5 PYTAŃ, NA KTÓRE WARTO ODPOWIEDZIEĆ, SNUJĄC PLANY NA NOWY ROK

jerry-kiesewetter-182712

Lubię ten zimowy czas. Sprzyja refleksji nad tym, co już było oraz temu, co dopiero może się wydarzyć. Wydaje mi się, jakby każdy kończący się rok mijał szybciej od swojego poprzednika.

Dziś chciałabym zachęcić cię do przyjrzenia się sobie w kontekście właśnie tego przełomowego okresu przejścia i odpowiedzenia sobie na kilka pytań, które pomogą podsumować miniony czas, a także stworzyć dobre podstawy do zaplanowania tego, co ma dopiero nadjeść.

Oto 5 pytań, które warto sobie zadać, planując nowy rok:

1. CO UDAŁO MI SIĘ OSIĄGNĄĆ W MINIONYM ROKU?

Zanim skupisz się na tym, co chciałbyś osiągnąć w nowym roku, wróć na chwilę do tego, co było. Przyjrzyj się miejscu, w którym jesteś teraz. Co takiego wydarzyło się w twoim życiu, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy? Jakie cele udało ci się zrealizować? Za które chwile jesteś szczególnie wdzięczny? Jakie przeszkody udało ci się pokonać?

 2. CO JEST DLA MNIE NAJWAŻNIEJSZE?

Aby mieć poczucie szczęśliwego, spełnionego życia, trzeba wieść je w zgodzie z sobą samym, a konkretniej – ze swoimi wartościami. Co obecnie jest dla ciebie najważniejsze? W ramach krótkiego ćwiczenia, wypisz na kartce 10 wartości w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej. To właśnie one będą stanowić Twoją największą motywację do działania w tym roku.

 3. CO DAJE MI POCZUCIE SZCZĘŚCIA?

Pytanie to ma wiele wspólnego z poprzednim, chciałabym jednak, byś poszedł o krok dalej i pomyślał o konkretnych sytuacjach, a także spróbował sformułować swoją własną definicję szczęścia. Dla każdego z nas znaczy ono przecież co innego. Dla mnie szczęście to uśmiech na twarzach bliskich, wieczory z książką pod kocykiem, poczucie bezpieczeństwa, możliwość planowania wspólnego życia z mężem…

Odpowiedź na to pytanie zbliży cię do stworzenia swojej wymarzonej wersji życia.

 4. KIM JESTEM NA KONIEC TEGO ROKU?

Pod koniec tego roku chciałabym zadać sobie pytanie, jakim człowiekiem się stałam, zamiast tego, co osiągnęłam. Jak zmieniałam się w tym czasie? Co w sobie rozwinęłam? Jaka byłam dla innych?

 5. JAK ZAMIERZAM ZREALIZOWAĆ SWOJE PLANY?

Wizja to jedno, teraz trzeba ją przenieść na papier i zamienić w plan działania. W tym celu warto zastosować koncepcję S.M.A.R.T, o której pewnie już nie raz słyszałeś. Pomaga ona sformułować nasze plany w sposób:

S:(ang. Specific) sprecyzowany – im konkretniejszy cel, tym lepszy. Unikamy zbyt ogólnych stwierdzeń.
M:(ang. Measurable) mierzalny – by można było mówić o postępie.
A:(ang. Achievable) osiągalny – nie stawiamy poprzeczki zbyt wysoko.
R: (ang. Realistic) realny – nie dajemy się całkowicie ponieść fantazji. ;)
T: (ang. Time-bound) określony w czasie – z wyraźnym terminem wykonania.

Mam nadzieję, że nadchodzący nowy rok będzie zarówno dla was, jak i dla mnie pasmem samych dobrych doświadczeń.

Wszystkiego dobrego!

 

(Visited 548 times, 3 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE