3 KROKI DO ODKRYCIA SWOJEJ PASJI

3

Dookoła wciąż słyszysz, jak ważnym jest mieć w życiu pasję. Twoi znajomi opowiadają ci godzinami o swoich ulubionych aktywnościach –  a często jeszcze na nich zarabiają! A gdy zdanie: hej, a w czym ty jesteś dobry lub co lubisz robić w wolnym czasie leci w twoją stronę – robisz szybki unik i zgrabnie zmieniasz temat. Nie chcesz się przyznać, że jeszcze jej nie odkryłeś.

Nie wszyscy odkrywają swoją pasję będąc dzieckiem lub nastolatkiem. Niektórzy szukają jej latami, wciąż próbując nowych rzeczy, mówiąc tak po raz kolejny i kolejny nieznanym sytuacjom i aktywnościom. Aby pomóc sobie w odnalezieniu swojego własnego kierunku rozwoju osobistego lub zawodowego, możesz wykonać trzy poniższe ćwiczenia.

 1. SPRECYZUJ SWOJE WARTOŚCI

Co jest dla ciebie ważne? W co wierzysz? Co w życiu stanowi dla ciebie szczególną wartość? Mogą to być konkretne rzeczy, np. zdrowie, rodzina, podróże, a także pojęcia abstrakcyjne: wolność, niezależność, lojalność, itp.

ĆWICZENIE: Spróbuj stworzyć listę 10 wartości, które są dla ciebie najistotniejsze i uporządkuj je w kolejności od najważniejszej, do tej najmniej ważnej.

To będzie pierwszy krok do wyznaczenia nowego kierunku działania.

 2. ZIDENTYFIKUJ PRZESZKODY

Teraz, zastanów się, co stoi na przeszkodzie, by żyć w zgodzie z wypisanymi wyżej wartościami. Czego może ci brakować – czasu, pieniędzy, umiejętności, odpowiedniego towarzystwa, wsparcia?

ĆWICZENIE: Poniżej wypisanych wartości, stwórz drugą listę, zawierającą wszystkie przeszkody, które twoim zdaniem stanowią barierę między twoim obecnym stylem życia, a jego doskonalszą wersją. Skup się na poszukiwaniu możliwych wyjść z sytuacji i do każdego problemu postaraj znaleźć się min. jedno alternatywne podejście. Nie musi być ono gotowym rozwiązaniem – może stanowić ten pierwszy krok ku większemu celowi.

 3. PIELĘGNUJ SWOJE MOCNE STRONY

W czym, twoim zdaniem, jesteś naprawdę dobry? Co, przy okazji, wywołuje uśmiech na twojej twarzy? Jako dorośli ludzie, mamy nierzadko spory problem odpowiedzieć na te pytania. Myślimy: jesteśmy za mało kompetentni, za młodzi, za starzy, zbyt nieśmiali, lękliwi, itd.

Za to dzieci zazwyczaj nie mają problemu z określeniem, co wychodzi im najlepiej. :)

ĆWICZENIE: Wróć myślami do swojego dzieciństwa i wyobraź sobie kilkuletniego siebie. Co lubiłeś robić jako dziecko? Jakie aktywności przynosiły ci najwięcej radości? Przypomnij sobie związane z nimi emocje. Czy chciałbyś powrócić do któryś z nich? Jakich zasobów potrzebujesz, by zacząć?

***

To, że nie posiadasz pasji nie oznacza, że jest coś z tobą nie w porządku. Oznacza tyle, że jesteś jeszcze w fazie poszukiwań. Bądź elastyczny, otwarty, pozwól sobie bez pośpiechu chłonąć nowe doznania. Kieruj się swoimi potrzebami i słuchaj swojej intuicji.

Sam wiesz, co jest dla ciebie najlepsze.

Powodzenia,

I.

Wiesz co jest największą tragedią tego świata? Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostają kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami. Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają. A może nawet nie rodzą się w czasie, w którym mogliby go odkryć.

Terry Pratchett

(Visited 343 times, 9 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE