5 rzeczy, które odbierają ci szczęście

Wszystkie mają źródło w naszych myślach o sobie i świecie. Na szczęście, dzięki temu, że należą do nas – możemy zmienić ich treść, a tym samym sposób, w jaki kształtują naszą rzeczywistość.

Pięć rzeczy, które codziennie okradają nas ze szczęścia:

 1. CHĘĆ KONTROLI INNYCH OSÓB I SYTUACJI

Aby być szczęśliwszym człowiekiem musimy pogodzić się z faktem, że na część rzeczy i zdarzeń, które przytrafiają nam się w życiu – nie mamy wpływu. Nie mamy wpływu na to, jak zachowa się druga osoba. Jaką decyzję podejmie. Jak nas potraktuje. Nie wiemy do końca co spotka nas jutro – nie przewidzimy każdej chwili i potencjalnych zwrotów akcji w naszym pięknie ułożonym planie dnia. Wszyscy wiemy, że życie potrafi zaskakiwać, dlatego zamiast kurczowo trzymać się pewnych schematów i chęci kontrolowania wszystkiego wokół – odpuść. Weź głęboki wdech, policz do trzech i postanów sobie, że dasz z siebie wszystko, a reszta ułoży się po swojemu.

 2. PORÓWNYWANIE SIĘ Z INNYMI

Jest to jedna z największych krzywd, jakie wyrządzamy sobie na porządku dziennym. Do tego wydaje nam się, że robimy sobie przysługę – przecież chcemy wyglądać jeszcze piękniej, być jeszcze mądrzejsi, bogatsi więc musimy równać w górę prawda? No właśnie nie.

Nie zrozumcie mnie źle. Uważam, że bardzo dobrze jest szukać inspiracji w innych ludziach, motywacji w ich działaniach, ale jedyną osobą, z którą powinniśmy się porównywać w jakichkolwiek kategoriach to my sami z wczoraj. Tylko tak realnie zmierzycie swój postęp, a wasze zdrowie psychiczne nie będzie podupadać za każdym razem, gdy ktoś w waszym otoczeniu awansuje lub mignie wam fotografia modelki/modela w ulubionym magazynie.

 3. ZŁE PODEJŚCIE DO PORAŻEK I BŁĘDÓW

Każda porażka jest przygnębiająca. Każdy popełniony błąd zaboli i zniechęci do kolejnych prób. O szczęście, jak o wszystko w życiu, trzeba zawalczyć. Jeśli nie potraktujemy kolejnych porażek jako lekcji i nie wyciągniemy z nich konkretnych wniosków, będziemy stać w tym samym smutnym miejscu, w którym jesteśmy teraz. Tak, jak wspomniałam na początku – droga do bycia szczęśliwszym człowiekiem zaczyna się od zmiany myślenia.

 4. IGNOROWANIE SWOJEJ INTUICJI

Wierzę, że każdy z nas, świadomie lub podświadomie, wie najlepiej, co dla niego najlepsze. Nie bójmy się słuchać swojej intuicji. Jeśli podpowiada, co zrobić, by wyjść z życiowego marazmu – nie zaszkodzi dać jej szansy, prawda?

 5. OBRACANIE SIĘ W TOKSYCZNYM TOWARZYSTWIE

Z toksycznym towarzystwem jest taki problem, że zazwyczaj bardzo późno zdajemy sobie sprawę ze szkód, które ze sobą niesie. Mamy tendencję do szukania winy w sobie i usprawiedliwiania zachowań znajomych. Może bilans zysków i strat przebywania w owym towarzystwie nie przechyla się drastycznie w tę złą stronę, dlatego tak ciężko nam określić, czy ci znajomi już są toksyczni, czy jeszcze nie? Gdzie leży granica?

By pomóc sobie odpowiedzieć na to pytanie, zastanów się:

  • jak te osoby wpływają na twój styl życia?
  • jakie emocje pojawiają się w tobie na myśl o spotkaniu z nimi?
  • czy zdarzyło im się umyślnie ranić twoje uczucia?
  • czy możesz na nich liczyć w trudnych sytuacjach?

Mówi się, że stanowimy wypadkową 5 osób, z którymi przebywamy najczęściej. Chciałbyś, by ta teoria sprawdziła się w twoim przypadku?

Czy któraś z powyższych rzeczy wpływa na twoje poczucie szczęścia?

(Visited 785 times, 18 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE