Jak wychować odpornych introwertyków? Poradnik dla rodziców

jared-sluyter-342881

Twoje dziecko już we wczesnym okresie życia zacznie przejawiać introwertyczne lub ekstrawertyczne skłonności. Oba typy mają wiele zalet i wymagają od opiekunów określonego podejścia. Dziś skupimy się na młodych introwertykach – jak dbać o potrzeby introwertycznych dzieci, by były odporne na stres, spełnione i szczęśliwe?

CZASEM DZIECKO WIE LEPIEJ – ZAUFAJ MU

Właściwie traktowane dzieci nauczą się czuć pewnie i swobodnie z introwersją. Pamiętajmy, że wciąż postrzegana jest ona przez niektórych jako defekt, upośledzenie, a nawet choroba. Naszym celem, jako rodzica, powinno być zapewnienie naszemu dziecku bezpiecznych warunków, w których wykształci ono właściwą samoocenę, pewność siebie oraz zestaw określonych umiejętności, które przydadzą się mu się w późniejszym życiu.

 Jako psycholog nie spotkałam jeszcze dziecka, które rodzice przyprowadziliby na terapię, obawiając się, że jest zbyt towarzyskie i niedostatecznie zajmuje się swoim życiem wewnętrznym.

Laurie Helgoe

Kluczem do dobrej komunikacji między rodzicem a dzieckiem, zaufania, a także dobrego rozwoju dziecka jest zdolność do słuchania i rozpoznawania jego potrzeb. W książce Ciszej, proszę… Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać autorka cytuje siedmiolatkę:

“W szkole jest ciężko, bo w klasie jest dużo uczniów i człowiek szybko się męczy. Wściekam się, kiedy mama planuje jakieś wyjście na wspólną zabawę z jakimiś dziećmi, nie mówiąc mi o tym wcześniej, bo nie chcę zranić uczuć moich koleżanek. Bo ja wolę raczej zostać w domu. Jak się jest w domu którejś z koleżanek, trzeba robić to, co chcą robić inni. A ja wolę pobyć w domu z mamą, ponieważ od niej zawsze mogę się czegoś nauczyć. Ona jest przecież o tyle starsza ode mnie i więcej wie. Rozmawiamy sobie na różne ciekawe tematy. Lubię poważne rozmowy, bo one uszczęśliwiają ludzi”.

Dzieci same potrafią informować nas o swoich potrzebach. Nie ignorujmy ich głosu, zakładając, że znamy je lepiej. Zaufajmy ich uczuciom.

JAK DBAĆ O INTROWERTYCZNE DZIECKO?

Jill Burruss i Lisa Kaenzig w swoim artykule pt. Introversion: The often forgotten factor impacting the gifted (Introwersja: często pomijana cecha uzdolnionych dzieci), wymieniają kilka wskazówek, jak zadbać o potrzeby i rozwój introwertycznych dzieci:

1. Twoje dziecko potrzebuje prywatnej przestrzeni. Jeśli nie dysponuje własnym pokojem, zadbaj o wydzielenie konkretnego miejsca w domu, z którego mogłoby korzystać. Jeśli masz więcej dzieci, różniących się temperamentem  – unikaj, w miarę możliwości, umieszczania ich w jednym pokoju.

2. Żeby “naładować baterię”, twoje dziecko potrzebuje ciszy i spokoju. W domu pełnym hałasu nie zdoła tego zrobić, dlatego postaraj się zapewnić chwilę relaksu jemu, a przy okazji też sobie.

3. Nie stawiaj znaku równości między odosobnieniem a samotnością. Nie wmawiaj dziecku, że bycie w swoim towarzystwie to coś złego – postaraj się zwrócić uwagę dziecka na wartość odosobnienia i zalety płynące z samotnego spędzania czasu.

4. Naucz dziecko obserwowania jego własnych reakcji i ośmiel je do mówienia innym, że dana stymulacja jest dla niego zbyt silna. Uświadom, że ma prawo powiedzieć “dosyć”, gdy nie będzie już w stanie uczestniczyć w przytłaczających je zajęciach. Czasem dziecko może nie mieć świadomości, że jest przeciążone, dlatego zwracaj uwagę na to, jak reaguje na różne interakcje społeczne, czynności i hałas. Dzięki umiejętności regulowania stymulacji, nie będzie się bało podobnych sytuacji w przyszłości.

5. Twoje dziecko może odczuwać znaczny dyskomfort w dużych grupach. W miarę możliwości, zapewnij mu dostęp do mniejszych grup, by mogło na spokojnie oswoić się z takim modelem aktywności. W małej grupie łatwiej jest sobie poradzić. Wyważenie proporcji między pracą indywidualną i grupową pomoże twojemu dziecku lepiej funkcjonować w szkole.

6. Jeśli sam jesteś introwertykiem, podziel się z dzieckiem własnymi doświadczeniami związanymi z introwersją. Dzięki temu łatwiej mu będzie ją zaakceptować i uznać za coś normalnego. Wyjaśnij mu różnicę między introwertykami a ekstrawertykami, pamiętając o tym, by nie stawiać żadnych w gorszym świetle. Nie musisz tłumaczyć dziecku wszystkich zawiłości, wystarczy, że powiesz, że niektóre osoby (dzieci) preferują ciszę i lubią przebywać w samotności, a inne uwielbiają towarzystwo innych osób, nie przeszkadza im hałas, a w odosobnieniu czują się źle. Jedni i drudzy są ok.

Co sądzicie o powyższych wskazówkach? Może macie swoje sprawdzone sposoby na wychowanie małego introwertyka?

________________

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 1. CZYM JEST INTROWERSJA? KILKA OGÓLNYCH PRAWD NA TEMAT INTROWERTYKÓW

 2. 10 MITÓW NA TEMAT INTROWERTYKÓW

 3. JAK PRZETRWAĆ W PRACY? WSKAZÓWKI DLA INTROWERTYKÓW

4. JAK PRZETRWAĆ ŚWIĘTA? PORADNIK DLA INTROWERTYKÓW

5. INTROWERTYK W KLASIE. JAK PODCHODZIĆ DO INTROWERTYCZNYCH DZIECI?

(Visited 776 times, 25 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE