4 PSYCHOLOGICZNE KANAŁY NA YOUTUBE, KTÓRE WARTO ZNAĆ

annie-spratt-176308

Długo szukałam na YouTube kanałów poruszających tematy związane z psychologią, prowadzonych przez profesjonalistów. W gąszczu porannych/ wieczornych/ leniwych/ letnich rutyn, makijażowych tutoriali i ulubieńców miesiąca udało mi się w końcu znaleźć cztery perełki.

YouTube stanowi idealną platformę do edukacji. Treści związanych z psychologią i zdrowiem psychicznym jest na nim, mam wrażenie, wciąż niewiele i oprócz pojedynczych filmów z wykładami i tego typu wystąpieniami, nie ma zbyt wielu twórców (naukowców, psychologów, psychoterapeutów), którzy wrzucaliby coś na swój kanał regularnie. W tym tygodniu udało mi się jednak poczynić kilka odkryć, którymi chcę się z wami podzielić:

1. THE PSYCH SHOW

PSYCHSHOW

Kanał Dr Ali Mattu urzekł mnie od pierwszego obejrzanego odcinka. Autor jest psychologiem klinicznym, na co dzień wykłada na Columbia University i jest… ogromnym nerdem.  Porusza przeróżne zagadnienia, od zdrowia psychicznego, po psychologię superbohaterów, czy Harrego Pottera.  Opowiada w humorystyczny i bardzo ciekawy sposób, każdy odcinek chce się obejrzeć do samego końca, bez przewijania, niezależnie od poruszanego tematu. Dobrze się doktora słucha… i ogląda. ;)

2. BRAINCRAFT

BRAINCRAFT

Autorka Vanessa Hill również porusza tematy związane z psychologią, ale na bardziej konkretnym podłożu. Jej kanał jest mocno osadzony w neuronauce. W oryginalny sposób przekazuje wiedzę o budowie i funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Czy można przywrócić obumarły mózg do życia? Jak klocki LEGO mogą pomóc niewidomym ludziom? Na te i wiele więcej ciekawych pytań znajdziecie odpowiedź na BrainCraft.

3. KATI MORTON

KATIMORTON

Kati śledzę już od bardzo dawna. Jest certyfikowaną terapeutką rodzin i par, ale na swoim kanale porusza o wiele szerszą tematykę związaną ze zdrowiem psychicznym, a w szczególności – zaburzeniami w jego obrębie. Bardzo aktywna na YT (często w formie live), zbudowała wokół siebie ogromną społeczność młodych ludzi szukających wiedzy lub pomocy. Polecam wszystkim, ale szczególnie studentom psychologii oraz świeżym absolwentom, którzy są na etapie poszukiwania swoich zawodowych guru.

4. THE SCHOOL OF LIFE

THESCHOOLOFLIFE

Filmy na tym kanale mają formę krótkich animacji. Każdy odpowiada na pytanie zaczynające się od co (definicje), jak (poradniki) lub dlaczego (ciekawostki). Playlisty zostały podzielone na kilka kategorii, lecz większość z nich związanych jest właśnie z psychologią, psychoterapią, emocjami i inteligencją emocjonalną, społecznymi umiejętnościami, itp. Styl animacji oraz sposób ich narracji intryguje i przykuwa uwagę oraz sprawia, że z chęcią oglądamy film do końca i zapamiętujemy z niego więcej istotnych informacji.

Znacie psychologiczne kanały na YouTube, które warto byłoby polecić? Który z powyższych przypadł wam do gustu najbardziej?

(Visited 9 025 times, 323 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE