Jak poradzić sobie z toksycznym rodzeństwem?

Posiadanie toksycznego rodzeństwa rzutuje na wiele sfer naszego funkcjonowania. Może negatywnie wpływać na relacje z rodzicami i resztą rodziny, a nawet z bliskimi przyjaciółmi. Co możemy zrobić, gdy zorientujemy się, że nasze relacje z rodzeństwem pozostawiają wiele do życzenia?

 

10 SPOSOBÓW NA PORADZENIE SOBIE Z TOKSYCZNYM RODZEŃSTWEM

 

  1. ZABIERZ GŁOS

Wyraź swoje niezadowolenie. Głośno mów o tym, co czujesz. Czasem druga strona może nie zdawać sobie sprawy z tego, że to, co mówi bądź robi, jest dla Ciebie krzywdzące.

 2. WYZNACZ GRANICE

W każdej relacji powinniśmy dbać o wykształcenie prawidłowych granic. Daj rodzeństwu jasno do zrozumienia, czego w Waszym kontakcie nie zamierzasz więcej tolerować (np. żartów, które dotykają wrażliwych i ważnych dla Ciebie tematów lub mają na celu umniejszanie Ci).

 3. MIEJ WPŁYW NA OKOLICZNOŚCI

Jeśli wyznaczenie granic nie sprawdziło się w przypadku Twojego rodzeństwa, zawsze możesz zadbać o okoliczności Waszych spotkań.  Zadbaj o to, by nie zostawać z rodzeństwem sam na sam – w takiej sytuacji najłatwiej jest stracić nad sobą kontrolę. W przypadku spotkań rodzinnych, zajmij miejsce po drugiej stronie stołu, otaczaj się innymi członkami rodziny i staraj cieszyć się z chwil spędzonych właśnie z nimi.

 4. NIE USPRAWIEDLIWIAJ ICH ZACHOWANIA

Nie utwierdzaj swojego rodzeństwa w przekonaniu, że to co mówią lub robią jest dla Ciebie w porządku. Reaguj – jasno wyrażaj swoją dezaprobatę i wyjaśniaj, dlaczego jest to dla Ciebie raniące. Nie pozwól rodzeństwu bagatelizować swoich uczuć i zamieść całej sprawy po dywan. Wracaj do niej konsekwentnie i nie daj się zbić z tropu. Twoje rodzeństwo może nigdy nie zrozumieć powodów Twojego zachowania, ale niezależnie od wyniku rozmowy ważnym jest dla Ciebie, by stawać w swojej obronie i nie przyjmować roli ofiary.

 5. ODEJDŹ

Gdy widzisz, że rozmowa zmierza donikąd, nie ma sensu dłużej przebywać w ich towarzystwie i czekać na dalsze kąśliwe uwagi. Jeśli masz taką możliwość, znajdź sobie nową przestrzeń, wyjdź do innego pomieszczenia, przewietrz się. Pamiętaj, że nie musisz słuchać wszystkiego, co mają o Tobie do powiedzenia. Będziesz mieć również okazję do kilku głębokich wdechów i uspokojenia swoich emocji.

 6. SPRÓBUJ “BYĆ PONAD TYM”

Mimo wielu prowokacji ze strony rodzeństwa, spróbuj nie zniżać się do ich poziomu rozmowy. Krzyki i wzajemne oszczerstwa nie zmienią na lepsze Twojej sytuacji. Gdy uporasz się z silnymi negatywnymi emocjami, które budzi w Tobie rodzeństwo – będziesz w stanie pokazać im, że ich ataki nie robią Tobie tyle złego, ile oni by chcieli.

 7. POSZUKAJ POMOCY

Jeśli Twoje relacje z rodzeństwem w dużej mierze rzutują negatywnie na Twoje życie i czujesz się bezradny w tej toksycznej sytuacji, możesz zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychoterapeuty. Możesz podjąć indywidualną terapię lub terapię rodzinną, w której mogliby uczestniczyć inni członkowie Twojej rodziny. A może Twoje rodzeństwo dałoby się do niej przekonać? Warto rozważyć wszystkie istniejące opcje.

 8. ZAUFAJ SOBIE

Nie daj sobie wmówić, że to co czujesz jest nieadekwatne do sytuacji, nie na miejscu, nieprawdziwe. Słuchaj swojej intuicji, spróbuj nazywać na bieżąco pojawiające się w Tobie uczucia i emocje. Nie bierz na siebie odpowiedzialności za słowa i czyny Twojego rodzeństwa. Problem nie leży po Twojej stronie. I nikt nie ma prawa mówić Ci, co w obecnej chwili czujesz lub powinieneś czuć.

 9. SPRÓBUJ IM ZAUFAĆ

Jeśli widzisz, że Twoje rodzeństwo jest skruszone, a ich przeprosiny były szczere – spróbuj ponownie im zaufać. Ze względu na Waszą dotychczasową historię może to być niezwykle trudne i wymagać czasu. Nie odrzucaj jednak z automatu takiego scenariusza. Trzymaj się wszystkich powyższych zasad, a gdy zauważysz, że ich motywacja była chwilowa i wracają do starych zachowań – podejmij odpowiednie kroki.

 10. POŻEGNAJ SIĘ

Jedną z najtrudniejszych w egzekucji możliwości jest całkowite zerwanie kontaktu z toksycznym rodzeństwem. Jeśli spróbowałeś wszystkich innych sposobów i żaden z nich nie przyniósł pożądanego rezultatu – może jest to jedyne dobre rozwiązanie. Jest ono w tej sytuacji ostateczną możliwością i nie rozważałabym jej na samym początku pojawienia się sporu. Miej jednak na uwadze swoje zdrowie, godność i uczucia i jeśli sytuacja naprawdę tego wymaga – oświadcz rodzeństwu, dlaczego decydujesz się na taki krok. Może okazać się on początkiem całkiem nowego rozdziału w Twoim życiu. Upewnij się, że przedstawiłeś jasno swoje powody, zanim zaczniesz ponownie odbierać telefony od swojego rodzeństwa.

Co myślicie o powyższych sposobach? 

(Visited 3 601 times, 115 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE