Jak przetrwać święta? Poradnik dla introwertyków

Okres świąteczny bywa stresujący, szczególnie dla introwertyków. Ciągle w ruchu, w szerszym towarzystwie (nie zawsze tylko najbliższych osób), bez możliwości ewakuacji – z góry wiesz, że niektóre chwile będą dla ciebie męczące i uciążliwe. Trudno wyjść z pomieszczenia, informując wszystkich, że ma się już dość…

INTROWERTYCY TACY NIEŚWIĄTECZNI

Nie jest prawdą, że introwertycy z reguły nie doceniają tego czasu i możliwości pobycia z rodziną. Również potrafią czerpać satysfakcję ze świąt, tyle że bywają one dla nich zbyt obciążające. Dużo ludzi, hałas, nowe lub długo niewidziane twarze, co roku powtarzające się pytania typu: to kiedy ślub, to kiedy poznamy twoją drugą połówkę, dalej nie awansowałeś, dalej się nie obroniłeś, itp., to naprawdę dużo bodźców, z którymi często nie radzą sobie także ekstrawertycy i ambiwertycy. Spotkania rodzinne często wywołują wiele emocji – nie zawsze pozytywnych.

Możliwe również, że występujesz w roli gospodarza – jest to specyficzna i dość niewdzięczna dla introwertyka rola, ponieważ wymusza bycie aktywnym przez dłuższy czas.

JAK PODCZAS ŚWIĄT ZŁAPAĆ ODROBINĘ ODDECHU?

Oto kilka sposobów, które w moim przypadku dają radę:

 1. Jeśli czujesz taką potrzebę, “ucieknij” do kuchni. Pozmywaj, przygotuj posiłki, zleć obowiązki innym członkom rodziny. Dzięki temu odpoczniesz przez chwilę od ciągłych rozmów.

2. Zweryfikuj swoje oczekiwania już na początku. Znasz scenariusz – nie oszukuj się, że tym razem będzie cicho, twoja rodzinna będzie unikać tematów politycznych i że ani razu nie przechylą kieliszka. Przygotuj się na realistyczny bieg zdarzeń. Poczujesz ulgę, gdy okaże się, że w sumie nie było tak źle.

3. Jeśli w miejscu, w którym spędzasz święta jest pies – zadbaj o to, byś to ty go wyprowadzał za każdym razem, gdy będzie taka potrzeba. Jeśli nie ma i nie możesz iść sam na spacer, zaproponuj go rodzinie i oddal się od niej na chwilę.

4. Jeśli jedziesz do domu komunikacją miejską i masz przed sobą kawałek drogi, upewnij się, że wziąłeś ze sobą słuchawki, naładowany telefon i książkę. Z takim uzbrojeniem jest mało prawdopodobne, by ktoś cię zagadywał.

5. Wieczorami, pomiędzy kolejnymi świątecznymi dniami, zapewnij sobie samotną chwilę relaksu. Dobrze sprawdza się długa kąpiel – tu raczej bliscy nie będą starali się do ciebie dołączyć. ;)

Co myślicie o powyższych wskazówkach? Uzupełnicie je o swoje sprawdzone sposoby na chwilę regeneracji podczas świąt?

_____________________

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 1. CZYM JEST INTROWERSJA? KILKA OGÓLNYCH PRAWD NA TEMAT INTROWERTYKÓW

 2. 10 MITÓW NA TEMAT INTROWERTYKÓW

 3. JAK PRZETRWAĆ W PRACY? WSKAZÓWKI DLA INTROWERTYKÓW

(Visited 778 times, 6 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE