Moje TOP 5 seriali, które każdy psychologiczny geek musi znać

frank-okay-109313

Zainspirowana jesiennym klimatem idealnym do chłonięcia kolejnych sezonów ulubionych seriali, postanowiłam stworzyć swój własny subiektywny ranking. Poniższe pozycje powinien znać każdy, kto uważa się za psychogeeka. :)

1. Hannibal

hannibal

Psychologiczne arcydzieło. Przynajmniej dwa pierwsze sezony. Will Graham – konsultant FBI – posiada umiejętność “wchodzenia” w umysły seryjnych morderców i ich analizy. W pewnym momencie swej kariery trafia pod opiekę dr. Hannibala Lectera. Psychiatra pomaga mu radzić sobie ze swoimi zdolnościami, które dla Willa stają się powoli przekleństwem. Między bohaterami z czasem rozwija się szczególny rodzaj więzi…

Obrazy hipnotyzują, fabuła trzyma w ciągłym napięciu, od rozkmin aż boli głowa. Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć.

UWAGA: Serial tylko dla fanów intensywnych doznań.

2. Dexter

dexter

Dexter, mimo tego, że nie jest najnowszym serialem – jest moim najświeższym odkryciem. Powszechnie wiadomo, że psychopaci to zazwyczaj osoby atrakcyjne dla otoczenia – ja poszłam o krok dalej i zakochałam się w bohaterze po uszy.

Bo Dexter to “dobry” psychopata. Za dnia pracuje w departamencie policji, jako ceniony specjalista od krwi. Nocą tropi i zabija morderców, którym udało wymknąć się organom sprawiedliwości.

Bohater kieruje się w swojej “pracy” szczególnym rodzajem kodeksu moralnego, który pomógł wypracować mu… jego ojciec. Do tego policjant. :)

3. Breaking Bad

breakingbad

Co robi przeciętny nauczyciel chemii, który dowiaduje się, że ma raka? Odpowiedź jest oczywista – postanawia zacząć produkcję najczystszej na rynku metamfetaminy, aby zapewnić finansowe bezpieczeństwo rodzinie na wypadek swojej śmierci. Działalność prowadzi w duecie z młodym ziomkiem – narkomanem, który ma stanowić siłę sprzedażową biznesu.

Twórcy serialu pokazują, w jak fascynujący sposób zmienia się osobowość głównego bohatera – Waltera White’a – pod wpływem znalezienia się w dramatycznej sytuacji życiowej. Od momentu diagnozy życie zwykłego nauczyciela zmienia się o 180 stopni – z przykładnego męża i ojca zmienia się w bezwzględnego narkotykowego guru.

Serial Breaking Bad zdobył powszechne uznanie krytyków i jest uważany za jeden z najlepszych seriali telewizyjnych wszech czasów. Zdobył on Złoty Glob w kategorii “najlepszy serial dramatyczny”, a odtwórca głównej roli – Bryan Cranston – został okrzyknięty najlepszym aktorem (w serialu dramatycznym). Ostatni sezon zdobył jedną z największych oglądalności w historii telewizji kablowych (informacja pochodzi z wikipedii).

4. Rodzina Soprano

soprano

Rodzina Soprano opowiada historię Tonego Soprano – szefa mafii z New Jersey, męża, ojca dwójki dzieci, cierpiącego na… ataki paniki. W nowatorski sposób ukazuje codzienne życie głowy rodziny mafijnej, próbującego pogodzić swe zawodowe i domowe obowiązki.

Gdy sytuacja życiowa zaczyna wymykać się bohaterowi spod kontroli, a ataki paniki nasilają się, Tony postanawia poszukać pomocy na terapii u dr Jennifer Melfi.

Serial emitowany w latach 1999-2007 bił rekordy popularności. Genialny w swej grze James Gandolfini trzykrotnie został laureatem nagrody Emmy za rolę Tonego.

5. Grey’s anatomy (Chirurdzy)

Na pierwszy rzut oka jest to serial zdecydowanie bardziej medyczny, niż psychologiczny, jednak żaden inny nie potrafi tak targać emocjami widza. Oglądając, nie skupiamy się głównie na przekazywanej nam wiedzy medycznej, lecz żyjemy osobistymi i zawodowymi perypetiami bohaterów – chirurgów szpitala w Seattle, które bezlitośnie chłoną nas bez reszty.

Niedawno rozpoczął się 12 sezon serialu. Jak na taką ilość nie można twórcom zarzucić spadku jakości – każdy sezon jest równie angażujący i wstrząsający, a pomysłodawczyni Shonda Rhimes nie raz wzruszy, rozbawi i złamie serce widza.

W tym konkretnym zestawieniu znajduje się na 5 miejscu tylko dlatego, że tło psychologiczne nie jest w nim tak wyraźne, jak w pozostałych propozycjach. W osobistym rankingu i sercu Będkowskiej znajduje się on na 1 miejscu. :)

Jakie są wasze ulubione psychoseriale? Polecilibyście coś na jesienne i zimowe wieczory?

(Visited 1 048 times, 16 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE