Dlaczego warto studiować psychologię?

Chciałbyś zostać studentem psychologii, ale nie jesteś pewien, czy ten kierunek jest dla ciebie? Zobacz, dlaczego warto.

Psychologia to nauka bliska mojemu sercu, bo koncentruje się na wszystkim, co mnie bezpośrednio dotyczy i do mnie należy – moich myślach, samopoczuciu, zdrowiu, przekonaniach, problemach i ich źródłach oraz wielu, wielu innych rzeczach, które składają się na mnie, jako osobę. Wybrałam ten kierunek studiów, ponieważ chciałam pracować z drugim człowiekiem, zgłębiać ludzką psychikę i mechanizmy, które na co dzień nami kierują.

Może właśnie rozważasz ten kierunek studiów lub już się na niego dostałeś, ale nie jesteś pewny, czy podjąłeś właściwą decyzję. Myślę, że poniższe refleksje na temat studiów psychologicznych pomogą rozwiać twoje wątpliwości.

1. MOŻESZ POMÓC

Jeśli Twoją życiową misją jest niesienie pomocy innym, to psychologia w niczym nie ustępuje medycynie, ratownictwie medycznemu czy pielęgniarstwu. Znakiem naszych czasów jest funkcjonowanie w ciągłym stresie i pośpiechu, trudności w relacjach i ubogie sposoby komunikacji, ciągła pogoń za lepszym życiem, ambicje nie do spełnienia – to wszystko składa się na coraz dłuższe kolejki do gabinetów psychologicznych. W Polsce, już co czwarta dorosła osoba cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne.

2. MOŻESZ ROZWIJAĆ SIĘ W WIELU KIERUNKACH

Psychologia jest bardzo szeroką dziedziną, w której mogą odnaleźć się ludzie z naprawdę różnymi zainteresowaniami i planami na przyszłość. Ciągnie cię bardziej w stronę biologii i medycyny – wybierasz neuropsychologię. Interesuje cię prawo – kształcisz się w kierunku biegłego. Fascynuje cię kliniczna strona psychologii? Możesz zostać psychologiem klinicznym pracującym z chorymi na różnych oddziałach, nie tylko psychiatrycznym. Kierunków rozwoju jest mnóstwo.

3. MOŻESZ PRACOWAĆ W WIELU MIEJSCACH

Psychologowie odnajdą się wszędzie – w szkołach, sądach, więzieniach, szpitalach, hospicjach, HRach, reklamie, policji, wojsku, własnym biznesie… można by długo wymieniać. Szanse na znalezienie pracy po studiach zależą od wybranej ścieżki. Myślę jednak, że z odpowiednim nastawieniem i determinacją już na studiach można tą pracę sobie zapewnić.

4. LEPIEJ POZNASZ SIEBIE I INNYCH

Studia psychologiczne są dla mnie trochę jak pięcioletni kurs samorozwoju, tyle że taki mocno pogłębiony. Wszystko, czego się nauczymy, możemy w pewnym stopniu odnieść do samych siebie. Wzrasta nasz wgląd w siebie, lepiej rozumiemy uczucia i działanie innych ludzi, raczej dwa razy zastanowimy się, zanim wydamy jakiś osąd. Te studia uczą, że nie wszystko jest czarno-białe i oczywiste, jak czasem może się nam wydawać.

5. BĘDZIESZ MÓGŁ ZWALCZAĆ SZKODLIWE MITY I STEREOTYPY

…opierając się na wiedzy naukowej. Wiele osób myli psychologię z wiedzą potoczną, którą przekazują nam rodzice, dziadkowie, nauczyciele, itp. Przykładami takich mitów, biorących się z czystej niewiedzy, są np. twierdzenia, że homoseksualizm jest chorobą, gdyby kobieta nie była skąpo ubrana to nie zostałaby zgwałcona, że patologie występują tylko w uboższych rodzinach, i wiele, wiele innych…

6.  ROZWINIESZ SWOJĄ WRAŻLIWOŚĆ I EMPATIĘ

Myślę, że żeby aplikować na ten kierunek studiów, już przed ich rozpoczęciem trzeba być w pewien sposób wrażliwym na drugiego człowieka. W moim poczuciu, przez te pięć lat kształcenia nabiera się tej wrażliwości i empatii coraz więcej, ćwiczy się ją trochę jak mięsień. Oczywiście dzieje się to wskutek wychodzenia do ludzi potrzebujących w ramach praktyk,  które na mojej psychologii (tj. Psychologii Stosowanej na UJ) pojawiły się już na  drugim roku.

Dlaczego waszym zdaniem warto studiować psychologię? Planujecie może podjąć studia psychologiczne? 

(Visited 3 778 times, 33 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE