5 UNIWERSALNYCH PRAWD NA TEMAT LĘKU

5

Każdy czegoś się w życiu boi. Nie każdy jednak wie, że istnieje prosty sposób na pozbycie się większości z tych lęków.

1. ROZWÓJ I LĘK IDĄ ZE SOBĄ W PARZE.

Rozwój to ciągłe ryzyko, wyzwanie, niepewność i ogromny nakład pracy. Wyjście ze znanych schematów funkcjonowania przyprawia o dreszcze, mówimy sobie: zrobię to, ale najpierw muszę pokonać ten lęk. Niestety, wiele osób wpada w pułapkę wtedy/kiedy i w rezultacie nigdy nie rusza do przodu.

 2. NAJLEPSZY SPOSÓB NA LĘK TO DZIAŁANIE.

Stając przed nowym, przerażającym nas wyzwaniem najtrudniejszą czekającą nas rzeczą będzie – nie uzyskanie świetnego wyniku – lecz samo rozpoczęcie działania. Tu właśnie leży ta największa bariera, która dzieli nas od sukcesu i zadowolenia. Wierzymy, że lęk powinien opuścić nas przed podjęciem aktywności, a prawda jest taka, że nastąpi to zaraz po podjęciu wyzwania. Mając w głowie świadomość tego faktu, łatwiej jest nam zrobić ten kluczowy pierwszy krok.

 3. PRZESTANIESZ MYŚLEĆ O SOBIE ŹLE, JEŚLI PODEJMIESZ WYZWANIE.

Jestem beznadziejny, do niczego się nie nadaję, nie dam sobie rady – negatywne myśli oraz niższa samoocena są częstymi towarzyszami tego pierwszego etapu, w którym ma zapaść decyzja – działam albo odpuszczam. Tocząc wewnętrzny dialog i wysuwając kolejne argumenty pamiętaj, że poczujesz się lepiej dopiero po tym, gdy zrobisz to, czego się boisz. Wraz z przejęciem inicjatywy wzrośnie twoje poczucie kontroli i pewność siebie. Nie pozwól sobie poddać się zbyt wcześnie.

1

 4. NIE TYLKO TY ODCZUWASZ LĘK.

Wszyscy na nieznanym terenie odczuwają lęk. Czasem trudno to zauważyć. Moim największym aktualnym zawodowym lękiem są wystąpienia publiczne, w których brakuje ciągłej interakcji między mną, a odbiorcami, czyli typowe wykłady, przemówienia, itp. Nie mogę znieść tego, że nie ma dialogu, że cała uwaga skupiona jest na mnie. Oglądając przeróżne wystąpienia miałam zawsze wrażenie, że osoby występujące w ogóle nie czują lęku, po prostu wychodzą na scenę i robią dobre show, jakby miały to we krwi. W przypływie użalania się nad sobą, nie pomyślałam o tym, że do takiej pewności doprowadziło ich działanie i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności w praktyce. Kiedyś też musieli zrobić ten pierwszy krok, pierwszy raz wyjść na scenę, przeżyć pierwszy sukces i rozczarowanie.

 5. LEPSZY LĘK PRZED WYZWANIEM, NIŻ TEN Z POCZUCIA BEZRADNOŚCI.

Im bardziej zamykamy się w swojej malutkiej bańce komfortu, tym co raz szybciej rośnie w nas strach przed wyzwaniem. Nie oszukujmy się – przecież kiedyś w końcu musi ono nadejść. Unikając wszelkich niedogodności, wzmacniamy w sobie poczucie bezradności oraz braku kontroli nad tym, co nas spotyka. Aktywne przebijanie się przez strach jest mniej przerażające, niż życie w ciągłym wszechogarniającym i paraliżującym lęku, wynikającym z biernej, bezradnej postawy.

Macie sprawdzone sposoby na radzenie sobie z lękiem?

 

(Visited 202 times, 4 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE