4 DARMOWE APLIKACJE POMAGAJĄCE WYKSZTAŁCIĆ NOWE NAWYKI

4habittrackery

Z początkiem roku zwykliśmy sobie stawiać ambitne cele, w tym m.in. wykształcanie nowych nawyków. Jak śledzić postępy i ułatwić sobie ten trudny proces? Możemy skorzystać z darmowych aplikacji, które przypomną nam o danej aktywności, zarejestrują nasz rozwój, a nawet zmotywują do działania.

Które aplikacje mogę wam polecić? Mam 4 przetestowane propozycje:

 1. The Habit Hub

thehabithub

*ANDROID

Funkcjonalności/ cechy charakterystyczne:

 • Bazowanie na “łańcuchu” nawyku – Habithub opiera się na łańcuchu produktywności Seinfelda, który sprowadza się do jednej zasady: Nie zerwij łańcucha! Za każdym razem, gdy wykonujesz o czasie daną aktywność, twój łańcuch staje się dłuższy. Twoim celem jest ciągłe powiększanie łańcucha.
 • Kategorie – możesz organizować swoje przyzwyczajenia zgodnie z różnymi sferami swojego życia, przypisując im dane kategorie. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo wyróżnić je kolorem.

chains-small-wide-600x590-93

 • Wykresy – aplikacja pozwala wizualizować zebrane dane za pomocą pięknych wykresów. Zobaczysz, jak dobrze sobie radzisz i zlokalizujesz czynniki, które mogą przeszkadzać w udanym kultywowaniu nawyku.
 • Automatyczne przypomnienia – boisz się, że nie będziesz pamiętał o wypiciu szklanki wody co 2 godziny? Żaden problem. Habithub pozwala ustawić przypomnienia, aby nie dać się wybić z rytmu i nie zapomnieć o oznaczeniu danej aktywności.

2. The Fabulous

thefabulous

*ANDROID, iOS

Funkcjonalności/ cechy charakterystyczne:

 • stopniowe wykształcanie nowego nawyku – aplikacja nie wymaga na dzień dobry zbyt wiele od użytkownika. Zachęca do “dawkowania” sobie nowych aktywności, a nie wprowadzania ich wszystkich w jednym czasie. Jeśli np. zdecydujemy się wykształcić nawyk pt. zdrowe poranki – aplikacja stopniowo będzie wprowadzać w nasz plan dnia nowe rzeczy do zrobienia. Przykładowo, w dniu pierwszym przypomni o wypiciu szklanki wody z cytryną. W drugim dniu, doda do niej 10-minutowy trening, a w trzecim przygotowanie obfitego, zdrowego śniadania. Aplikacja pomaga rozłożyć nawyk na mniejsze części i powoli, z sukcesem wprowadzać je w życie.
 • podpowiada, jakie nawyki warto wykształcić – to, co podoba mi się w tej aplikacji, to jej podpowiedzi dotyczące nawyków wartych wykształcenia. Nie strzela nimi jednak w ciemno, wykorzystuje już zebrane dane, a swoje wybory naukowo uzasadnia.

iphone_new_screen

 • piękna szata graficzna – dodatkowo zachęca z jej korzystania.

3. SuperBetter

superbetterapp

*ANDROID, iOS

Na aplikację SuperBetter natrafiłam czytając książkę o tym samym tytule autorstwa Jane McGonigal, którą również bardzo wam polecam. Więcej napiszę o niej na pewno w Psychoczytelni.

Funkcjonalności/ cechy charakterystyczne:

 • wyznaczanie celów i mierzenie postępów –  pomaga wprowadzić nowe nawyki, rozwinąć talenty, uczyć się lub doskonalić posiadane umiejętności, umacniać więzi, kończyć ważne dla nas projekty, a nawet (jak twierdzi autorka) realizować marzenia.
 • mocne podłoże psychologiczne i terapeutyczne – pomaga pokonać lęk, poradzić sobie z przewlekłą chorobą lub bólem, leczyć się z urazów fizycznych, a nawet ze stresu pourazowego.

sb

 • prowadzi przez życiowe wyzwania – np. znalezienie nowej pracy, przetrwanie rozwodu lub utratą bliskiej osoby.

4. Habitica

habitica

*ANDROID, iOS

Funkcjonalności/ cechy charakterystyczne:

 • element grywalizacji – w aplikacji życie przekształca się w grę. Funkcjonuje system kar i nagród oraz silna sieć społeczna, która inspiruje, motywuje do działania i pomaga osiągnąć cele.
 • zarządzanie nawykami i listą rzeczy do zrobienia
 • zdobywanie nagród na osiągnięte cele – dzięki nim możesz podwyższyć poziom swojego awatara i odblokować nowe funkcje w grze, takie jak zbroja bojowa, tajemnicze zwierzaki, czy umiejętności magiczne.
 • zwalczanie potworów z przyjaciółmi – potwory unicestwiasz wraz z innymi mieszkańcami Habitiki. Możesz wykorzystać zarobione złoto, by kupować nagrody w grze, lub ustawiać własne, jak np. oglądanie kolejnego odcinka ulubionego serialu na Netflix. :)
 • szata graficzna, której nie można się oprzeć…

23561865_1490348254382878_4680895146882010226_n

Którą z powyższych aplikacji chcielibyście wypróbować?

(Visited 5 410 times, 136 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE