisać o tym zbyt wiele, by nie spoilerować – zaznaczę tylko, że wersje zdarzeń widziane oczami Noah nie pokrywają się w stu procentach z ich obrazem w głowie Alison.

 3. UNDER THE DOME (POD KOPUŁĄ)

underthedome

Serial jest adaptacją powieści Stephena Kinga. Książki nie czytałam, ale z relacji M. wynika, że ekranizacja nie ma z nią zbyt wiele wspólnego.

Trzy sezony (z czego niestety każdy kolejny coraz gorszy) opowiadają o losach mieszkańców małego miasteczka Chester’s Mill, które pewnego dnia zostaje w niewytłumaczalny sposób odcięte od reszty świata przez swego rodzaju pole siłowe w postaci kopuły. Wraz z rozwojem zdarzeń z dobrze zapowiadającego się psychologicznego thrillera robi się słabe science fiction, ale pierwszy sezon jest naprawdę warty oglądnięcia. Dlaczego?

Wyobraźcie sobie, co dzieje w mieście, w którym powoli zaczynają kończyć się wszelkie zapasy – pożywienia, wody, leków. Wkrótce również tlenu. Co zachodzi w umysłach ludzi skazanych na powolną śmierć? Zaczną ze sobą walczyć, czy współpracować? Jak zachowają się w sytuacji śmiertelnego zagrożenia?

M. zdecydowanie bardziej poleca książkę – zawiera o wiele szersze opisy psychologicznych podstaw zachowań mieszkańców uwięzionych pod kopułą. Myślę jednak, że wiele z nich bardzo dobrze zostało ukazanych również w serialu.

 4. IN TREATMENT (TERAPIA)

intreatment

Serial dla wszystkich zainteresowanych sztuką psychoterapii. Doktor Paul Weston jest cenionym psychoterapeutą z wieloletnim stażem. Fabułę serialu stanowią jego cotygodniowe sesje z pacjentami.

Każdy dzień tygodnia w kalendarzu Paula to inna historia. W sezonie pierwszym na kozetce goszczą: zakochana w terapeucie anestezjolog, pilot wojskowy z rozpoznaniem PTSD, nastolatka z myślami samobójczymi, małżeństwo rozważające aborcję oraz emerytowana psychoterapeutka i superwizorka Paula. Sezon drugi i trzeci opowiadają o losach kolejnych, całkiem nowych pacjentów.

Problemy pacjentów przeplatają się z rozterkami Paula – jego własnymi wątpliwościami i demonami dotyczącymi zarówno jego życia prywatnego, jak i zawodowego. W efekcie prowadzą one Paula do załamania i przeżycia fundamentalnego kryzysu dotyczącego jego pracy oraz umiejętności niesienia pomocy innym ludziom.

Uważam ten serial za must watch dla wszystkich studentów psychologii, czy medycyny zainteresowanych pracą w zawodzie psychoterapeuty. Może to być jednak ciekawa propozycja również dla osób lubiących rozważania na temat ludzkiej natury i psychiki oraz rozpracowywanie życiowych etapów i dylematów.

 5. MASTERS OF SEX

MastersOfSex

Masters of Sex jest serialem, którego nie oglądnęłam jeszcze w całości – zrobił on jednak na mnie wrażenie już po kilku odcinkach. Premiera 4 sezonu odbędzie się w tym roku.

Serial opowiada o losach doktora Mastersa – wybitnego lekarza, ginekologa, naukowca oraz jego uroczej asystentki. Prowadzą oni pionierskie badania dotyczące ludzkiej seksualności, których wyniki zwiastują początek obyczajowej rewolucji.

Środowisko doktora, delikatnie mówiąc, nie jest zbyt przychylne jego badaniom. Do tego dochodzą prywatne problemy Mastersa – poczucie niespełnienia, brak satysfakcji z małżeństwa i własnego życia seksualnego, słabe umiejętności interpersonalne (które mogłyby pomóc przebić się z jego rewolucyjną ideą).

Polecam tym, dla których odważne sceny seksu przedstawione na ekranie nie są problemem, a których interesuje nie tylko fizyczne, ale także psychologiczne podłoże ludzkiej seksualności.

***

Polecilibyście sprawdzone przez siebie seriale, które można by dodać do tej listy? Planujecie oglądnąć któryś z powyższych? :)

 

(Visited 12 079 times, 269 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE