Jak znaleźć czas na lekturę? 8 sposobów na czytanie większej ilości książek

rachel-lees-267187

Twoje półki uginają się od nieprzeczytanych książek, a tobie serce się kraje na ten widok? Jeśli wciąż brakuje ci czasu na lekturę, spróbuj wprowadzić w życie poniższe wskazówki.

Moja lista książek do przeczytania zaczęła ostatnio rosnąć w zastraszającym tempie. Poirytowana stwierdziłam, że muszę zmienić moje żółwie tempo czytania. Wciąż znajduję rzeczy ważniejsze, do zrobienia na wczoraj, a gdy już zasiądę z książką w ręku – zasypiam w ciągu kilku minut.

Uświadomiłam sobie, że zła organizacja skutecznie uniemożliwia mi chłonięcie kolejnych ciekawych pozycji. Na ich widok aż cała się trzęsę, dlatego postanowiłam zaprowadzić nowe czytelnicze porządki.

8 SPOSOBÓW NA CZYTANIE WIĘKSZEJ ILOŚCI KSIĄŻEK

 1. ZRÓB LISTĘ POZYCJI DO PRZECZYTANIA

Najlepiej z podziałem na kategorie. W moim przypadku będą to głównie: psychologia, rozwój osobisty, fantasy, biznes, biografie, powieści. Na początek wypisz minimum 10 książek pod każdą z nich.

 2. MIEJ LEKTURĘ ZAWSZE PRZY SOBIE

Nieważne, gdzie się wybierasz – miej zawsze przy sobie czytnik lub wersję papierową. Nigdy nie wiesz, czy przyjaciel lub autobus nie spóźni się o kilka minut, co stworzy idealną okazję do wchłonięcia kilku kolejnych stron. Czytaj w tramwaju, w przerwie na uczelni, w kolejce na poczcie. Każda okazja jest dobra.

 3. WPROWADŹ SWÓJ RYTUAŁ CZYTANIA

Postaraj się wygospodarować w ciągu dnia chociaż pół godziny na czytanie – bez zakłóceń, bez przerywania. Znajdź w domu odpowiednie miejsce, w którym będzie ci wygodnie i nikt nie będzie cię odrywał od lektury. Zadbaj o kubek ulubionego napoju pod ręką i gotowe. W zależności od preferencji, możesz czytać w ciszy lub puścić w tle np. muzykę klasyczną, zapalić zapachowe świeczki. Niech to będzie twoja wyjątkowa chwila sam na sam z książką.

 4. ZAARANŻUJ CZYTELNICZY KĄCIK

Jeśli już mowa o odpowiednim miejscu – idealnym rozwiązaniem jest stworzenie swojego, niepowtarzalnego czytelniczego kącika. Nie potrzebujesz dużo przestrzeni, by stworzyć coś przytulnego. W poszukiwaniu inspiracji, jak zwykle bardzo pomocny okazuje się Pinterest.

czytelniczykacik1

źródło: Pinterest

czytelniczykacik2

 5. NIE CZYTAJ NA SIŁĘ

Wychodzę z założenia, że jeśli dana książka mnie nie cieszy, szkoda mojego czasu na czytanie jej na siłę. Nie czuję przymusu kończenia każdej lektury. Wolę poświęcić się tym, których czytanie sprawia mi prawdziwą przyjemność.

6. OKREŚL SWÓJ CEL

Jedna książka na tydzień, 52 w ciągu roku? Określ ilość, która satysfakcjonowałaby cię najbardziej i trzymaj się planu. Pomoże ci to nie zawieszać się na jednej książce (czasem nie zdajemy sobie sprawy, że męczymy ją już tak długo).

 7. ZAŁÓŻ KONTO NA GOODREADS

W powyższych punktach pomoże ci portal Goodreads. Umożliwia on tworzenie list: książek przeczytanych, do przeczytania, w trakcie czytania oraz wystawiania ocen. Proponuje również pozycje, które mogłyby cię zainteresować – na podstawie wcześniej określonych przez ciebie kategorii.

 8. LUB NA BLINKIST

Blinkist to aplikacja wyciągająca z książek samo mięso. Gromadzi wysokiej jakości streszczenia i opracowania. Pewnie w tej właśnie chwili pojawiła się w twojej głowie myśl: a gdzie tu przyjemność z czytania?! :)

Dla osób chcących szybko przyswoić sobie treść danej książki (w szczególności różnego rodzaju poradników), ta aplikacja sprawdzi się idealnie.

Jakie są wasze sposoby na częstsze czytanie? Polecilibyście coś innym książkofilom?

(Visited 462 times, 2 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE