Czym jest introwersja? Kilka ogólnych prawd na temat introwertyków

sam-burriss-299420

Jeśli jesteś introwertykiem, mam dla ciebie dobrą wiadomość – wszystko z tobą w porządku. Też nim jestem. Wiele z nas – introwertyków – może czuć się zagubionymi w kulturze wychwalającej i skupionej na ekstrawertykach. Myślę, że przyjrzenie się sobie oraz głębsze zrozumienie tego pojęcia pozwoli lepiej wykorzystać tkwiący w nas potencjał. 

Stąd pomysł na nową serię na blogu, a mianowicie – INTROWERTYCZNE SOBOTY. Co tydzień, będzie pojawiał się wpis opisujący funkcjonowanie introwertyków (w relacjach, w pracy, w szkole), wskazówki dotyczące rozwoju osobistego, informacji jak działa introwertyczny umysł, popularne mity, itp.

CZYM JEST INTROWERSJA?

Nie jest ani chorobą, ani zaburzeniem, ani niedoskonałością, jak niektórzy myślą.

Introwersja to jeden z podstawowych wymiarów osobowości. Jego drugim biegunem jest ekstrawersja. W psychologii nie opracowano jeszcze ich jednolitych definicji. Określone cechy włączane do obu wymiarów różnią się w zależności od teorii, a badaczom dotychczas nie udało się wyeliminować tych różnic. Można zatem uważać obydwie definicje za płynne i wciąż podlegające ewolucji. Dodam jeszcze, że istnieją osoby, które posiadają w miarę po równo – cech intro- i ekstrawertycznych – takie osoby nazywamy ambiwertykami.

Nie chcę, by ktoś pomyślał, że uważam ekstrawertyków za jakiś “gorszy sort”. ;) Każdy z nas jest inny, różnie plasujemy się na tej skali, co uważam – jest piękną rzeczą.

intr

Introvert Doodles by Maureen Wilson

Słowem wstępu – oto 9 ogólnych prawd dotyczących sposobu funkcjonowania introwertyków.

9 PRAWD O INTROWERTYKACH

 1. Przekładają świat wewnętrzny nad zewnętrzny.

 2. Tracą energię w kontaktach towarzyskich.

 3. Potrzebują odosobnienia, by “naładować baterie”.

 4. Mogą mieć – i często mają – wprawę w interakcjach społecznych.

5. Inaczej doświadczają kontaktów społecznych. Wolą słuchać, oddawać się refleksji, pisać, preferują małe grupy, cenią wnikliwe dyskusje.

 6. Bardziej pociąga ich świat wewnętrzny, wyobraźnia i odosobnienie.

7. Mają mniejszą tolerancję na nadmierne pobudzenie – już sam świat wewnętrzny zapewnia im znaczną stymulację.

8. W inny sposób przetwarzają informacje – lubią przez długi czas zgłębiać jeden temat. Mają mniejszą tolerancję na zakłócenia.

9. Inaczej podchodzą do zadań – wolą skupić się na jednej rzeczy w danym czasie, są bardziej skoncentrowani, poświęcają dużo czasu na przemyślenia.

Do jakiej grupy należycie – introwertyków, ekstrawertyków, czy może ambiwertyków?
Dowiedzieliście się o introwertykach czegoś nowego z powyższego tekstu?
Może jest coś, co szczególnie was nurtuje w tym temacie, o czym chcielibyście tu przeczytać?

Koniecznie dajcie znać poniżej – będę wam bardzo wdzięczna za każdą informację zwrotną dotyczącą tego cyklu. Chciałabym, byśmy spróbowali stworzyć go wspólnie. :) Co o tym sądzicie?

(Visited 817 times, 40 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE