Jak zapewnić sobie szczęście w związku? Poznaj 5 języków miłości Gary’ego Chapmana

 

Macie poczucie, że robicie wszystko, co w Waszej mocy, by zadowolić swoją drugą połówkę? Każdym swoim czynem chcecie podkreślić, jak bardzo Wam na niej zależy. Prawicie komplementy, ciężko pracujecie, by utrzymać Wasz dom, sprawiacie prezenty – mimo tego, wciąż czujecie, że Wasz partner lub partnerka chce więcej. Dlaczego?

Prawdopodobnie – mówicie innym językiem miłości.

Psycholog dr Gary Chapman wyodrębnia aż pięć języków miłości i stwierdza, że każdy z nas preferuje inny sposób na przyjmowanie i okazywanie swojego uczucia.  Aby uniknąć nieporozumień i frustracji w związku, należy rozpoznać i zrozumieć zarówno swój język miłości, jak i ten, którym posługuję się nasz partner. Według Chapmana zazwyczaj stosujemy jednocześnie jego dwa rodzaje – jeden do okazywania miłości partnerowi oraz drugi to wyrażania swojego poczucia bycia kochanym.

 

5 JĘZYKÓW MIŁOŚCI WEDŁUG GARY’EGO CHAPMANA

 

 1. Dotyk (Physical Touch)

Kontakt fizyczny rozumiany jako nie tylko seks, ale także pocałunki na powitanie, trzymanie za rękę na spacerze, przytulanie na kanapie, głaskanie i inne fizyczne formy okazywania sobie uczucia.

Projekt by Studio Kiddo

POBIERZ PLAKAT

 

2. Wartościowy czas (Quality Time)

Wartościowy, czyli taki, w którym obie strony są zaangażowane w budowanie relacji. Możemy spędzać czas razem przed telewizorem, ale nie przekłada się to bezpośrednio na jakość naszego związku. Zastanówcie się, co lubicie robić razem i jak aktywnie możecie spędzić ten czas. Wspólne przygotowywanie kolacji, długi spacer, rowerowa wycieczka – sposobów na spędzenie razem wartościowego czasu jest naprawdę wiele. Ważne, by przypadł on do gustu dwóm stronom.

Projekt by Studio Kiddo

POBIERZ PLAKAT 

 

3. Miłe słowa zapewnienia (Words of Affirmation)

Język afirmacji ma niezwykłą moc. Możemy dwoić się i troić, ale jeśli nie wypowiemy od czasu do czasu tych kilku ważnych słów swojej ukochanej osobie – nasze wysiłki mogą okazać się daremne. O jakich słowach tutaj mowa?

Kocham Cię

Zależy mi na Tobie

Jesteś dla mnie ważny/ważna

Doceniam to, co robisz

Jestem z Ciebie dumny/dumna

 

Projekt by Studio Kiddo

POBIERZ PLAKAT 

Werbalne wyrażanie uczuć – miłości, dumy, docenienia, uznania – pomaga zbliżyć się do drugiej osoby i zapewnić ją o naszym zaangażowaniu.

 4. Czyny świadczące o naszym oddaniu (Acts of service)

Znacie to uczucie, gdy Wasza druga połówka, zaskakuje Was pysznym śniadaniem do łóżka? A może mieliście kiedyś gorszy dzień i przejęła Wasze wszystkie domowe obowiązki, byście mogli w spokoju dojść do siebie?

Chodzi o te małe gesty, akty serdeczności, którymi możemy umilić drugiej osobie dzień. Nie wiem, jak Wam, ale mnie kawa zawsze smakuje lepiej, gdy zrobi mi ją mój Mąż :)

 5. Podarunki (Receiving Gifts)

Nie chodzi tu o to, by kupować drogie prezenty, prześcigając się nawzajem w pomysłach na bardziej luksusowy podarunek. Pieniądze w tym języku nie grają żadnej roli, kreatywność już tak. Przykładem takiego podarunku mogą być ręcznie robione urodzinowe prezenty, liścik z napisem kocham Cię włożony do notesu drugiej połówki. Kiedyś nagrywało się ulubione muzyczne składanki na kasetach – dziś może to być Wasza miłosna lista na Spotify.

 

Jeśli przyglądniecie się uważniej tym pięciu językom miłości zauważycie, że tak naprawdę stosujemy je na co dzień w każdym typie relacji. Możemy zastosować powyższą wiedzę również w kontaktach z naszymi rodzicami, rodzeństwem, czy dziećmi. Każdy z nas chce czuć się kochanym oraz utwierdzać innych w swojej miłości.

A jak Wy wyrażacie swoją miłość? Które z powyższych języków są Wam najbliższe?

(Visited 1 311 times, 29 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE