Czerwiec miesiącem less waste | Wyzwanie #uważny2019

Kilka lat temu był to niszowy trend. Dziś staje się koniecznym działaniem, jeśli chcemy, by nasze dzieci wciąż mogły żyć na naszej planecie i zachwycać się jej pięknem. Przez ostatnie miesiące w ramach wyzwania namawiałam cię do zadbania o siebie – dziś będę zachęcać, byś zaopiekował się naszym wspólnym domem.

Ziemia tonie w plastiku. Wymierają kolejne gatunki zwierząt. Przez topniejące w zastraszającym tempie lodowce grozi nam bardzo dosłowne usmażenie się żywcem. Ty to już na pewno wszystko wiesz. Pytanie, czy ta wiedza ci coś robi?

Przeraża? Intryguje? Motywuje do działania?

A może – zupełnie nic.

Celem wyzwania #uważny2019 jest inspirowanie do pięknego, uważnego życia. Tak się złożyło, że nasze istnienie jest nierozerwalnie związane z naszą cudowną planetą, która obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebuje naszej pomocy.

Nie namawiam cię, byś w miesiąc został zero-waste radykałem. Już naprawdę drobne zmiany wprowadzone niewielkim kosztem do codziennego życia wniosą istotną różnicę w szerszej skali.

Co w takim razie możesz zrobić?

PROPOZYCJE LESS WASTE/ZERO WASTE DZIAŁAŃ NA CZERWIEC

1. Zamień sklepowe reklamówki na materiałowe eko-torby wielokrotnego użytku (miej zawsze jedną w każdej torbie lub plecaku).

2. Nie kupuj wody w plastikowych butelkach – woda z kranu jest zdatna do picia. Możesz zainwestować w butelkę z filtrem, która idealnie sprawdzi się również w podróży.

3. Wymień przedmioty codziennego użytku na ich bardziej ekologiczne wersje: 

  • plastikowe szczoteczki do zębów na bambusowe,
  • standardowe kosmetyki (szampony, żele pod prysznic, itp.) na te w metalowych/kartonowych opakowaniach,
  • podpaski/tampony na kubeczek menstruacyjny,
  • klasyczne waciki do demakijażu na te wielokrotnego użytku lub rękawicę Glov,
  • plastikowe słomki do picia na te metalowe,
  • plastikowe woreczki na warzywa i owoce na lniane siateczki,
  • folię do pakowania żywności na pojemniki wielokrotnego użytku,
  • ręczniki papierowe na szmateczki z mikrofibry.

4. Zainwestuj w ekologiczny kubek i sztućce, które możesz mieć zawsze przy sobie.

5. Ogranicz kupno książek w papierowej wersji – korzystaj częściej z ebooków.

6. Jeśli zamawiasz jedzenie online – zaznacz w komentarzu, że nie potrzebujesz plastikowych sztućców, serwetek, czy pałeczek.

7. Eksperymentuj z własnymi, naturalnymi środkami czystości – zaoszczędzisz pieniądze, ale przede wszystkim zadbasz o swoje zdrowie, ograniczając szkodliwe chemikalia.

8. Segreguj śmieci – niby oczywiste, a jednak nie wszyscy to robią. Idź o krok dalej – kompostuj!

9. Gotuj z resztek – wykaż się kreatywnością w kuchni i spróbuj ograniczyć jedzenie lądujące w koszu.

10. Zredukuj nadmiar – przed każdym zakupem zadaj sobie pytanie, czy naprawdę tej rzeczy potrzebujesz. Nie kupuj na zapas, zwłaszcza jedzenia, które później trafi do śmieci.

 

Zaznaczę, że nie jest to wpis sponsorowany – po prostu chciałam ci pokazać, z jakich produktów możesz skorzystać. Część z nich świetnie sprawdziła się w moim przypadku.

CO DALEJ? ROZKŁAD JAZDY: LIPIEC – GRUDZIEŃ 2019

Motywem less waste kończymy pierwsze półrocze naszego wyzwania! Nie mogę uwierzyć, że działamy już od sześciu miesięcy.

Kolejne stoją pod znakiem zapytania. Bardzo chciałabym zaangażować ciebie i innych czytelników w proces wymyślania motywów przewodnich na nadchodzące miesiące. Jeśli istnieje temat szczególnie ci bliski, który chciałbyś przepracować w postaci wyzwania #uważny2019 – napisz proszę w komentarzu poniżej, co to takiego, a ja postaram się nadać temu odpowiednie ramy.

Jeśli zdecydujesz się wziąć udział w wyzwaniu i podzielić z innymi swoimi działaniami, np. na Instagramie – koniecznie oznacz swoje zdjęcia #uważny2019, by wszyscy uczestnicy mogli łatwo znaleźć siebie nawzajem.

 

 

A jeśli chcesz otrzymać dodatkową dawkę motywacji – dołącz do mojego Kryzysowego Newslettera. Z początkiem każdego miesiąca otrzymasz ode mnie mailowe powiadomienie o nowym motywie na dany miesiąc wraz z linkiem do ściągnięcia darmowych materiałów. Przy zapisie dostaniesz ode mnie również ebooka, pt. Kryzys 25-latka w pigułce.

 

* pole obowiązkowe 

Które działania z powyższej listy zamierzasz wdrożyć w tym miesiącu? Może podzielisz się swoimi strategiami na życie less waste/zero waste?

(Visited 238 times, 2 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE