10 pytań, które zmienią jakość waszego związku

Związek dwojga ludzi to coś pięknego, coś, co wprowadza w życie radość, szczęście, pozytywne myślenie. Niekiedy jednak pojawiają się pewne niedomówienia, konflikty, które w porę nierozwiązane wpłyną negatywnie na relację, poważnie się na niej odbijając. Jednym z najważniejszych elementów udanego związku jest szczera i częsta rozmowa. Poniżej przedstawiamy pytania, które warto zadać partnerowi, gdyż to znacznie poprawi jakość wspólnego życia.

Jak rozmawiać w związku?

Na początku warto zaznaczyć, że takie szczere, otwarte rozmowy mają sens na każdym etapie związku – bez względu na to, czy jesteście dopiero na początku drogi i się poznajecie, czy też wydaje się wam, że biorąc pod uwagę staż, wiecie o sobie już wszystko. Rozpoczynając zaznaczcie, że oczekujecie szczerości, natomiast nie naciskajcie na odpowiedź, gdy jakieś pytanie okaże się zbyt trudne, niewygodne bądź uciążliwe dla drugiej strony. Z jednej strony niech to nie będzie jednorazowe wyzwanie a regularnie powtarzany rytuał, z drugiej zaś, nie traktujcie siebie oraz tej rozmowy w taki sposób, jakbyście uczestniczyli w sesji terapeutycznej – niech będzie to przyjemna okazja do bliższego poznawania wzajemnych potrzeb i oczekiwań. Warto zadbać więc o odpowiednią oprawę – być może będzie to doskonały sposób na randkę przy świecach w ogrodzie.

Pytania, które warto zadać w każdym związku

Oczywiście pytań tych może być wiele i najlepiej, gdy będą one spersonalizowane. Natomiast poniżej prezentujemy 10 z nich – są to dość uniwersalne pytania, które pomogą w umocnieniu Waszego związku i sprawią, że będziecie lepiej znali swoje potrzeby.

1. Co najbardziej podoba Ci się w naszym związku?

Prośba o to, by partner wymienił pozytywne cechy związku, dzięki czemu będziesz wiedzieć, co jest dla niego najważniejsze, nad czym powinniście skupić swoją relację, co ją umacnia. Powinien być to fundament, który wspólnie będziecie podtrzymywać w dalszej relacji.

2. Jakie jest Twoje największe marzenie?

Niby powinno to być tak oczywiste, natomiast często swoje marzenia stawiamy w rubryce spełnienia, uważając je za coś, co nawet jeśli dojdzie do skutku, to z pewnością nie w najbliższym czasie. a tymczasem marzeń się nie spełnia tylko się je realizuje i gdy nawzajem będziecie znać te największe, to wspólnie łatwiej będzie dążyć do ich realizacji.

3. Jaki byłby Twój idealny dzień?

Realizacja marzeń swoją drogą, natomiast jest coś znacznie prostszego co również ma dużą moc – dzięki temu, że będziemy wiedzieć, jak partner chciałby spędzać dzień, z łatwością będziemy mogli sprawić mu tą przyjemność. Wystarczy tak niewiele, by poprawić jakość swojej relacji.

4. Jakie są Twoje 3 największe wady i 3 zalety?

Opisywanie siebie nie jest łatwe, zwłaszcza mówienie o sobie w superlatywach, natomiast taka samoocena jest niezwykle ważna i pomocna – zarówno jednej, jak i drugiej stronie związku gdyż ukazuje, jakie podejście sama do siebie ma dana osoba, czy jest z siebie zadowolona, czy ma jakieś kompleksy oraz co jej się w sobie najbardziej podoba.

5. Za co chciałbyś zostać doceniony?

Niekiedy pewne rzeczy w związku stają się rutyną na tyle, że przestajemy dostrzegać rzeczy, które wymagają od partnera nieco więcej poświęcenia, a które traktujemy, jakby były czymś naturalnym. A tymczasem każdy z nas potrzebuje uznania, dzięki czemu będzie starać się jeszcze bardziej. Jeśli będziemy wiedzieć, za co partner pragnie być doceniony, będziemy mogli w odpowiednim czasie podziękować mu za to, co robi dla naszego związku.

6. Gdybyś mógł przewidzieć przyszłość, to co chciałbyś wiedzieć?

To pytanie wskaże największe obawy partnera, dotyczące waszej przyszłości. Najczęściej będą to te obszary, na które nie zawsze macie wpływ, takie jak zdrowie, bezpieczeństwo, szczęście, miłość, natomiast będziecie wiedzieć, co dla partnera stanowi największą obawę, a tym samym będziecie wiedzieć, w jakich obszarach należy być wyjątkowo ostrożnym, by nie wywoływać niepotrzebnego stresu.

7. Czym Cię najbardziej zraniłam w naszym dotychczasowym związku?

Nie ma związków, w którym obie strony nie popełniają błędów. Można się doskonale rozumieć, wspierać, być do siebie podobnym, natomiast pomimo związku nadal jesteśmy odrębnymi jednostkami i możemy w każdej chwili – nawet nieświadomie – zranić siebie nawzajem. Oczywiście pytanie to niema na celu wzajemnych wyrzutów a jedynie jest dobrą okazją, by wzajemnie się przeprosić.

8. Za czym tęskniłbyś we mnie najbardziej?

To emocjonujące pytanie, również z tych trudniejszych, jednak pozwalające na chwilę głębokiej refleksji i zastanowienie się, co tak naprawdę sprawia, że tak bardzo kochamy tą drugą osobę i czego by nam brakowało bez tego związku. Być może będzie to właśnie rozmowa, bądź jakiś mały gest, a może wspólne, domowe obowiązki?

9. Co chciałbyś zmienić w swoim życiu?

Jest to również pytanie z kategorii przyszłościowych, dzięki któremu będziemy wiedzieć, w jaki sposób możemy pomóc partnerowi spełnić jego zamierzenia. Być może będą to rzeczy tak banalne, na których realizację partner oczekiwał naszej zgody, a być może nieco trudniejsze, natomiast wspólne dążenie do określonego celu będzie zdecydowanie łatwiejsze i możliwe do osiągnięcia.

10. Co mogę dla Ciebie zrobić?

Jest to pytanie dość ogólne, ale może okazać się ciekawym zakończeniem, pozwalającym rozładować wszelkie emocje związane z wcześniejszą rozmową bądź też stanie się prawdziwą wskazówką na to, czego oczekuje od nas nasza druga połówka.

Szczere, głębokie i częste rozmowy sprawią, ze związek będzie znacznie bardziej umocniony, zaś Wasze relacje z pewnością się poprawią. Oboje będziecie wiedzieli o sobie więcej, a to z kolei sprawi, że będziecie sobie o wiele bardziej bliżsi. 

go lub usuń, a następnie zacznij pisać!