KIEDY POWINIENEM ZMIENIĆ PRACĘ? 9 PRZYCZYN WYPALENIA ZAWODOWEGO (╯°□°)╯︵ ┻━┻

mia-baker-322558

Zdarza się, że w pewnego dnia przychodzimy do pracy i mamy ochotę uderzyć głową w ścianę. Znasz to uczucie? Czytaj dalej.

Kiedy powiem sobie dość
A ja wiem, że to już niedługo…

Każdego z nas dopada w końcu ten stan. Nie możemy patrzeć już na swojego szefa, kolegów, wiecznie niewyczyszczone Cappuccinatore i nasze miejsce pracy pełne nieumytych kubków. Dusimy się, chcemy uciekać. Nie wiemy jednak, czy to dobra decyzja, a w naszej głowie toczy się batalia argumentów za i przeciw.

Kiedy powinniśmy zastanowić się nad zmianą pracy? Oto 9 powodów, dla których powinniśmy rozważyć skręt w swojej karierze.

1. MONOTONNY, MAŁO STYMULUJĄCY CHARAKTER PRACY

Na każdym stanowisku spotkasz się z pewną powtarzalnością i mniej ekscytującymi zadaniami. Jeśli jednak od dłuższego czasu masz wrażenie, że twój rozwój stoi w miejscu, nie zdobywasz nowych umiejętności, ani nie masz okazji do szlifowania tych, które już posiadasz – powinna zapalić się w twojej głowie czerwona lampka. Kojarzysz przysłowie, że jak stoisz w miejscu…

 2. BRAK DOCENIENIA ZE STRONY PRACODAWCY

Nie ważne, jak bardzo byś się starał, ile nadgodzin byś nie wyrobił i ile wysiłku włożył w wykonywaną pracę – nigdy nie słyszysz od szefa dobrego słowa. Twój pracodawca wyznaje zasadę, że zawsze może być lepiej, dlatego nie uznaje stosowania pochwał. Ani podwyżek.

 3. BRAK WSPARCIA ZE STRONY SZEFA LUB ZESPOŁU

Zostałeś przyjęty do nowej firmy, a twój proces wdrożenia wygląda marnie lub w ogóle nie istnieje? A może właśnie awansowałeś i zostałeś przytłoczony nawałem nowych obowiązków, z którymi zostałeś kompletnie sam? Nie możesz liczyć na wsparcie przełożonego, bo niby dlaczego? W końcu awansował najlepszego… Jeśli nie potrzebujesz pomocy ze strony szefa lub zespołu, świetnie! Gorzej, jeśli jednak prosisz o nią i jej nie otrzymujesz.

 4. PRACA W TOKSYCZNYM TOWARZYSTWIE

Najczęściej nie mamy wpływu na to, z kim wylądujemy w zespole. Czasem zdarzają się w nim jednostki toksyczne, siejące zamęt, szukające sensacji, nie wywiązujące się ze swoich obowiązków, rywalizujące w niezdrowy sposób. Jeśli takich osób jest więcej, niż jedna, najlepiej się z takiej drużyny czym prędzej ewakuować.

 5. NIEJASNE CELE, OCZEKIWANIA, ROLA PRACOWNIKA

Jest to jeden z punktów, który chyba najszybciej prowadzi do wypalenia. Jak masz się spełniać w swojej roli, rozwijać się i być efektywnym skoro nie wiesz do końca, co masz robić? Może firma nie ma pomysłu na twoje stanowisko i sam starasz się wypełnić każdy dzień wymyślonymi na siłę obowiązkami. A może w drugą stronę – jesteś specjalistą od wszystkiego, a twoja pozycja łączy w sobie kilka różnych ról? Jedną i drugą wersję łączą niejasne cele i oczekiwania wobec ciebie.

oliver-thomas-klein-207908

 6. BRAK WYSTARCZAJĄCEJ AUTONOMII I SWOBODY

Równoznaczne z poczuciem bycia tylko “trybikiem”, nic nieznaczącą częścią jakiejś większej machiny, brakiem kreatywnych wyzwań.

 7. NIEREALNE PLANY, CELE, TARGETY

Nie ma chyba nic bardziej demotywującego dla pracowników od nierealnie wyznaczanych planów i celów. Po co dawać z siebie wszystko, jeśli i tak nie osiągnie się oczekiwanego wyniku i dostanie burę na koniec? Niespełnione “targety” to wiecznie niezadowolony szef i zbiór nieszczęśliwych pracowników.

 8. BRAK DOPIĘCIA PODSTAWOWYCH FORMALNOŚCI

Zdarzyło ci się zacząć pracę bez podpisanej umowy? Czekałeś tygodnie na jej przedłużenie? A może wypłata nie spłynęła na twoje konto w terminie? Są to rzeczy niezwykle ważne i równocześnie tak podstawowe, że nie powinny zawracać ci głowy. Jeśli pracodawca nie jest w stanie ci ich zapewnić, jest to sygnał, że nie traktuje swoich pracowników poważnie.

 9. OSOBISTE WARTOŚCI PRACOWNIKA NIE KORESPONDUJĄ Z WARTOŚCIAMI FIRMY

Ostatnia rzecz, nad którą warto się zastanowić to twoje wartości. Czy praca, którą wykonujesz pozostaje w zgodzie z nimi? Przykładem skrajnej niespójności wartości pracownika i firmy będzie weganin pracujący w sklepie mięsnym. Ale także osoba deklarująca, że największą wartością dla niej jest rodzina – spędzająca równocześnie większość roku w podróżach służbowych, delegacjach, itp.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak żyć długo i szczęśliwie? Znajdź swoje IKIGAI

Ile z powyższych punktów odnosi się do twojej sytuacji? Może tobie udało się z sukcesem zmienić pracę i chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami? Daj znać!

(Visited 732 times, 8 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE