Jak poradzić sobie z TĘSKNOTĄ ZA DOMEM? Kilka rad dla przyszłych studentów

Wyjeżdżając na studia zostawiamy za sobą wszystko, co nam znane i bliskie – dom, rodzinę, przyjaciół, ulubione miejsca, mnóstwo cennych doświadczeń i wspomnień. Jak ułatwić sobie przejście do nowego otoczenia? Jak poradzić sobie z tęsknotą na pierwszym roku studiów?

8 RAD DLA PRZYSZŁYCH STUDENTÓW

 

 1. DAJ SOBIE CZAS NA AKOMODACJĘ

Rozpoczęcie studiów często owiane jest wolnościowo-imprezową otoczką. W końcu uniezależniasz się od rodziców, idziesz w pewnym sensie na swoje, nikt nie mówi ci kiedy i co masz robić. Wizja ta jest tak samo kusząca, jak i przytłaczająca, a osoby, które sądzą, że zaraz po przeprowadzce rzucą się w towarzyski wir – mogą przeżyć lekkie rozczarowanie.

Nie oczekuj, że w nowym miejscu od razu poczujesz się fantastycznie i swobodnie. Daj sobie czas na aklimatyzację i dostosowanie do nowych warunków. Spróbuj, w miarę możliwości, stworzyć dla siebie nową, komfortową przestrzeń.

 

 2. PAMIĘTAJ, ŻE EMOCJE PRZYCHODZĄ FALAMI

Emocje są jak fale – obserwujemy ich przypływ i odpływ, czasem potrafią zalać naszą głowę uniemożliwiając racjonalne myślenie. Niezależnie od przeżywanych uczuć, pamiętaj, że ów fala wkrótce minie. Smutek i ból ustąpią. Pojawi się przestrzeń do przeżywania pozytywnych rzeczy.

 

 3. WYPRACUJ NOWĄ RUTYNĘ

Nowe miejsce i obowiązki wymagają wypracowania nowego planu dnia. Będzie on szczególnie przydatny w pierwszych tygodniach na uczelni – pomoże zapanować nad grafikiem zajęć, nauką do pierwszych kolokwiów, zaplanowaniem dojazdów do nieznanych ci jeszcze lokalizacjami w mieście, w których musisz się pojawić.

By zmniejszyć niepokój związany z nowym otoczeniem, pamiętaj o włączeniu w codzienną rutynę czasu tylko dla siebie. Pamiętaj o psychicznym osiędbaniu.

 

 4. SKUP SIĘ NA SWOICH MOCNYCH STRONACH

Na początku swojej studenckiej drogi możesz czuć się przytłoczony nadmiarem wyzwań. Nowe twarze, miejsca, wymagania oraz (w zależności od wybranego przez ciebie profilu uczelni) klimat rywalizacji każdemu na początku mogą podciąć skrzydła. W cięższych chwilach pamiętaj o swojej motywacji, jaka kierowała tobą przy wyborze właśnie tego kierunku oraz swoich mocnych stronach. W końcu nie znalazłeś się tu przypadkiem.

 

 5. NIE RZUCAJ SIĘ NA GŁĘBOKĄ WODĘ

Mierz siły na zamiary – daj sobie trochę czasu na rozeznanie w nowej sytuacji. Nie bierz od razu zbyt wielu obowiązków na siebie, nie zapisuj się do wszystkich możliwych kół naukowych i organizacji studenckich. Stawianie sobie ambitnych celów jest bardzo ważne – przyjdzie na nie czas w kolejnych tygodniach.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 20 kroków do szybkiej, przyjemnej i efektywnej nauki – cz.1

 6. BĄDŹ OTWARTY NA NOWE OSOBY I DOŚWIADCZENIA

Poprzednia rada nie znaczy jednak, by całkowicie zamykać się na nowe doświadczenia – sugeruje bardziej, by nie zakopać się na starcie w nadmiarze obowiązków. Aby szybciej poczuć się jak u siebie w nowym mieście, staraj się je poznać – sprawdź  jego słynne i te bardziej kameralne miejsca, spróbuj poczuć jego klimat, skosztuj lokalnych przysmaków, zanurz się w miejscowej sztuce, postaw na wydarzenia kulturalne odbywające się w twojej okolicy. Zacznij doświadczać nowego miejsca tak, jakby od dawna było ono twoje.

 

 7. STWÓRZ SWOJE BEZPIECZNE MIEJSCE

Zadbaj o swoje bezpieczne, niosące ulgę i komfort miejsce, do którego możesz udać się w gorszych chwilach. Może to być ulubiona kawiarnia, ławka w parku, przytulny kącik w pokoju, czy własna wanna.  Niech będzie to miejsce, w którym będziesz w stanie uwolnić się myślami od codziennych trosk, doświadczyć ukojenia i chwili spokoju.

 

 8. ZRÓŻNICUJ KONTAKT Z “BAZĄ” :)

W pierwszych tygodniach po przeprowadzce, niektórzy studenci mają ochotę dzwonić do domu kilka razy dziennie. Aby zminimalizować ilość telefonów i rozpocząć pracę nad stopniowym odcinaniem pępowiny – wprowadź różnorodne metody komunikacji z rodziną.  Zastąp zbyt częste telefony smsami, może umów się z rodzicami, że w określone dni będziecie widzieć się na Skype?

Zobaczysz, że smutek związany z opuszczeniem rodzinnego domu niedługo zastąpi ekscytacja.

Jakie uczucia towarzyszą wam  w związku z rozpoczęciem studiów? Przeważa lęk czy podekscytowanie?

(Visited 2 310 times, 79 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE