Jak się zaraz nie uspokoisz, to dostaniesz! Jak reagować na przemoc wobec dziecka w miejscach publicznych?

Depressed little girl
Dzieci nie mogą powstrzymać przemocy. Dorośli tak.

Ile razy słyszałeś powyższą groźbę – w sklepie, na poczcie, placu zabaw?

O tym, że bicie dziecka jest złe i w żadnym stopniu niewychowawcze (a do tego karalne) wiadomo już dawno. Niestety mimo tego wciąż znajdują się ludzie, którzy dzielą klapsy na te “złe” i te “pedagogiczne”. O ile w przypadku znęcających się nad dzieckiem sąsiadów sytuacja jest dość klarowna (zgłaszamy sprawę na policję, podajemy adres, oczekujemy interwencji, składamy zeznania), to co zrobić, gdy widzimy matkę szarpiącą córkę na przystanku, czy ojca dającego klapsa synowi w centrum handlowym? Jak reagować?

CHCESZ USPOKOIĆ DZIECKO? PORZĄDNIE MU PRZYWAL

Wstyd się przyznać – nigdy nie poświęciłam chwili, by zastanowić się nad tą hipotetyczną sytuacją. Co będzie, gdy zobaczę, że dziecko dostaje lanie z ręki swojego rodzica? Niestety w sobotę byliśmy z M. świadkiem dawania pedagogicznego klapsa w centrum handlowym. Ojciec starał się biciem uspokoić swojego płaczącego synka. Jak absurdalne musi być rozumowanie takiego człowieka? W jaki sposób zadawanie bólu niesie ze sobą jakiekolwiek właściwości kojące i uspokajające?

Przeczytaj też: OSZCZĘDZAJ RÓZGI, A ZEPSUJESZ DZIECKO”? – OBALAMY MIT „DOBREGO” KLAPSA

A co zrobiliśmy my? Nic. Nie zareagowaliśmy. Wszystko działo się bardzo szybko, lecz nawet to nie usprawiedliwia tego, że zapomniałam języka w gębie.

Przez cały dzień ta sytuacja nie dawała mi spokoju. Myślałam – co w ogóle można było zrobić? Zanim bym do niego dobiegła, już by ich nie było. Tyle ludzi mogło zareagować. Nie znam człowieka, nie wiem, gdzie mieszka, przecież nie pójdę za nim do auta, żeby spisać numery. Odjechałby pięćdziesiąt razy, zanim policja dotarłaby na miejsce…

Klasyczna racjonalizacja. Usprawiedliwianie swojej bierności. Rozproszenie odpowiedzialności.

CO MOŻNA ZROBIĆ, BĘDĄC ŚWIADKIEM PRZEMOCY WOBEC DZIECKA?

Jak-reagować-na-przemoc-wobec-dziecka-w-miejscach-publicznych-1

Dziś wiedziałabym, jak zareagować. Proszę, nie popełnij mojego błędu, gdy będziesz świadkiem przemocy wobec dziecka. Zostaniesz z beznadziejnym poczuciem, że mogłeś pomóc temu maleństwu, a nie kiwnąłeś nawet palcem.

(Visited 526 times, 22 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE