Marzec miesiącem kobiet! Zadbaj o swoje kobiece JA

becca-tapert-357541-unsplash

Co, jako kobiety, możemy zrobić dla siebie, by poczuć się bardziej szczęśliwymi?

Współczesny obraz kobiety szczęśliwej i spełnionej przedstawia kobietę piękną, zadbaną, na wysokim szczeblu zawodowym, aktywną na wielu polach (nie tylko w pracy) oraz „idealną panią domu”, która gotuje jak Gordon Ramsay, sprząta jak Rozenek i radzi sobie z dziećmi jak Super Niania. Kobiety stawiają sobie coraz więcej wymagań, których konsekwentne spełnianie warunkuje ich poczucie szczęścia. Uzależniają je od tego, jakimi według siebie są: matkami/ córkami/ pracownicami/ szefami/ gospodyniami, tzn. jak dobrze wywiązują się ze swoich społecznych ról i przypisanych im obowiązków. Daje im to złudne poczucie szczęścia – chwilowe i kruche, uzależnione wyłącznie od zewnętrznych czynników. Zapominają o sobie i własnych potrzebach w codziennym wyścigu z „idealnym Ja” (swoim wymarzonym obrazem, wizją osoby, którą chciałybyśmy być) oraz „powinnościowym Ja” (podyktowanym przez obowiązki wynikające z pełnionych ról). Brakuje im miejsca na refleksję, wgląd w siebie, chwilę „nic nie robienia” i relaksu. A to właśnie kobiety świadome siebie i swoich potrzeb, potrafiące się zatrzymać oraz wierne własnym zasadom charakteryzują się stałym, wysokim poczuciem szczęścia i satysfakcji z życia. Co można zrobić, by wstąpić do ich grona?

SZANUJ SIEBIE

Najpierw, naucz się mówić: „Stop”. Teraz chwila dla mnie. Zasłużyłam na nią.

Poświęć sobie trochę czasu. Popatrz na siebie, jak na osobę wrażliwą, wartą uwagi, z konkretnymi potrzebami – nie cyborga przeskakującego kolejne kłody rzucane mu pod nogi. Nie musisz być zawsze silna. Nie musisz brać udział w tym wyścigu. Pozwól sobie od czasu do czasu na odrobinę słabości. Kobieta szczęśliwa wie, ile jest w stanie unieść i nie bierze zbyt wiele na swoje barki – nie uwłacza jej to w żaden sposób. Nie przejmuje się tym, na co nie ma wpływu. Ma szacunek do samej siebie, dlatego, m.in. nie porównuje się z nikim oraz umie powiedzieć „nie” gdy zachodzi taka potrzeba.

NAUCZ SIĘ PRZEBYWAĆ Z SAMĄ SOBĄ

Nie bój się samotności. Oswój się ze sobą, przebywając przez pewien czas z dala od wszechobecnego hałasu i tłumu. W ciszy i spokoju, bez dystraktorów w postaci innych osób, najlepiej wsłuchasz się w swoje wnętrze. Może brzmi to górnolotnie i nieco ezoterycznie – nie chodzi o to, by wyjeżdżać na odludzie, rozkładać matę i fundować sobie kilkudniowy maraton medytacji. Wystarczą krótkie chwile w ciągu dnia, w których będziesz w stanie skupić się tylko na sobie, które nie pozwolą Ci zapomnieć o tym, że istniejesz (obok wszystkich pełnionych ról) jako, po prostu, ty – powiedzmy – niska, niebieskooka brunetka, lubiąca tańczyć salsę i oglądająca wszystkie filmowe nowinki. Nie żona. Nie matka, nie córka. Ty.

sarah-gray-351935-unsplash

NIE UZALEŻNIAJ SIĘ…

…od oceny innych osób. Nie myśl w kategoriach „tak wypada”, „co pomyślą”, „tak się nie robi”. Normy społeczne są pewnego rodzaju regulatorem naszych zachowań. Źle się dzieje, gdy trzymamy się ich kurczowo, przez co brakuje nam elastyczności i autentyczności. Nie porównuj się z innymi – ani w górę, ani w dół. Szczęśliwe kobiety wiedzą, że każda z nas jest piękna na swój własny, indywidualny sposób i nie czują potrzeby zestawiania swojego ciała, czy umiejętności z cudzymi. Owe kobiety są posiadaczkami adekwatnej, zdrowej samooceny – to w nich tkwi seksapil i to „coś”, co wyróżnia je spośród innych i co sprawia, że tryskają pozytywną energią i pięknem.

ODKRYJ W SOBIE PASJĘ

Kobieta szczęśliwa to taka, która robi coś z miłością. Należy to tylko do niej i sprawia, że czuje się wyjątkowa i niepowtarzalna. Może to być umiejętność robienia pięknych rzeczy na drutach lub profesjonalny pole dance. Czy znalazłaś już taką rzecz w swoim życiu?

PRZECZYTAJ TAKŻE: 3 KROKI DO ODKRYCIA SWOJEJ PASJI

POSTANOWIENIE

Moje Drogie – marzec, jako miesiąc kobiet, jest idealnym czasem na chwilowe zatrzymanie się i skierowanie uwagi do wewnątrz. Co zamierzacie dla siebie zrobić w najbliższym czasie? Którą sferę swojego rozwoju planujecie wziąć na warsztat?

Życzę Wam wszystkiego, co najlepsze. :-)

(Visited 210 times, 3 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE