Psychoczytelnia #2 – książkowe propozycje na listopad

PSYCHOCZYTELNIA2

Psychoczytelnia to cykl, który powstał w odpowiedzi na wasze prośby o polecenie wartych przeczytania książek związanych z psychologią. Dzisiejsze zestawienie sponsoruje: neuropsychologia, psychologia miłości i przyjaźni oraz tożsamości. :)

1. Haruki Murakami – Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa

kmurakami

* PSYCHOLOGIA SELF I TOŻSAMOŚCi, psychologia przyjaźni

Murakami opowiada historię Tsukuru Tazakiego – trzydziestosześciolatka, który przeżył w nastoletnich czasach coś traumatycznego. Coś, co nie pozwala mu w pełni żyć, co ciągnie się za nim przez te wszystkie lata, blokując rozwój jego prawdziwego „ja”.

Tsukuru był częścią pięciosobowej paczki przyjaciół. W każdym z ich imion (oprócz Tsukuru) znajdowała się jakaś barwa, i tak odpowiednio powstały pseudonimy – Niebieski, Czerwony, Biała i Czarna. Pewnego dnia zerwali oni z Tsukuru wszelkie stosunki, co doprowadziło bohatera na skraj rozpaczy. Można powiedzieć, że spojrzał śmierci w oczy…

Co tak strasznego zrobił Tsukuru, że zasłużył sobie na tak definitywne odtrącenie? Czy zdecyduje się poznać prawdę, która za tym stoi? Miłośnicy Murakamiego znajdą tu stałe elementy: podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości, fascynujące opisy codzienności, nie do końca wyjaśnione tajemnice.

Mnie ta książka zmusiła przede wszystkim do zastanowienia się nad jakością obecnym relacji z przyjaciółmi. Czy poświęcam im tyle czasu, ile bym chciała? Czy przypadkiem nie oddaliliśmy się od siebie? Na jakim etapie jest nasza przyjaźń i co ją czeka w niedalekiej przyszłości? Jak bym chciała widzieć nasze stosunki za kilka lat?

2. Jerzy Vetulani – Piękno Neurobiologii

kvetulani

* NEUROPSYCHOLOGIA

Jest to drugi tom dzieł wybranych Jerzego Vetulaniego i stanowi kontynuację i rozwinięcie części pierwszej: Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice. Autor odpowiada w niej m.in. na pytania:

Dokąd zmierza medycyna, w szczególności psychiatria?
Jak radzić sobie ze starością i jak należy się na nią przygotować?
Jak wiedzę na temat ludzkiego mózgu można wykorzystać w rozwoju osobistym oraz niesieniu pozytywnych zmian w społeczeństwie?

Każdy, kto był choć na jednym wykładzie profesora wie, jaką charyzmą jest on obdarzony. :) Kto nie był – gorąco polecam uzupełnienie lektury oglądnięciem wykładów profesora – online, bądź na żywo oraz blog o tej samej nazwie – Piękno Neurobiologii | Blog Jerzego Vetulaniego.

3. Bogdan Wojciszke – Psychologia miłości

kpmilosci

* PSYCHOLOGIA SPOŁECZNA, PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI

Psychologia miłości to nie jest jeden z tych poradników z cyklu „Jak zatrzymać przy sobie faceta” lub „Jak poderwać kobietę w trzech krokach”.  Nie znajdziecie tu rad rodem z Cosmo, ani rzewnych listów do redakcji.

Książka ta jest psychologiczną pigułką na temat miłości i związków. Nie zawiera wyświechtanych frazesów, banałów, ani krążących od wieków prawd jedynych. Nie jest to zbiór ludowych mądrości naszych babć i ciotek – autor opiera się na wynikach badań (głównie własnych) przeprowadzonych na gruncie psychologii społecznej, konkretnie – psychologii relacji i miłości. Co ciekawe – rozdziela momentami perspektywę męską i żeńską, by przedstawić różnice w postrzeganiu związku, wynikające z płci.

Jakie są wasze książkowe propozycje na nadchodzący miesiąc? :)
Czytaliście, którąś z powyższych pozycji?

__________________

PRZECZYTAJ TAKŻE:

PSYCHOCZYTELNIA #1

PRZECZYTAJ TAKŻE

 • Pingback: PSYCHOCZYTELNIA #3 – KSIĄŻKOWE PROPOZYCJE NA GRUDZIEŃ | bedkowska.es()

 • Pingback: PSYCHOCZYTELNIA #5 – KSIĄŻKOWE PROPOZYCJE NA LUTY | bedkowska.es()

 • Ni e. Ja żadnej nie czytałam. Myślę, że skorzystam z tych podpowiedzi, bo dobrze wyglądają :)

 • Tak – Wojciszke – bardzo przystępnie napisana i w przystępny sposób pokazująca właśnie te różnice wynikające z płci.

 • Lubię książki o takiej tematyce, jak kiedyś mi wpadną w ręce to na pewno przeczytam :)

  Pozdrawiam :)

 • Dominika Wrońska || Trickymind

  „Psychologię miłości” znam, jest świetna :) podobają mi się zwłaszcza przytoczone w niej badania. Z dwoma pozostałymi propozycjami jeszcze się nie zapoznałam, ale długie listopadowe wieczory chyba po to właśnie są, żeby nadrabiać książkowe zaległości ;) Mnie ostatnio zaintrygowała książka „Primates of Park Avenue: A Memoir” – na razie jestem na etapie jej zdobywania ;) Pozdrawiam!

  • wygooglowałam i wydaje się interesująca – chyba ja też zacznę polowanie na nią :)

   • Dominika Wrońska || Trickymind

    Jak pierwsza ją dopadnę to dam Ci znać czy warto :-)