Celebrity Worship Syndrome – od uwielbienia do zaburzenia

CWS-2

Bycie na świeczniku oznacza tłumy wiernych fanów, dobijających się drzwiami i oknami. Chcą chociaż na chwilę ujrzeć przedmiot swojego uwielbienia, nie mówiąc już o niezwykle rzadkiej okazji do zrobienia wspólnego zdjęcia, czy dostania autografu. Czasem miłość do celebryty jest tak duża, że prowadzi do zaburzenia.

Czym jest Celebrity Worship Syndrome?

Zespół Uwielbienia Gwiazd to obsesyjno-uzależniające zaburzenie, polegające na nadmiernym zainteresowaniu i zaangażowaniu w życie sławnej osoby. Przedmiotem uwielbienia może być jakakolwiek osoba publiczna – piosenkarka, modelka, aktor, dziennikarz, polityk. Zespół ten najczęściej dotyka nastolatków, którzy wzorując się na swoich idolach, potrafią posunąć się bardzo daleko.

Możemy mówić o zaburzeniu, gdy uwielbienie wyrażane jest bardzo intensywnie. Ma ono wpływ na to, co uwielbiający myśli, w co wierzy, jak się zachowuje. Fan jest przekonany, że jest dla swego idola kimś wyjątkowym.

Najwyższy poziom zaburzenia obejmuje zachowania natury społeczno-patologicznej. Inaczej mówiąc, uwielbienie jest nieracjonalne, ślepe, a uwielbiający gotów jest zrobić niemal wszystko, by tylko znaleźć się w pobliżu swego idola, upodobnić się do niego lub – w jego mniemaniu – zadowolić go swoim postępowaniem.

karol
Od kilku dni media żyją historią Karola, który tak jak jego idol – raper Popek – dokonał skaryfikacji twarzy.

Modyfikacje ciała są skrajną postacią uwielbienia. Chęć upodobnienia się do swojego idola jest tak silna, że nawet wizja ogromnego bólu nie jest w stanie powstrzymać całego procesu.

popek
Karol i jego idol, do którego postanowił się upodobnić.

Jakie zachowania dziecka powinny być dla Ciebie alarmujące?

Nie musisz bić na alarm za każdym razem, gdy twoje dziecko powiesi kolejny plakat swojego idola na ścianie. Dla okresu dorastania charakterystyczne i całkowicie normalne jest poszukiwanie idoli, nowych autorytetów, figur z którymi dziecko chciałoby się utożsamiać. Jednak idol idolowi nie równy i jako rodzic, warto przyjrzeć się, komu dziecko poświęca uwagę i aktualnie podziwia.

Co zatem w zachowaniu dziecka powinno zapalić czerwoną lampkę?

  • obniżony, depresyjny i nerwowy (często występujący na przemiennie) nastrój
  • rozmawianie tylko o swoim idolu – jego twórczości, życiu prywatnym; trudność lub niechęć do podjęcia innych tematów
  • ciągłe wyszukiwanie idola w Internecie, nieustanne pozyskiwanie informacji na jego temat
  • drastyczna zmiana stylu ubierania się, fryzury, makijażu, mająca na celu upodobnienie się do podziwianego celebryty
  • nagłe próby odłożenia dużej sumy pieniędzy bez dzielenia się z rodzicem celem tej zbiórki (prawdopodobnie nie zostałby on zaakceptowany; w takiej sytuacji celem może być jakaś modyfikacja ciała, wyjazd, itp.)
  • poczucie bezsilności i bezsensu istnienia spowodowane ciągłym porównywaniem siebie i swojego życia do osoby i stylu życia idola
  • niska samoocena

Jeśli zauważycie kombinację kilku powyższych punktów u swojego dziecka, warto przekonać je do wizyty u psychologa. Zaburzenie to, jak każde inne, niesie ze sobą dużo cierpienia, z którym nastolatek zazwyczaj sam nie może sobie poradzić.

Jeśli interesuje was temat modyfikacji ciała i ich psychologicznych podstaw lub macie jakieś uwagi lub pytania dotyczące Celebirty Worship Syndrome, proszę podzielcie się nimi i dajcie znać w komentarzach. Dyskusje pod tekstem wnoszą bardzo dużo. :)

(Visited 628 times, 9 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE