LISTA RZECZY DO ZROBIENIA JESIENIĄ | Darmowy arkusz do ściągnięcia

Jakie emocje budzi w was jesień? Dla mnie jest to zawsze najbardziej produktywny i inspirujący okres w roku.

Marzę o tym, by nie przeskoczyć od razu z gorącego lata do mroźnej zimy, tylko rozkoszować się zapachem i smakiem jesieni. Lubię, gdy ta jesienna przytulność wkrada się wolno do domu, kuchnia pachnie szarlotką z cynamonem, a świece tworzą intymno-nostalgiczny nastrój sprzyjający rozmyślaniom. I pisaniu. Nie ma dla mnie lepszej pory roku na ćwiczenie różnych form tworzenia na płótnie i na papierze – treści na blogu, wierszy, dziennika, opowiadań, szkiców. Największych pokładów kreatywności i chęci do artystycznego wyrazu doświadczam właśnie jesienią. Dlatego czekam z ekscytacją na pierwsze pożółkłe liście i chłodniejsze wieczory z kocem i książką.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Psychologiczne seriale na Netflix, które warto obejrzeć tej jesieni

Wiem, że nie wszystkim z was udziela się moja radość na przyjście tej pory roku. Deszczowa aura bywa przytłaczająca i przyczynia się do spadku nastroju. Mam nadzieję, że poniższa lista pozwoli wam wyciągnąć jak najwięcej radosnych doświadczeń z nadchodzących miesięcy i zainspiruje do stworzenia własnej, poszerzonej wersji.

LISTA RZECZY DO ZROBIENIA JESIENIĄ

 1. OPRACOWAĆ SWOJĄ OSIĘDBANIOWĄ RUTYNĘ – wygospodarować i zaplanować czas tylko dla siebie. Wziąć pod uwagę równoległą pielęgnację ciała i umysłu. Zainspiruj się moimi artykułami z serii Psychiczne osiędbanie.

2. ZAŁOŻYĆ DZIENNIK – aura jesieni sprzyja przyglądnięciu się sobie, rozwijaniu osobistego wglądu. Nie musisz zdawać relacji z dnia – możesz skupić się na swoim nastroju, praktykować tzw. strumień myśli, prowadzić dziennik wdzięczności . Zobacz, jakie korzyści płyną z prowadzenia dziennika.

3. ZROBIĆ LISTĘ KSIĄŻEK DO PRZECZYTANIA O TEJ PORZE ROKU – ja o tej porze roku lubię wracać do swoich dziecięcych klasyków (Harry Potter to mus!). Jeśli brakuje ci czasu na lekturę, sprawdź moje 8 sposobów na czytanie większej ilości książek.

4. ZORGANIZOWAĆ FILMOWĄ NOC ZE ZNAJOMYMI – idealny sposób na rozrywkę i odnowienie relacji w jednym.

5. ZAŻYĆ KĄPIELI LEŚNEJ W SWOJEJ OKOLICY – więcej o korzyściach płynących z zanurzenia się w naturze i japońskim terminie shinrin-yoku przeczytasz tutaj.

6. ZAPROSIĆ JESIEŃ DO KUCHNI – lista inspiracji flagowych jesiennych przepisów nie ma końca! U mnie na pewno zagoszczą: gorąca czekolada i kakao z piankami, mnóstwo jesiennych herbat, dyniowa latte własnej roboty (ogólnie dynia pod wieloma postaciami), szarlotka, placek na maślance z gruszką…

7. MONITOROWAĆ SWÓJ NASTRÓJ – tak, jak wspominałam wyżej – jesień nie wszystkim służy jednakowo. Przyglądnij się sobie i swojemu samopoczuciu – czy zauważasz znaczące spadek nastroju? Czy utrzymuje się on przez dłuższy czas? Czy masz poczucie, że “nie jesteś sobą”? Jeśli tak, otocz się w tym czasie szczególną troską, a w przypadku uciążliwych dolegliwości – skonsultuj je ze specjalistą.

8. ZROBIĆ JESIENNĄ SESJĘ ZDJĘCIOWĄ – przyznacie, że jesień stwarza idealne warunki do podróży z aparatem.

9. ODŚWIEŻYĆ DOMOWĄ PRZESTRZEŃ – dostosuj swoją szafę do zmieniającej się aury, pozbądź się zalegających rzeczy, a na koniec – może skusisz się na dodanie jesiennych elementów do wystroju swojego domu? Zapachowe świece, dodatkowe poduszki i ciepłe koce aż się proszą, by je dodać tu i ówdzie.

10. ZORGANIZOWAĆ WIECZÓR PLANSZÓWEK – dobry sposób na spędzenie zimnych, mokrych wieczorów.

11. ZAOPATRZYĆ SIĘ W ULUBIONE HERBATY – u mnie królują jeszcze te przywiezione z Japonii, ale planuję zaopatrzyć się w smaki typowo jesiennę, np. prażone kasztany.

12. WYJŚĆ NA PORANNY SPACER WE MGLE – polecam połączyć z przywitaniem wschodu słońca!

13. SKOMPONOWAĆ JESIENNĄ PLAYLISTĘ – nic tak nie dopełnia nastroju charakterystycznego dla tej pory roku jak odpowiednia muzyka.

14. WYROBIĆ NAWYK ROZPOCZYNANIA DNIA BEZ POŚPIECHU – na ten nawyk odpowiedni jest każdy moment w ciągu roku, ale może akurat teraz uda się go wdrożyć?

15. OTULIĆ SIĘ ULUBIONYM ZAPACHEM – ostatni zmysł na liście wymagający dopieszczenia.

16. POŚWIĘCIĆ DŁUŻSZE WIECZORY NA SWOJE HOBBY 

17. ROZPOCZĄĆ JESIENNY PROJEKT DIY – galerię zdjęć lub malunków, jesienny stroik, obrazy z suszonych liści…

18. POŁOŻYĆ SIĘ POD DRZEWEM I OGLĄDAĆ SPADAJĄCE LIŚCIE – w ramach praktyki uważności.

19. ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM – po wakacyjnej przerwie wraca do życia wiele instytucji, w których można zrobić dla innych coś dobrego.

20. POCZUĆ SIĘ JAK DZIECKO – zbieraj kasztany, wbiegnij w górę liści, załóż kalosze i wskocz w kałużę :)

21. IŚĆ Z BLISKĄ OSOBĄ NA RANDKĘ – nie musi to być koniecznie małżonek, czy partner. Możesz wybrać się na randkę ze swoim rodzicem, dzieckiem, rodzeństwem, przyjacielem.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: 9 rzeczy, które pomogą ci pokonać jesienną chandrę

Aby ułatwić wam realizację powyższych punktów, przygotowałam dla was gotowy arkusz do wydruku. Możecie powiesić go w widocznym miejscu (u mnie zazwyczaj lądują one na lodówce) i sukcesywnie planować i wdrażać w życie te propozycje, które przypadły wam do gustu najbardziej.

POBIERZ

 

W zakładce POBIERZ znajdziecie ją również w wersji niewypełnionej.

Które aktywności podobają wam się najbardziej? Które z nich zamierzacie zrealizować?

(Visited 987 times, 7 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE