15 objawów autyzmu, które każdy rodzic powinien znać

michal-parzuchowski-78367

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Na zaburzenie to składają się bardzo charakterystyczne objawy, które rodzic może rozpoznać u dziecka przed skończeniem przez nie 3 roku życia. Im wcześniejsze rozpoznanie, tym lepsze rokowania dla dalszego rozwoju, dlatego też przedstawiam 15 objawów autyzmu, które każdy rodzic powinien znać.

ZABURZONE OBSZARY

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym trzy główne obszary:

1. Komunikacji
2. Funkcjonowania społecznego (relacji)
3. Sztywności wzorca aktywności

Na wyżej wymienione sfery składają się pewne specyficzne grupy objawów.

WCZESNE OZNAKI AUTYZMU

 1. Brak zainteresowania ludźmi (dziecko woli zabawki).

 

2. Brak tzw. uśmiechu społecznego, czyli odwzajemnienia uśmiechu w odpowiedzi na np. uśmiech rodzica (2-4 miesiąc życia).

 

3. Brak lęku separacyjnego (6-8 miesiąc życia). Dziecko nie płaczę wskutek rozłąki z mamą, “nie zauważa” jej nieobecności.

 

4. Zaburzone naśladowanie i wskazywanie.

 

5. Zaburzony rytm dobowy dziecka (śpią bardzo krótko, sen jest przerywany).

 

6. Zaburzenia empatii.

 

7. Słabe niewerbalne zachowania społeczne (np. brak kontaktu wzrokowego).

 

8. Dystans fizyczny (nie lubią dotyku).

 

9. Zaburzone relacje z rówieśnikami (wolą towarzystwo dorosłych niż innych dzieci).

 

10. Brak motywacji do wchodzenia w interakcje społeczne (często są samotne, boja się, uważają że z góry są skazani w relacjach z innymi na porażkę).

 

11. Przedmiotowe traktowanie ludzi.

 

12. Sztywność zachowań (zakładanie wciąż tej samej bluzeczki, wszystko musi odbywać się o tej samej porze, w tym samych miejscach, w towarzystwie tych samych osób, spożywanie jedzenia tylko w danym kolorze,  smaku, konsystencji, protest wobec wszelkich zmian, itp.).

 

13. Brak mowy lub opóźniony rozwój mowy (pierwsze słowa w wieku 4-5 lat, zdania w wieku 5-6).

 

14. Krzyk i płacz jako główne narzędzie komunikacji.

 

15. Echolalia – lubią powtarzać po kimś zdania, które akurat wpadły im w ucho.

Osoby z autyzmem cierpią również na tzw. nadwrażliwość sensoryczną, co prosto można opisać, jako zbyt silne odbieranie bodźców z otoczenia. Bardzo dobrze ten problem pokazuje poniższy film:

Zapraszam was również na stronę Fundacji Na Niebiesko zajmującej się “udzielaniem pomocy dzieciom ze spektrum autyzmu i zaburzeniami pokrewnymi oraz ich rodzinom, a także upowszechnianie wiedzy na temat autyzmu i terapii niedyrektywnych”.  Znajdziecie tam jeszcze więcej informacji dotyczących objawów autyzmu, diagnozy, terapii, możliwości zostania wolontariuszem, a także bloga fundacji.

To, co opisałam powyżej to tylko taka minipigułka wiedzy o autyzmie. Macie jakieś pytania, coś was szczególnie zainteresowało? Może sami przebywacie na co dzień z autystami (niekoniecznie dziećmi) i chcielibyście się czymś podzielić?

(Visited 1 535 times, 61 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE