Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

christin-hume-309877-unsplash

Co zrobić, gdy praca, która zwykła dawać satysfakcję, staje się nieznośna? 

Gdyby satysfakcja z wykonywanej pracy była zależna tylko od zarobków, zarówno wizja, jak i rozwój naszego życia zawodowego byłyby dużo prostsze. Trochę szczęście w nieszczęściu stanowi fakt, że do osiągnięcia zawodowego spełnienia i utrzymania go na pożądanym poziomie potrzeba wielu różnych czynników. Dlatego też, są osoby, które kochają swoją pracę mimo niskich zarobków, jak i nieszczęśliwi milionerzy.

W karierze każdej osoby przychodzi taki moment, w którym nie wiemy do końca, co dalej robić. Czujemy, że zderzamy się ze ścianą, codzienne obowiązki tracą sens, poczucie misji już może dawno zniknęło. Co zrobić w takiej sytuacji? Uciekać i czym prędzej składać wypowiedzenie, czy dać sobie jeszcze chwilę na zastanowienie oraz szansę na odzyskanie poczucia sensu? Myślę, że warto jest wziąć na warsztat kilka rzeczy:

 1. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE “DLACZEGO?”

  • Dlaczego pracujesz w tym miejscu? Przypomnij sobie to uczucie, które kierowało Tobą przy wyborze tego stanowiska, w tej konkretnej firmie. Jaka była Twoja motywacja?
  • Dlaczego chciałeś tu pracować? Czy towarzyszyło Ci poczucie misji? Jeśli tak – jak ona brzmiała?
  • Dlaczego chciałeś zostać właśnie….<nazwa stanowiska>? Co znaczył dla Ciebie ten wybór? W jakim kierunku chciałeś dalej podążać?
  • Dlaczego rozważasz odejście z pracy? Co się zmieniło? A może, co powinno się zmienić?

Odpowiedz na powyższe pytania w formie pisemnej – ich namacalna forma przyda się w dalszych rozważaniach.

 2. PRZEGLĄD I AKTUALIZACJA WARTOŚCI

Idealne stanowisko koresponduje z naszych systemem wartości, opiera się na nim, jest w zgodzie z tym, co dla nas ważne.

Czy Twoja praca narusza Twój system wartości? Aby to sprawdzić, trzeba zacząć od przyglądnięcia się mu – jak wyglądał w momencie podjęcia pracy oraz jak zmienił się przez ten czas. W tym celu, sporządź dwie osobne listy: Lista wartości w momencie podjęcia pracy w <nazwa firmy> oraz Aktualna lista wartości.

Przykładami wartości mogą być zarówno pojęcia abstrakcyjne, jak i konkretne, np.: rodzina, niezależność finansowa, decyzyjność, work-life balance, elastyczność, duchowość, itp.

Zobacz, co się zmieniło. Czy Twoja rola zawodowa stoi w opozycji do tego, co dla Ciebie ważne?

 3. POSZUKIWANIE ROZWIĄZAŃ

Ok, orientujesz się już, jak bardzo Twoje obecne warunki pracy odbiegają od Twoich potrzeb i wartości. Teraz, w zależności od tego, jak duża jest to różnica, masz dwa wyjścia:

 1. Jeśli lubisz swoją pracę i nie chcesz jej zmieniać, a problem stanowi np. zakres obowiązków lub zbyt niskie wynagrodzenie – spróbuj najpierw porozmawiać z przełożonym. Sformułuj problem, z którym chcesz się do niego zwrócić. Przedstaw możliwe rozwiązania (np. uargumentowana podwyżka, zatrudnienie dodatkowej osoby, zwiększenie Twojej decyzyjności, itp.). Solidnie przygotuj się do spotkania, unikaj uogólnień, pustych twierdzeń, przyjdź z konkretną wizją.

 2. Jeśli nienawidzisz swojej pracy lub zderzysz się ze ścianą przy negocjacji warunków – warto rozważyć rezygnację (ale z głową!). Zanim złożysz wypowiedzenie, określ w jakiej branży i na jakich warunkach chciałbyś pracować. Zastanów się, czy to, czego chcesz jest na ten moment realne. Zrób research potencjalnych pracodawców, firm, które “czujesz”, w których naprawdę chciałbyś pracować. Przygotuj profesjonalne CV i zacznij wysyłać!

 4. ZNALEZIENIE CZASU NA CELEBRACJĘ 

To, co może nas uchronić w jakimś stopniu przed wypaleniem zawodowym to wyrobienie w sobie nawyku celebrowania nawet najmniejszych sukcesów. Niezależnie od stanowiska, jakie zajmujesz – nie umniejszaj swojej roli. Zatrzymaj się co jakiś czas i zauważ, co dobrego ostatnio udało Ci się osiągnąć. Może udało Ci się uporać z zadaniem, które odkładałeś od dłuższego czasu? A może wpadłeś na rozwiązanie, które usprawniło pracę nie tylko Twoją, ale również innych osób?

Nie szukajmy, ani nie gloryfikujmy w swojej karierze tylko sukcesów dużego kalibru – celebrujmy te wszystkie małe kroki, bez których nigdy nie osiągnęlibyśmy wielkich rzeczy.

Czy ktoś z Was przeżył wypalenie zawodowe? Jak sobie z nim poradziliście? Dajcie znać poniżej, jestem bardzo ciekawa Waszych historii!

(Visited 121 times, 4 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE