Jak dbać o związek na odległość?

by Momentalni

Jak pielęgnować i utrzymać związek, gdy dwoje zakochanych dzielą setki lub tysiące kilometrów?

Każdy związek jest wyzwaniem – w moim poczuciu tym cięższym, im większy fizyczny dystans dzieli zakochanych. Bo jak w takich warunkach efektywnie się komunikować? Podtrzymać namiętność? Doświadczać tych wszystkich intymnych chwil i rozmów?

Związki na odległość wymagają od partnerów dużych pokładów zaufania i silnej woli. Chyba nie ma takiej pary, która w podobnych okolicznościach nie doświadczyłaby momentów zwątpienia. Co można zrobić w tych słabszych chwilach, gdy ogarniają nas wątpliwości i bezsilność? Jak radzić sobie z tą ogromną tęsknotą?

Oto 10 moich propozycji na pielęgnację związku na odległość:

 1. NIE KONTROLUJCIE SIĘ NAWZAJEM

Tęsknota i poirytowanie obecną sytuacją mogą powodować, że będziecie chcieli komunikować się z partnerem… cały czas. Możecie doświadczać skomplikowanej mieszanki lęków, np. o bezpieczeństwo partnera w jego miejscu zamieszkania, ale również lęk związany z możliwym jego odejściem. Aby pomóc sobie zredukować te lęki oraz wypracować zadowalający styl komunikacji, warto wdrożyć poniższe propozycje.

 2. KOMUNIKUJCIE SIĘ REGULARNIE… I KREATYWNIE

Ustalcie wspólnie stałe punkty dnia, w których oboje będziecie mieć dogodne warunki do rozmowy. Postarajcie się, byście mogli nie tylko usłyszeć, ale także zobaczyć się za każdym razem. Pomyślcie, jak kreatywnie moglibyście wzbogacić te cenne chwile – może chcecie wspólnie poczytać lub oglądnąć film? Może jedno z was chciałoby “zabrać” drugie do muzeum/parku/ciekawe turystycznie miejsce, by pokazać piękno miejsca, w którym akurat przebywa? Możliwości jest naprawdę wiele.

Plakat by Studio Kiddo – POBIERZ

 3. USTALCIE PODSTAWOWE ZASADY I OCZEKIWANIA

Aby uniknąć nieporozumień, ustalcie wspólnie podstawowe zasady waszej komunikacji oraz wzajemne oczekiwania.

Ile razy dziennie chcecie się do siebie dzwonić?
O jakich porach?
Jakie inne formy komunikacji chcecie wprowadzić?
O czym chcielibyście wiedzieć? Czy potrzebujecie mieć informację o tym, że partner wychodzi dzisiaj wieczorem ze znajomymi? O codziennych małych i większych sukcesach, ważnych wydarzeniach i datach, itp.?

Niektóre rzeczy, które dla jednej strony mogą wydawać się oczywiste (tak! oczywiście, że chcę o tym wiedzieć), dla drugiej wcale nie muszą takie być. Dlatego im wcześniej ustalicie podstawowe reguły waszej komunikacji, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia  nieprzyjemnych sytuacji i tym samym większego kryzysu w waszym związku.

 4. ZAUFANIE I SZCZEROŚĆ – NIEZBĘDNE FUNDAMENTY

Bez tych dwóch rzeczy, żaden związek nie może przerwać. Tym bardziej warte podkreślenia wydają się one w relacjach na odległość, w których element pewnego niedopowiedzenia i niepewności jest obecny cały czas. Są one niezbędne do tego, by obie strony związku czuły się w nim bezpiecznie.

 5. WYMIEŃCIE SIĘ SWOIM TYGODNIOWYM HARMONOGRAMEM 

Aby jeszcze bardziej podnieść wasze poczucie bezpieczeństwa, ale także wygody i organizacji – wymieniajcie się swoimi tygodniowymi harmonogramami. Dzięki temu łatwiej będzie wam ustalić dogodne pory do rozmowy, będziecie mieć również szersze pojęcie na temat tego, czym zajmuje się wasz partner, jak mniej więcej wygląda jego dzień, jakie ważne wydarzenia czekają go lub ją w nadchodzącym tygodniu.

 6. ZAPLANUJCIE CZAS NA WSPÓLNE AKTYWNOŚCI

W nawiązaniu do poprzedniego punktu – możecie stworzyć swój wspólny wirtualny kalendarz, w którym będzie planować czas dla siebie nawzajem i wasze aktywności. Jest to bardzo ważne, by te kilka chwil w ciągu dnia, które możecie spędzić razem miały taki sam lub nawet wyższy priorytet niż reszta codziennych obowiązków. Postanówcie, że wasze rozmowy mogą być odwołane tylko w naprawdę wyjątkowych przypadkach.

Plakat by Studio Kiddo – POBIERZ

 7. USTALCIE WASZ WSPÓLNY CEL

Będąc w związku, większość z nas ma potrzebę określenia, dokąd ta relacja zmierza. Zastanówcie się, jak może wyglądać przyszłość waszego związku? Jak długo zamierzacie funkcjonować na obecnych warunkach? Co musi się stać lub w jakim momencie waszego życia będzie możliwe skrócenie tego fizycznego dystansu między wami?

 8. ZAZNACZCIE W KALENDARZU WZAJEMNE ODWIEDZINY

W zależności od ilości kilometrów, które was dzielą, zaplanowanie wzajemnych odwiedzin może nie stanowić większego problemu lub wręcz przeciwnie – urastać to bardzo złożonej logistycznie i finansowo misji. W jednym i drugim przypadku warto z wyprzedzeniem zaplanować wyjazd i dogadać szczegóły ze swoją drugą połówką, byście oboje mogli wyczekiwać z ekscytacją tego wyjątkowego dnia.

 9. POSTAWCIE NA ELEMENT ZASKOCZENIA

Niespodzianki w postaci małych, spersonalizowanych upominków mają dużą moc. Nie chodzi tu o wysokość wydanej na prezent kwoty pieniędzy, a raczej o jego wyjątkowy, osobisty charakter. Breloczek, zapach, liścik wsunięty do organizera, którego codziennie używa, twoje aktualne zdjęcie, własnoręcznie wykonany prezent… Jaka rzecz może towarzyszyć partnerowi na co dzień i przypominać jej lub jemu o twojej miłości?

 10. ZADBAJCIE O KWESTIE TECHNICZNE

Na koniec dość oczywista sprawa, o której jednak nie mogę nie wspomnieć. Będąc w związku na odległość należy zadbać o to, by żadne kwestie techniczne nie mogły przeszkodzić w waszej komunikacji. Zaopatrzcie się w dobrej jakości kamerkę, niezawodnego dostawcę Internetu, sprawdzony komunikator. Dzięki nim wasz kontakt nie straci na jakości.

Macie za sobą doświadczenia związku na odległość? A może obecnie jesteście w takiej relacji? Jakie są wasze sposoby na pielęgnację waszej miłości?

 

(Visited 488 times, 79 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE