Kiedy mamy do czynienia z uzależnieniem?

eeshan-garg-263528

Człowiek uzależniony – czasem na samym początku, innym razem do samego końca – nie widzi w swym nałogu żadnego problemu. To nie z nim jest coś nie tak – to żona się na nim uwzięła. To syn się niesłusznie czepia. To ojciec ma jak zwykle pretensje. Granica między szkodliwym zachowaniem a nałogiem jest bardzo cienka. Kiedy nadużywanie staje się uzależnieniem? Jak wyłapać ten moment?

Przez wiele lat uzależnienia kojarzono jedynie z przyjmowaniem pewnych szkodliwych substancji psychoaktywnych – alkoholu, nikotyny, czy różnego rodzaju narkotyków. Obecnie, prócz ‘tradycyjnego’ uzależnienia od substancji, obserwujemy coraz częściej uzależnienia behawioralne – tj. od określonych czynności. Zaliczamy do nich uzależnienie od Internetu, jedzenia, gier, a także hazard, seksoholizm, zakupoholizm, pracoholizm oraz samookaleczenia. Do rzadziej spotykanych należą tanoreksja (uzależnienie od opalania) oraz bigoreksja (budowanie masy mięśniowej, mimo już rozwiniętej muskulatury).

Jeśli uważasz, że bliska ci osoba może być od czegoś uzależniona – poniższe informacje powinny pomóc ci wstępnie zweryfikować twoje obawy.

6 OBJAWÓW UZALEŻNIENIA

Wszystkie wymienione typy uzależnień łączy pewien zestaw wspólnych cech. Są to:

 1. GŁÓD – silne pragnienie lub poczucie przymusu podejmowania określonych zachowań.

 2. KONTROLA –  jej brak lub trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z danym obszarem działania.

3. TOLERANCJA – stwierdzenie zmiany w tolerancji, potrzeba nasilania zachowań w celu uzyskania efektów wcześniej uzyskiwanych przy mniejszym nasileniu (np. trzeba więcej wypić, żeby się upić).

4. ZESPÓŁ ABSTYNENCYJNY – fizjologiczne objawy odstawienia, występujące, gdy zachowanie zostało przerwane lub ograniczone (bóle głowy, wymioty, gorączka, drgawki, omamy, itp.).

5. ZANIEDBANIE – innych, alternatywnych źródeł przyjemności.

6. AUTODESTRUKCJA – kontynuowanie danych zachowań mimo ich wyraźnych szkód. Osoba wie, że robi sobie krzywdę, mimo to nie zaprzestaje danej czynności.

(Melibruda, 2000, Cierpiałkowska, 2006)

Według klasyfikacji ICD-10, do ostatecznego rozpoznania uzależnienia wystarczy potwierdzenie tylko trzech z podanych wyżej objawów, występujących łącznie w ciągu ostatniego roku.

Uzależnienia są podstępne. Zauważcie, że większość z nich zaczyna się w aprobowanych społecznie (wręcz pożądanych!) sytuacjach. Papieros dla towarzystwa, kieliszek na imprezie (ze mną się nie napijesz?), skręcik po pracy dla rozluźnienia. Jednak gdy komuś powinie się noga i zatraci się, wyrzucamy go czym prędzej z grona znajomych. Toż to przecież patologia! Ale to temat na osobny wpis.

Jeśli szczególnie zainteresował cię dany rodzaj uzależnienia i chciałbyś przeczytać o nim więcej – koniecznie daj znać w komentarzu, napiszę o nim osobny tekst.

Ściskam!

_________________________

Podziel się tym tekstem jeśli uważasz, że ktoś kogo znasz, może borykać się z uzależnieniem lub napisz do mnie na iga@bedkowska.es. Razem zastanowimy się, co można w tej sytuacji zrobić.
(Visited 398 times, 13 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE