Dlaczego warto medytować? 10 ciekawostek na temat MEDYTACJI UWAŻNOŚCI – MINDFULNESS

kosal-ley-186072

Podejrzewam, że każdy z was słyszał już o pojęciu Mindfulness. Zyskuje ono coraz większą popularność na całym świecie. Co kryje się za tym modnym słowem i jakie korzyści płyną z praktykowania tzw. medytacji uważności?

Mindfulness ciężko jednoznacznie przetłumaczyć na język polski. Najczęściej cytowana definicja mindfulness określa je, jako szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę (Jon Kabat-Zinn, 1990), odnosi się tym samym do doświadczenia świata, które znajduje się poza naszymi oczekiwaniami i jest rodzajem doświadczania rzeczy „takimi, jakimi są” (Ray, 2002).

Tysiące badań i artykułów naukowych potwierdziły korzystny wpływ medytacji na stan naszego umysłu i ciała. Według nich, regularne praktykowanie uważności zmniejsza ból, poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne, pozwala lepiej radzić sobie z napięciem i stresem w codziennym życiu.

Poniżej zebrałam kilka ciekawostek na temat medytacji uważności i jej zbawiennego wpływu na naszą psychikę i ciało:

 1. Uważność znacząco łagodzi ból i związane z nim reakcje emocjonalne. Średni poziom bólu u początkujących medytujących może spaść aż o 57%, a w przypadku osób doświadczonych nawet o 93%.

 2. Uważność poprawia nastrój i jakość życia pacjentów chorych przewlekle (np. w przypadku zespołu jelita drażliwego, nowotworów, stwardnienia rozsianego).

3. Praktyka uważności poprawia pamięć i koncentrację, wzmaga kreatywność, zwiększa odporność organizmu i wytrzymałość psychiczną.

4. Medytacja rozwija inteligencję emocjonalną.

5. Osoby medytujące wykazują wyższe poczucie szczęścia i zadowolenia z życia, jednocześnie znacznie rzadziej doświadczają dyskomfortu psychicznego.

chris-ensey-87456

6. Medytacja, na równi z lekami i pomocą psychologiczną, pomaga w leczeniu depresji. Terapia poznawcza oparta na uważności (ang. mindfulness-based cognitive therapy, MBCT) jest metodą leczenia obecnie rekomendowaną przez brytyjski Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki Medycznej.

7. Uważność zmniejsza częstość występowania zachowań autodestrukcyjnych i uzależnieniowych.

8. Medytacja ma wpływ na działanie mózgu – zwiększa objętość istoty szarej w obszarach związanych z empatią, samoświadomością, kontrolą i uwagą. Uspokaja rejony odpowiedzialne za produkcję hormonów stresu, a rozwija te odpowiadające za uczenie się i poprawę nastroju.

9. Medytacja spowalnia proces starzenia się na poziomie komórkowym.

10. Systematyczne medytowanie wpływa korzystnie na serce i cały układ krążenia – obniża ciśnienie krwi i ryzyko nadciśnienia.

Jak sami widzicie – medytacja wpływa korzystnie nie tylko na nasze funkcjonowanie psychiczne, ale w dużym stopniu również na nasze ciało. O korzyściach związanych z fizycznym aspektem mówi się zdecydowanie rzadziej, dlatego mam nadzieję, że powyższa pigułka dostarczyła wam wiele nowych, ciekawych informacji.

Zachęcam was również do zapoznania się z wcześniejszymi wpisami: moimi 3 ulubionymi ćwiczeniami medytacyjnymi oraz 3 darmowymi aplikacjami, które pomogą wam zwalczyć stres oraz ułatwić początkującym rozpoczęcie praktyki uważności.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak radzić sobie z bólem i zmęczeniem przy pomocy mindfulness, polecam wam książkę Mindfulness dla zdrowia autorstwa V. Burch i D. Penman. Zawiera ona dodatkowo płytę z medytacją dla początkujących. :)

Praktykujecie medytację uważności? Jeśli nie, może zachęciłam was do spróbowania powyższym wpisem?

(Visited 1 007 times, 16 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE