Jak żyć długo i szczęśliwie? Znajdź swoje IKIGAI

roman-kraft-197672

Japończycy słyną z wielu rzeczy. Nie każdy jednak wie, że są najdłużej żyjącym narodem na świecie. Na wyspie Okinawa na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech stulatków. Co stanowi sekret ich długowieczności? Podpowiadają – wystarczy znaleźć swoje IKIGAI.

Według Japończyków, każdy z nas posiada swoje ikigai. Jest ono połączeniem pasji, misji, zawodu i powołania. W uproszczeniu – powodem, dla którego rano wstajemy z łóżka.

Chcesz kiedyś dołączyć do zacnego grona stulatków, a do tego wieść życie pełne satysfakcji? Kieruj się tymi dziesięcioma zasadami:

10 ZASAD IKIGAI

 1. Bądź zawsze aktywny, nigdy się nie zatrzymuj.

Ludzie szczęśliwi, zawsze potrafią znaleźć sobie zajęcie. Bardzo długo pozostają aktywni: fizycznie,  zawodowo, społecznie. Potrafią czerpać przyjemność z małych rzeczy, które napotykają po drodze. Ciągle czują niedosyt.

 2. Przyjmuj życie ze spokojem.

Wiesz, że złoszcząc się z powodu innych ludzi, wyrządzasz sobie dużą krzywdę? Niestety nie mamy kontroli nad tym, co ktoś powie, czy się do nas uśmiechnie, czy opluje. Mamy jednak wpływ na własną reakcję (jako na jedną z naprawdę niewielu rzeczy). Doceńmy to. A tak na marginesie – nic tak nie denerwuje wrzeszczącej na ciebie osoby, jak twój niezachwiany spokój.

 3. Nie jedz do syta.

Japończycy wyznają zasadę, że od stołu trzeba odchodzić z lekkim uczuciem niedosytu. Mając z tyłu głowy, że do ich mózgu zaraz dotrze uczucie najedzenia, nie sięgają po kolejny kęs. Inna sprawa, że ich dieta obfituje w zdrowe, świeże produkty, zawiera dużo ryb i owoców morza. A ich sushi, to nie to co “nasze” pokryte majonezem. ;)

 4. Otaczaj się przyjaciółmi.

Dla mieszkańców Okinawy bardzo ważne jest bycie członkiem tamtejszej wspólnoty. Poczucie przynależności oraz bliska sieć kontaktów daje siłę i wsparcie. Dodatkowo, wspólny cel wzmacnia poczucie sensu oraz zwiększa satysfakcję z życia. Wniosek? Łap za telefon i umów się z przyjacielem na spotkanie!

 5. Zadbaj o formę.

Ruch to zdrowie i dobre samopoczucie. Japończycy to wiedzą, dlatego stawiają na niego w różnych formach. Nawet stuletni mieszkańcy Okinawy starają się zadbać o formę, np. dłuższym spacerem lub pracą w ogrodzie.

 6. Uśmiechaj się.

Częściej do innych, ale przede wszystkim do siebie. Uśmiech jest najlepszym sposobem na szybkie zrelaksowanie się.

 7. Odnów swoją relację z naturą.

Odpocznij od miejskiego zgiełku, stapiając się na jakiś czas z naturą. Odetchnij świeżym powietrzem, posłuchaj dźwięków przyrody. Wracaj do niej regularnie, by naładować baterie.

 8. Bądź wdzięczny.

Szczęśliwi ludzie potrafią dostrzec i docenić te małe, niby nic nieznaczące – rzeczy, gesty, słowa. Są wdzięczni za to, co było i co jest teraz. Skupiają się na tym, co rozświetla ich codzienność.

Więcej o pielęgnowaniu w sobie poczucia wdzięczności przeczytasz tutaj: DZIENNIK WDZIĘCZNOŚCI – wrażenia po miesiącu prowadzenia.

 9. Żyj chwilą.

Pamiętaj, że wszystkim, co posiadasz, jest chwila obecna. Dzisiaj, teraz, tutaj. Czepiając się kurczowo przeszłości lub obsesyjnie myśląc i zamartwiając się przyszłością, prawdziwe życie ucieka ci sprzed nosa. Dlatego postaraj się, by każdy dzień wykorzystać jak najlepiej. By to sprawdzić, zadawaj sobie codziennie przed snem proste pytanie: czy to był dobry dzień? Jeśli odpowiedź brzmi “nieeeee”, zastanów się, co chciałbyś zrobić jutro, by nie stracić kolejnych cennych godzin.

 10. Podążaj za swoim ikigai.

Każdy ma w sobie pasję. Pewien cel, który sprawia, że chce się nam rano wstać z łóżka. Może jeszcze nie udało ci się go określić, ale jak mawiał Viktor Frankl – twoją najbliższą misją jest jego odnalezienie. Życzę każdemu z was, by moment ten nastąpił w waszym życiu jak najszybciej. Znalezienie swojego życiowego kompasu jest jedną z piękniejszych chwil, których jest nam danych doświadczyć.

***

Zasady te zaczerpnęłam z genialnej książki Hectora Garcia i Francesca Miralles: Ikigai – Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia. Więcej o samej książce napiszę w Psychoczytelni.

Co o nich sądzicie? Słyszeliście wcześniej o ikigai?

(Visited 969 times, 73 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE