Rok 2018 skończyłam z 23 przeczytanymi książkami na koncie. Wraz z nowym po raz kolejny podejmuję moje książkowe wyzwanie. Pomyślałam, że w związku z nim podzielę się z tobą pozycjami, które najbardziej spodobały mi się w minionym roku, a także pokażę swoje czytelnicze plany na kolejne 12 miesięcy.
Aby ułatwić sobie śledzenie swoich postępów, korzystam z aplikacji Goodreads. W niej również ustalam liczbę książek oraz konkretne tytuły, po które chciałabym sięgnąć. Posiada ona kilka naprawdę przydatnych funkcji, dlatego jeśli nie korzystasz jeszcze z żadnej innej apki tego typu – myślę, że warto się z nią zapoznać.
Czas na podsumowanie!
MOJE KSIĄŻKOWE TOP 5 Z 2018 ROKU
Zdecydowanie największy wpływ wywarła na mnie Obsesja piękna. Jest to książka wyjątkowa, która na długo zostawia ślad w czytelniczce. Zmienia spojrzenie na siebie, na społeczeństwo, w którym funkcjonujemy i wzrastamy jako kobiety. Znalazła się na drugim miejscu tylko dlatego, że formą i przekazem skradła moje serce Joanka ze swoją Manufakturą codzienności. Ta książka działa jak kojący kompres. Żadna inna lektura nie działa na mnie w taki sposób.
W zeszłym roku miałam również przyjemność poznać osobiście Maćka Wieloboba oraz jego genialną twórczość. Jak zaraz zobaczysz, mam w planach kolejne książki jego autorstwa.
W podsumowaniu 2018 nie mogło oczywiście zabraknąć japońskiego akcentu oraz naprawdę dobrego psychologicznego poradnika.
Klikając w poszczególne tytuły przejdziesz do dłuższej recenzji każdego z nich:
1. JOANNA MATUSIAK – MANUFAKTURA CODZIENNOŚCI
2. DR RENEE ENGELN – OBSESJA PIĘKNA. JAK KULTURA POPULARNA KRZYWDZI DZIEWCZYNKI I KOBIETY
3. MACIEJ WIELOBÓB – DUCHOWOŚĆ NA CO DZIEŃ. ŚCIEŻKA WSPÓŁCZESNEGO MISTYKA
4. ELAINE N. ARON – WYSOKO WRAŻLIWI. JAK FUNKCJONOWAĆ W ŚWIECIE, KTÓRY NAS PRZYTŁACZA
5. HECTOR GARCIA, FRANCESC MIRALLES – TRENING IKIGAI. JAPOŃSKA SZTUKA CODZIENNEJ RADOŚCI
Jeśli czujesz niedosyt, zachęcam cię do zapoznania się z innymi pozycjami opublikowanymi w ramach Psychoczytelni oraz moim kontem na Goodreads, gdzie znajdziesz wszystkie czytane przeze mnie książki (nie tylko te o tematyce psychologicznej).
W zeszłym roku nie udało mi się pobić mojego czytelniczego wyzwania. Jego celem było przeczytanie 30 książek w ciągu roku. Mam nadzieję, że tym razem uda mi się osiągnąć tę liczbę, a także znacznie rozszerzyć zakres tematyczny wybieranych przeze mnie książek. Prezentowane poniżej tytuły to część związana z psychologią i rozwojem osobistym, którą chcę się z tobą podzielić. Chciałabym, by druga połowa dotykała takich tematów/gatunków, jak: literatura faktu, reportaż, nauki ścisłe (medycyna, neurobiologia, fizyka i astronomia).
MOJE CZYTELNICZE PLANY NA 2019 ROK
1. MACIEJ WIELOBÓB – MEDYTACJA W ŻYCIU CODZIENNYM
2. AGNIESZKA I MACIEJ WIELOBÓB – AJURWEDA W PRAKTYCE
3. MACIEJ WIELOBÓB – SNY, SENNE WIZJE I PRZYPOWIEŚCI. FRAGMENTY DUCHOWEJ ŚCIEŻKI
4. THICH NHAT HANH – CISZA
5. ANTONI KĘPIŃSKI – RYTM ŻYCIA
6. CARL R. ROGERS – SPOSÓB BYCIA
7. KATARZYNA DROGA – SEKRETY PRZODKÓW
8. VIKTOR E. FRANKL – LEKARZ I DUSZA
9. IRVIN D. YALOM – STAJĄC SIĘ SOBĄ
10. KARYL McBRIDE – NIGDY DOŚĆ DOBRA
11. ROBIN NORWOOD – KOBIETY, KTÓRE KOCHAJĄ ZA BARDZO
12. S.C. HAYES, K.D. STROSAHL, K.G.WILSON – TERAPIA AKCEPTACJI I ZAANGAŻOWANIA
13. AMY MORIN – 13 RZECZY, KTÓRYCH NIE ROBIĄ SILNI PSYCHICZNIE LUDZIE
14. AMY MORIN – 13 RZECZY, KTÓRYCH NIE ROBIĄ SILNI PSYCHICZNIE RODZICE
15. RICK HANSON, FORREST HANSON – REZYLIENCJA. JAK UKSZTAŁTOWAĆ FUNDAMENT SPOKOJU, SIŁY I SZCZĘŚCIA
16. JON KABAT-ZIN – ŻYCIE, PIĘKNA KATASTROFA
Układając wybrane książki do zdjęcia zauważyłam, że tworzą one tematyczne podzbiory (czy ty również czujesz potrzebę kategoryzowania posiadanych przez siebie rzeczy, czy to ze mną jest coś nie w porządku?):
- medytacja i pielęgnacja uważności
- odporność psychiczna, rezyliencja
- toksyczne relacje w związku i rodzinie
- nowe (dla mnie) nurty terapeutyczne
- dzieła moich zawodowych guru – Kępińskiego, Yaloma, Rogersa, Frankla
Powyższe zagadnienia mam zamiar w tym roku zgłębiać najintensywniej, co na pewno znajdzie swój wyraz w publikowanych przeze mnie treściach.