Bajkowa Niania, czyli bajki pomagajki dla najmłodszych + konkurs!

BAJKI1

Dzisiaj wyjątkowy post, dotyczący bajek terapeutycznych. Czym one są, do jakich dzieci są skierowane i jaki jest ich cel, przeczytacie poniżej. Po co czytać dziecku zwykłe bajki, jeśli można czytać “Bajki Pomagajki”? :)

Przygotowałam dla was również pierwszy w historii bloga KONKURS!

CZYM SĄ “BAJKI POMAGAJKI”?

Bajki te niosą ze sobą specjalny przekaz. Nie są zwykłymi historyjkami, które opowiadamy dziecku przed snem. Mają one za zadanie pomóc dziecku przezwyciężyć swoje lęki i problemy (możesz nie uwierzyć, ale tak, dzieci też je mają!). Bohaterowie tych niezwykłych historii, podobnie jak dzieci, mierzą się ze strachem przed ciemnością, zamiłowaniem do brzydkich słów, trudnościami w nauce, napadami złości – wszystkim tym, z czym ma do czynienia każdy maluch.

bajki2

DO JAKICH DZIECI KIEROWANE SĄ TE OPOWIEŚCI?

Częściowo już odpowiedziałam na to pytanie – do wszystkich, tj. tych najmłodszych (wiek żłobkowy i przedszkolny) i tych troszkę większych (pierwsze klasy szkoły podstawowej). Nie ma dziecka, które nie mierzyłoby się z jakiś problemem, niezależnie od tego, z jakiej rodziny pochodzi. Pamiętajmy, że nasze (tj. dorosłych) postrzeganie lęków i problemów dziecka bardzo odbiega od tego, jak widzi je ono samo. Nie bagatelizujemy ich – będzie prowadzić to jedynie do ich pogłębienia, a dziecko będzie czuło się nieszczęśliwe i samotne w walce z nimi.

bajki3

bajki4

CO JEST CELEM TYCH BAJEK? JAK ONE “DZIAŁAJĄ”?

Bajki te mają na celu naturalne wspomaganie rozwoju dziecka oraz wypracowywanie przez nie stylu radzenia sobie z problemami. Rodzic zaangażowany w zabawę dodatkowo wzmacnia ich terapeutyczny przekaz (pamiętajmy, że jesteśmy dla dziecka mentorem i idealnym modelem do naśladowania). Nic nieświadomy maluch słuchając jednocześnie walczy z tym, co go trapi.

Oprócz tego, dobrze dobrana literatura od najmłodszych lat:

  • pomaga w przekazywaniu wartości moralnych,
  • uczy postaw godnych naśladowania,
  • uczy myślenia
  • rozwija wyobraźnię
  • wspomaga prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka
  • buduje i wzmacnia więź między dzieckiem a rodzicem

bajki5

bajki6

bajki7

Oprawa graficzna tych książeczek urzekła mnie od pierwszego spojrzenia. Żywe, kolorowe obrazki przekazujące wiele emocji pobudzają dodatkowo poznawczy rozwój dziecka.

KONKURS DLA MAM I TATÓW :)

Zadanie konkursowe polega na podaniu poniżej w komentarzu najwartościowszej waszym zdaniem bajki, którą warto czytać swoim pociechom, z krótkim uzasadnieniem swojego wyboru. 

Nagrodą w konkursie jest egzemplarz “Bajkowej Niani – bajek pomagajek dla najmłodszych”.

Tym samym stworzymy razem dziecięcą biblioteczkę, którą zbiorę w jednym poście po uzyskaniu wszystkich odpowiedzi.

Konkurs trwa do piątku 10 kwietnia. Wyniki zostaną opublikowane tutaj oraz na facebooku.

Warto podkreślić, że bajki te są tym cenniejsze, iż nie są ogólnodostępne. :)

____________________________________________________________________________

Na koniec pragnę serdecznie podziękować Panu Dr Krzysztofowi Gercowi, Dyrektorowi Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Skawinie oraz całemu zespołowi redakcyjnemu za udostępnienie powyższych bajek oraz pozwolenie na organizację konkursu.

Czekam z niecierpliwością na wasze odpowiedzi! :)

(Visited 319 times, 8 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE