7 PYTAŃ, KTÓRE ZMIENIĄ JAKOŚĆ WASZEGO ZWIĄZKU

Iga Mirek-16
Zdjęcie by Momentalni

Każdy, nawet najbardziej romantyczny związek w końcu trafia na ścianę. Kochamy się, ale wszystko, co gromadzi się między nami zaczyna nas przytłaczać. Straciliśmy gdzieś po drodze ten błysk w oku, tę chęć zabawy, namiętność. Co zrobić, by między nami znów pojawiło się porozumienie i ta energia, która wyróżniała naszą relację na samym początku? 

Kluczem, jak w zdecydowanej większości innych problemów w związku, jest rozmowa z partnerem. Uświadomienie wzajemnych potrzeb, tego, czego nam brakuje obecnie w naszej relacji, a także – co powoduje, że decydujemy się wciąż trwać przy swoim boku.

Oto siedem pytań i refleksji, które pozwolą na głębsze poznanie oraz odświeżenie waszej relacji. Każdy z was zadaje pytanie sobie i udziela odpowiedzi partnerowi.

1. ZA CO CHCIAŁBYM ZOSTAĆ DOCENIONY?

Związki z dłuższym stażem mają to do siebie, że w pewnym momencie wkrada się w nie monotonia. Przewidywalność. Rutyna. Jesteśmy przyzwyczajeni do zachowań partnera więc w końcu przestajemy je zauważać i doceniać. To, co kiedyś było niezwykłe, dziś jest (a według niektórych zdecydowanie powinno!) być normą. Miejsce poczucia wdzięczności i wyjątkowości zastępują coraz wyższe oczekiwania. Chcemy od partnera więcej i więcej, wciąż robi za mało, stara się za słabo. Powiedz partnerowi, za co chciałbyś zostać doceniony. Bez pretensji, bez żalu.

2. JAK ZACHOWUJĘ SIĘ W KRYZYSOWYCH SYTUACJACH I DLACZEGO?

Czy reakcja twojego partnera w chwilach kryzysu budzi w tobie gniew lub lęk? Niektórzy mają tendencję do paniki, inni zamykają się w sobie, a jeszcze inni starają się zachować zimną krew i działać adekwatnie do sytuacji. Powiedz swojemu partnerowi, dlaczego zachowujesz się tak, a nie inaczej. Niech zobaczy, skąd to się bierze. Następnym razem będzie przygotowany – będzie wiedział, jak może ci pomóc.

3. PEWNIE ZACHOWYWAŁBYM SIĘ INACZEJ, GDYBY W DZIECIŃSTWIE NIE SPOTKAŁO MNIE….

Każdy z nas niesie ze sobą bagaż doświadczeń. Mniejszych i większych lęków, dobrych i złych zdarzeń. Otwierając przed partnerem drzwi do naszej przeszłości dajemy mu kontekst. Poznając nas głębiej, dowiaduje się, jakie są źródła naszego zachowania – skąd ten grymas na twarzy, specyficzny gest, podwyższony ton głosu. Dzieląc się przeżyciami z dzieciństwa zapraszamy go do naszego wewnętrznego, intymnego świata. Pozwalamy zrozumieć.

4. ZA CO CHCIAŁBYM, ŻEBYŚ MI WYBACZYŁ/A…

Nie ma związku, w którym żadna ze stron nie popełniła błędu. Nie ma relacji, w której osoby nie ranią się nawzajem. Wszyscy czasem damy ciała, powiemy lub zrobimy coś przykrego dla drugiej strony – umyślnie bądź nie. To jest dobry moment, by wrócić do tych sytuacji i szczerze partnera przeprosić. Słowo przepraszam ma uzdrawiającą moc. Niestety, w większości związków pada ono stanowczo za rzadko.

Zdjęcie by Momentalni
Zdjęcie by Momentalni

5. CHCIAŁBYM, ŻEBYŚ WIEDZIAŁ, ŻE ZRANIŁEŚ/AŚ MNIE TYM, ŻE…

Jeśli już jesteśmy przy przeprosinach – nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że nasze słowo lub czyn rani drugą osobę. Uważamy coś za dobry żart, za stosowne zachowanie. Teraz jest czas – dla naszej drugiej połówki, by powiedziała jasno, co sprawia jej ból oraz dla nas, by się w końcu zreflektować i przestać to robić.

6. CO Z TWOJEJ STRONY POMOGŁOBY W MOJEJ ZMIANIE ?

Czasem chcemy się zmienić, ale nie wiemy, w którą stronę pójść, by między nami znów było dobrze. Zmian w związku nie dokonuje się w pojedynkę. Musimy jasno mówić, czego oczekujemy od drugiej strony oraz przede wszystkim – co możemy dać od siebie. Nie obiecujmy gruszek na wierzbie, zamiast tego pokażmy w działaniu, że nam zależy.

7. ZA CZYM TĘSKNIŁBYM W TOBIE NAJBARDZIEJ?

Tym pięknym pytaniem zamykamy ćwiczenie. Gwarantuję, że wywoła wzruszenie i natychmiastowo zwiększy poczucie bliskości między wami. Gdybyś miał już nigdy nie zobaczyć swojego partnera –  za czym tęskniłbyś najbardziej? Byłby to uśmiech? Spojrzenie? Zapach? Troska w postaci drugiego śniadania pakowanego ci codziennie do pracy? Dajcie upust swojej wyobraźni.

***

Głębokie rozmowy budują szczęśliwe i spełnione związki. Życzę wam ich jak najwięcej.

(Visited 2 076 times, 42 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE