Inside Out Thought Bubbles – recenzja gry

inside_out-wide

Ostatnio pisałam o fenomenie filmu animowanego W głowie się nie mieści. Byłam pod dużym wrażeniem, z jaką lekkością i charakterystycznym bajkowym klimatem twórcom filmu udało się przemycić sporo psychologicznej wiedzy. Dziś, we współpracy z portalem Poki.pl, mam dla Was recenzję gry opartej właśnie na tym filmie. Jeśli zastanawiacie się jakie aplikacje ściągnąć waszym dzieciom na tablet lub komputer, może ta propozycja was zaciekawi.

GRY A ROZWÓJ DZIECKA

M. ma 7 – letnią chrześnicę, która nie rozstaje się z tabletem (może ma to po nim?). Często gramy razem w różne gry, mam więc mały ogląd tego, co prawdopodobnie jest teraz na topie. :) Zauważyłam, że niewiele gier miałoby jakąkolwiek wartość oprócz czysto “rozrywkowej”. Moim zdaniem, gry to nie jest samo zło, a w tych dobrze zaprojektowanych drzemie potencjał do rozwoju dziecka.

Gra Inside Out Thought Bubbles składa się z pięciu poziomów. Schemat gry jest bardzo prosty – dziecko ma tak operować kulkami ze wspomnieniami, by trafić w pozostałe i je strącić. Każdy poziom jest nieco trudniejszy, różni się ułożeniem kulek oraz wymaga dostosowania przez dziecko kąta rzutu.

Dziecku w trakcie gry towarzyszy najsympatyczniejsza postać z filmu, czyli Radość, komentując od czasu do czasu wyniki gry, śmiejąc się i tańcząc. Całość jest przyjemna dla oka i ucha (w tle leci muzyka, która nie jest tak irytująca, jak w większości gier tego typu).

No dobrze, ale gdzie ten aspekt rozwojowy?

Gry nastawione tylko i wyłącznie na rozrywkę, bez żadnej wartości edukacyjnej, czy rozwojowej to według mnie stracony czas dziecka. Nigdy nie podjęłabym się recenzji gry opartej np. na ubieraniu i robieniu makijażu jakiejś lalce. Dzieci idealnie łączą zabawę z nauką (czego nam dorosłym brakuje), nawet nie zdając sobie z tego sprawy, dopóki ktoś dorosły nie powie im, że jedno z drugim nie może iść w parze (patrz  szkoła), ale to temat na osobny artykuł.

ĆWICZYMY KOORDYNACJĘ

M3x8XmilfTgF3rvRhqalZ_yV0zydeC1DNYW7cGXXu48

Mimo krótkiego czasu trwania i bardzo prostego schematu gry, którego ogarnięcie zajęłoby dziecku chwilę, stawia ona przed małym graczem wyzwanie. Polega ono na dobraniu kierunku i kąta rzutu, potrzebnego do zbicia kulek w tym samym kolorze. Działa to trochę jak Zuma (nie wiem czy pamiętacie plującą kulkami żabę, przegrałam w nią wiele godzin), ale w wersji o wiele przyjaźniejszej.

Psycholodzy zazwyczaj negatywnie wypowiadają się o grach, skupiając się na czynnikach uzależniających, czy wyzwalających agresję. Niewiele mówi się o tym, że gry zręcznościowe bardzo dobrze wpływają na tzw. układ ręka – oko, będący podstawą koordynacji wzrokowo – ruchowej. Coraz więcej gier targetowanych do najmłodszych zawiera  w sobie ten aspekt wspomagający rozwój dziecka.  Inside Out Thought Bubbles również go posiada, a do tego został on zapakowany w radosną, kolorową otoczkę.

MOBILNE OD KOŁYSKI

Obecnie nowe technologie towarzyszą dzieciom 24 godziny na dobę. Niejeden maluch potrafi genialnie wytłumaczyć obsługę tabletu np. swojej niemobilnej babci. Kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka jest rozsądne podejście do czasu, jaki spędza ono przed ekranem laptopa, czy innego urządzenia oraz do ich zawartości. Warto zainteresować się tym, w co gra nasza pociecha, jeśli sami nie ściągamy dla niej aplikacji. Może warto zasugerować nową pozycję na pulpicie? Dajcie koniecznie znać, jeśli wasze dzieci skuszą się na grę w  Inside Out Thought Bubbles. Jestem bardzo ciekawa ich i waszych opinii. W końcu to dzieci i rodzice są najlepszymi recenzentami. :)

ocena

PLUSY                                                                                                                                 MINUSY

+ oprawa graficzna                                                                                                            – krótka
+ muzyka                                                                                                                           – brak fabuły
+ wyważony poziom trudności
+ ćwiczenie koordynacji ręka – oko

(Visited 78 times, 4 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE